Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Szwecja w NATO. Jest kluczowy podpis

3
Podziel się:

Nowy prezydent Węgier Tamas Sulyok podpisał we wtorek decyzję o akcesji Szwecji do NATO, którą tydzień wcześniej przegłosował węgierski parlament

Szwecja w NATO. Jest kluczowy podpis
Prezydent Węgier Tamas Sulyok (EAST_NEWS, Denes Erdos)

Była to pierwsza decyzja nowego prezydenta, który we wtorek rozpoczął swoje urzędowanie. Zastąpił na stanowisku Katalin Novak, która odeszła w atmosferze skandalu po ułaskawieniu osoby skazanej za tuszowanie pedofilii.

Prezydent zdecydował

Szwedzki wniosek czekał w Zgromadzeniu Narodowym na głosowanie od lipca 2022 roku. Parlament wyraził zgodę na przystąpienie Szwecji do NATO w poniedziałek 26 lutego, za akcesją głosowało 188 posłów w 198-osobowej izbie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Wielka ściema" w innowacjach. Wystarczyło mieć pomysł na startup. Jakub Dwernicki -Biznes Klasa #20

W sobotę na stronie parlamentu Węgier opublikowano pismo do biura prezydenta z protokołem dotyczącym akcesji Szwecji do NATO. Na dokumencie widniało już nazwisko Sulyoka, choć teoretycznie ratyfikację mógł podpisać pełniący obowiązki prezydenta Laszlo Kover, przewodniczący parlamentu.

Węgry zwlekały

Rząd Orbana wielokrotnie podkreślał, że Węgry nie będą ostatnim członkiem Sojuszu, który wyrazi zgodę na dołączenie Szwecji do NATO. Jednak tak się właśnie stało po tym, gdy parlament Turcji w drugiej połowie stycznia ratyfikował akcesję Szwecji, a prezydent tego państwa Recep Tayyip Erdogan podpisał odpowiedni akt prawny.

Po złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych Szwecja stanie się oficjalnie 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Gebels
2 miesiące temu
Super. Odbudują zburzone zamki w trakcie potopu. Brawo. Do roboty
went
2 miesiące temu
Nareszcie... teraz należy zacieśnić współpracę ze Szwecją aby ruskie w razie czego nie mogły nosa wychylić na Bałtyk przez zatokę fińską i z Królewca... No i program Orka (okręty podwodne) powinniśmy robić ze Szwedami bo wydaje mi się, że to dałoby znaczne synergie a Bałtyk świetnie nas zbliża w tym przypadku...
Nauczyciel
2 miesiące temu
Co nam po NATO jak nawet armii wspolnej nie mamy, chociaż te 30 tys wyszkolonych żołnierzy na pierwszy atak