Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Szykuje się paraliż na kolei. Jest termin strajku generalnego

48
Podziel się:

Związkowcy z Polregio, który jest największym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, zapowiadają na 16 maja strajk generalny. Oznacza to, że tego dnia pociągi przewoźnika nie wyjadą na tory. W ten sposób kolejarza walczą o podwyżki, a pasażerowie muszą przygotować się na ogromne utrudnienia.

Szykuje się paraliż na kolei. Jest termin strajku generalnego
Polregio to największy kolejowy przewoźnik pasażerski w Polsce (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Międzyzwiązkowy Komitet Strajkowy zawiązany w strukturach Polregio poinformował w czwartek, że 16 maja zostanie przeprowadzony strajk generalny w całej Polsce, poza centralą.

Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Polregio poinformował, że ustalona data strajku to konsekwencja braku "jakichkolwiek propozycji ze strony właścicieli — Agencji Rozwoju Przemysłu, Konwentu Marszałków Województw RP, jak i Zarządu Polregio".

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Od maja fala odwołanych lotów? "Rezygnują z pracy, którą kochają"

Leszek Miętek, prezydent Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce podkreśla, że udział w strajku nie jest przymusowy, dlatego każdy indywidualnie podejmie decyzję o ewentualnym udziale w tym wydarzeniu.

"W referendum prawie 100 proc. opowiedziało się za strajkiem. W związku z tym jestem przekonany, że wszyscy pracownicy do niego przystąpią, czego efektem będzie unieruchomienie całej spółki" - powiedział PAP Leszek Miętek.

Rzeczniczka Polregio Aleksandra Baldys powiedziała PAP, że zarząd spółki cały czas zabiega o to, aby ostatecznie nie doszło do strajku i stara się o podwyżki dla pracowników.

Zarząd Polregio zaproponował wcześniej podniesienie wynagrodzenia zasadniczego o 400 złotych od 1 stycznia 2022 r. oraz 500 złotych jednorazowej gratyfikacji, przy czym wypłata tych środków byłaby uwarunkowana podpisaniem aneksów do umów z marszałkami wszystkich województw. Spółka musiałby bowiem renegocjować plany finansowe umów z marszałkami województw, czyli organizatorami kolejowych przewozów pasażerskich w regionach, którzy są jednocześnie udziałowcami Polregio.

Związki zawodowe w spółce domagają się podwyżki wynagrodzeń o 700 zł z wyrównaniem od 1 grudnia 2021 r. Zarząd Polregio informuje, że podwyżka w oczekiwanej przez związki zawodowe wysokości, to roczny koszt ok. 124 mln zł. Spółka przekonuje, że taka podwyżka oznaczałaby stratę finansową dla Polregio i utratę rentowności.

Polregio, czyli następca Przewozów Regionalnych, to największy kolejowy przewoźnik pasażerski w Polsce. Według Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) jego udział w rynku w pierwszych dwóch miesiącach 2022 r. wyniósł 26,99 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
minitytan
2 lata temu
jeszcze więcej pisowskich pasożytów. Dlaczego podstawowym postulatem kolejarzy nie jest odpolitycznienie ich branży?
100%BB
2 lata temu
Wiadomo, że część podwyżki sfinansują pasażerowie, poprzez wzrost cen biletów. Natomiast dziwi mnie twarde stanowisko zarządu Polregio, wszak wiadomo jest że sytuacja na rynku krajowym tylko się pogorszy i aby utrzymać jakość transportu w tym i przyszłym roku te 700 złotych dla pracowników to taka podstawa aby mogli jakoś żyć, a pewnie kokosów nie zarabiają, a czemu rykoszetem mają obrywać pasażerowie, za brak porozumienia na wewnątrz spółki przewozowej. co do ukraińców się zgadzam powinien nastąpić koniec podróży za darmo, czas ochrony i na znalezienie pracy już minął i powinni płacić za przejazdy tak samo jak wszyscy korzystający z usług kolei państwowych.
Buda
2 lata temu
Więcej darmowych przejazdów dla uk..ców to zapewne sytuacja się poprawi
Kierowca
2 lata temu
eee tak dużo kasy, u nas w Gdyni w komunikacji chcieliśmy 2 zl do stawki tzw inflacyjne, dali nam 0,50 to było od stycznia 2022. Jesteśmy szczęśliwi drugie 0,50 gr od lipca.
pollllin
2 lata temu
Kontrolerzy lotu i kolejarze murem za putinem… V kolumna
...
Następna strona