Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Tajwan wznawia rejsy samolotów i statków. Bezprecedensowe manewry wojskowe chińskiej armii

4
Podziel się:

Loty w przestrzeni powietrznej Tajwanu są stopniowo przywracane, ponieważ większość powiadomień o chińskich manewrach wojskowych w pobliżu wyspy "straciło na aktualności" - poinformowało w niedzielę tajwańskie ministerstwo transportu.

Tajwan wznawia rejsy samolotów i statków. Bezprecedensowe manewry wojskowe chińskiej armii
Manewry chińskich wojsk skłoniły do zawieszenia ruchu lotniczego i morskiego na Tajwanie (GETTY, Bloomberg)

Resort podał jednocześnie, że władze Tajwanu do poniedziałkowego ranka nadal będą kierować statki i samoloty tak, by omijały obszar chińskich manewrów prowadzonych na wschód od wyspy.

Chińska telewizja państwowa poinformowała w niedzielę, że siły zbrojne ChRL będą prowadzić odtąd "regularne" ćwiczenia wojskowe na wschód od linii mediany Cieśniny Tajwańskiej. Linia ta jest nieoficjalną granicą pomiędzy Tajwanem i ChRL, której armie obu stron starają się nie przekraczać.

Ministerstwo obrony Tajwanu wskazało w sobotę, że część z chińskich jednostek naruszyła linię mediany Cieśniny Tajwańskiej, nie podając jednak dokładnej liczby naruszeń.

Chiny od czwartku prowadzą bezprecedensowe ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej otaczających Tajwan. Część manewrów odbywa się zaledwie 20 km od wybrzeży Tajwanu i jest reakcją na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi w Tajpej, przeciwko której Pekin stanowczo protestował.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
la spezia
2 miesiące temu
To raczej remis ze wskazaniem, ale na szczęście obie strony pójdą chyba po rozum do głowy...
zwyczajny
2 miesiące temu
Mimo że sprawa z Tajwanem jest bardziej skomplikowana niż na Ukrainie jeśli Chiny pójdą "rosyjską drogą" atakując militarnie niszcząc podpalając zabijając itd cokolwiek by się nie stało to koniec rozwoju Chin w obecnej postaci. Umowa XXI wieku była prosta, konkurujemy i podbijamy się gospodarczo a nie militarnie. Rosja się z tego wyłamała wypada z gry. Decyzja należy do Chin. Pewnie wszyscy znowu będziemy biedniejsi ale atak Chin na Tajwan zakończy marzenia Chin o gospodarczym podboju świata.
Yoss
2 miesiące temu
Jak pogodzić różne stanowiska Zachodu i Wschodu w sprawie różnych terytoriów, ale ze wspólnym mianownikiem? Skoro Zachód uznał niepodległość Kosowa, czemu nie pozwala na niepodległość republik ługiańskiej i donieckiej? Czemu broniąc integralności Ukrainy nie zgadza się jednocześnie na integralność Chin i Tajwanu? Wychodzi na to, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia... czyli co nam pasuje to uznajemy, a gdzie nie mamy interesów, to się nie wtrącamy i róbta co chceta.
noico
2 miesiące temu
polityka zagraniczna Chin jest w impasie przez stanowczą reakcję rządu taiwan i poparcie polityczne i zapewne gospodarcze udzielane przez Stany Zjednoczone i sam naród taiwański.