Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Szybsze przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. "Będzie pakiet usprawnień"

24
Podziel się:

- Będzie pakiet usprawnień w ustawie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność - zapowiada resort inwestycji i rozwoju. Ministerstwo chce przez to wyeliminować sytuacje, w których "samorządy mogą blokować powszechne uwłaszczenie Polaków".

Przekształcenie użytkowania wieczystego. Ma być sprawniej, zapowiada ministerstwo
Przekształcenie użytkowania wieczystego. Ma być sprawniej, zapowiada ministerstwo (East News)

Nowy pakiet "to efekt analizy realizacji uwłaszczenia Polaków przez samorządy w pierwszym kwartale funkcjonowania ustawy o uwłaszczeniach", podaje ministerstwo.

- Musimy przyspieszyć procedury, żeby zaświadczenia trafiły do właścicieli jeszcze w tym roku. W ustawie uwłaszczeniowej daliśmy dużą swobodę samorządom. Dostały możliwość kształtowania opłat i organizacji likwidacji użytkowania. Gotowi jesteśmy zmieniać ustawę, oczekując jednocześnie pełnego zaangażowania samorządów w szybkie wydawanie zaświadczeń – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.

Zobacz także: Obejrzyj: Cyfrowa rewolucja i e-podpisy

Ma pojawić się także "uproszczony" tryb dokonania podziału nieruchomości i zmiany, które zapewnią przedsiębiorcom bardziej elastyczne warunki korzystania ze sposobu płatności za przekształcenie - zaznacza resort.

Przekształcenie zabudowanych gruntów wykorzystywanych na cele mieszkaniowe nastąpiło wraz z początkiem 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
widz.
4 lata temu
PIS jak zwykle spieprzył ustawę ale on nie spieprzył? Jeżeli wzięli się za to, to powinno być to przekształcenie za tzw, biurka urzędniczego z informacją do właściciela mieszkania. W zasadzie nic to nam nie daje, zrobili dobrze obcokrajowcom bo wieczyste użytkowanie w pojęciu zachodu nie istnieje tak twierdzi PIS, ale jak zwykle nie do końca ma rację w tym temacie bo takie oznaczenia prawne są.
grzeczna...
4 lata temu
miałam wykupic mieszkanie w bloku po Gierku w 2019 ale teraz sie rozmysliłam, niech zostanie komunalne, połowa sasiadow 10 lat temu wykupiła z bonifikata 98 % bo było zakładowe, odliczono im dodatkowo staż pracy w ten sposób za 45m2 zapłacili tylko 10 tys.zł z notariatem włacznie, teraz rzadzi pis druga kadencje w moim miescie i wymyslili bonifikate 60% dla pozostałych lokatorów w tej samej klatce i zero wiecej, chociaż za free przejeli blok po upadłosci zakładu pracy w miescie i czynsz plus energia i gaz wynosi łacznie 900zł zadnych remontow generalnych nie robia, 40letnie przewody elektryczne, wodociagowe i gazowe, to sie nazywa prawo i sprawiedliwosc blizniaka
janek
4 lata temu
ziemia jest Polaków i nie powinni za nią płacić za nią nasi przodkowie przelewali swoją krew
proszę wytłum...
4 lata temu
A co znaczy uwłaszczenia polaków przez samorządy Nowy pakiet? tego też nie rozumiem
PiSak
4 lata temu
Do końca 2018 r. mieszkańcy płacili 2 podatki tzn. ten mniejszy od nieruchomości i ten większy za użytkowanie wieczyste gruntu zabudowanego tą nieruchomością. Od 1 stycznia 2019 r. z mocy Ustawy zlikwidowano dotychczasowe użytkowanie wieczyste gruntów poprzez przekształcenie go we własność jego dotychczasowych użytkowników wieczystych. W związku z tym od 2019 r. nie istnieje już podatek od użytkowania wieczystego takich gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi a zamiast niego nowi właściciele tych gruntów w ciągu 2019 r. mają otrzymać pisemne informacje dotyczące opłaty przekształceniowej i przysługujących im bonifikat od Gmin lub Starostw. Po otrzymaniu takiej informacji będzie można zgodnie z nią spłacić opłatę przekształceniową w corocznych ratach przez kolejne 20 lat ,albo skorzystać z bonifikaty np.98 proc. i zapłacić całość do końca lutego 2019 r. Wybór opcji należy do każdego ale jest on oczywisty dla każdego posiadacza mózgu.
...
Następna strona