Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Ta grupa emerytów musi złożyć dokumenty w ZUS-ie. Czas do końca maja

0
Podziel się:

To już ostatni dzwonek. Osoby, które dorabiają do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą dostarczyć do ZUS-u zaświadczenia o osiągniętych przychodach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Mają na to czas tylko do końca maja.

Ta grupa emerytów musi złożyć dokumenty w ZUS-ie. Czas do końca maja
Ta grupa emerytów musi złożyć dokumenty w ZUS-ie. Czas do końca maja (Adobe Stock, Longfin Media)

- Informacja o przychodach jest niezbędna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości - tłumaczył kilka dni temu rzecznik tej instytucji Paweł Żebrowski. Podkreślił, że osoby, które kontynuują zatrudnienie i jednocześnie pobierają świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, zobowiązane są przestrzegać granicznych kwot przychodu.

- Jeśli przychód przekracza określone progi, to jest 25 proc. i 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia w roku kalendarzowym poprzedzającym waloryzację, świadczenie może zostać zmniejszone lub zawieszone — wyjaśnił Żebrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

Podkreślił, że aby ZUS mógł rozliczyć przychody za dany rok, "osoby dorabiające do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego muszą do 31 maja dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie z zakładu pracy o swoich zarobkach za okres od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 roku".

Natomiast te osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, składają samodzielnie oświadczenie. - Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - tłumaczył rzecznik ZUS. Zaznaczył, że rozliczeniu podlegają też przychody z pracy za granicą czy z tytułu zasiadania w radzie nadzorczej.

W zależności od tego, co będzie korzystniejsze dla klienta, ZUS rozliczy świadczenie z przychodu za każdy miesiąc osobno albo z łącznego przychodu z całego okresu rozliczeniowego. Niektóre osoby mogą również liczyć na wyrównanie.

Aby świadczenie lub zasiłek przedemerytalny nie zostały pomniejszone lub zawieszone, roczna kwota przychodu w okresie rozliczeniowym marzec 2023-luty 2024 nie mogła być wyższa niż 19 tys. 39 zł 20 gr brutto. Jeśli przychód przekroczył tę kwotę, ale nie był wyższy niż 53 tys. 308 zł 80 gr. brutto, to ZUS dokona potrąceń ze świadczenia. Z kolei po przekroczeniu tej kwoty ZUS zawiesi wypłatę świadczenia.

Nowe limity od czerwca

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów. Przez najbliższe trzy miesiące, tj. od czerwca do sierpnia, granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 5703,20 zł brutto. Zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty.

- Jeśli miesięczny przychód, np. z umowy o pracę, przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli od 1 czerwca 10 591,60 zł brutto, to ZUS może zawiesić wypłacane świadczenie – zapowiedział we wtorek Paweł Żebrowski.

Natomiast w sytuacji, gdy przychód będzie wyższy niż 5703,20 zł brutto, ale niższy niż 10 591,60 zł brutto, to ZUS może zmniejszyć wypłacane świadczenie o kwotę przekroczenia jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia, która wynosi: 890,63 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 668,01 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 757,08 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Kto nie musi uważać

Limity zarobkowe nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn). Wyjątek od tej zasady stanowią jedynie seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1780,96 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Zarobkować bez ograniczeń mogą również niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń. Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)