Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Tani prąd z Ukrainy. Oferta szczególnie kierowana do Polski

82
Podziel się:

Most Energetyczny Ukraina-UE miałby dostarczać prąd z elektrowni atomowej do Polski i na Węgry. Polski rząd nie dostrzegł jednak szansy na tanią energię.

 Polska jest kluczowym adresatem ukraińskiej oferty budowy Mostu Energetycznego.
Polska jest kluczowym adresatem ukraińskiej oferty budowy Mostu Energetycznego. (East News)

Przetarg dla firm, które chciałby wziąć udział w projekcie ukraińskie ministerstwo ogłosiło pod koniec ubiegłego tygodnia – pisze Rzeczpospolita. Dziennik zapytał o polską odpowiedź w tej sprawie resort energii.

"Ministerstwo Energii nie posiada informacji na temat wskazanego (…) przetargu na wybór zagranicznego partnera do udziału o projekcie Mostu Energetycznego UE-Ukraina. Kwestia ta nie była przedmiotem rozmów na szczeblu właściwych ministerstw. Nie mamy informacji na temat ewentualnego zainteresowania polskich prywatnych podmiotów uczestnictwem w tym przetargu" – informuje Rzeczpospolitą biuro prasowe ME.

Zobacz także: Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

Tymczasem, jak wskazuje dziennik, Polska jest kluczowym adresatem ukraińskiej oferty budowy Mostu Energetycznego. Mało tego, według nieoficjalnych doniesień, Ukraina proponuje nam dostęp do taniej energii, co w kontekście rosnących cen w kraju mogło być istotne dla rządu.

Kijów chce zawiązać się energetycznie z UE i stopniowo odciąć się od Rosji. Partner projektu miałby zająć się remontem i modernizacją linii przesyłu energii z chmielnickiej elektrowni do Rzeszowa, która przed laty została wyłączona z eksploatacji – informuje "Rz".

Ukraińska storna chce również długoterminowe gwarancje eksportu energii z ukraińskiej elektrowni do UE. Opłaty za to miały posłużyć do dokończenie dwóch kolejnych bloków elektrowni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(82)
Lee
2 lata temu
InerRA może stać za manipulacją cen prądu i destabilizacja sytuacji na Ukrainie poprzez fikcyjne spółki tworzące projekt za którym rośnie zadluzenke wszyscy pamiętają Ciechu aferę
Adrian
3 lata temu
Tak na boku to ta elektrownia została wyłączona po czarnobylu. Identyczna konstrukcja. Podobno remont i ponowne uruchomienie zupełnie się nie opłaca. Poza tym mamy zapłacić za remont i modernizację a potem za prąd. Więc w całościowym rozrachunku to takie tani ten prąd nie będzie.
Rafał
3 lata temu
Byłoby to doskonałe połączenie celów klimatycznych, energetycznych i lokalnej współpracy. Ukraina, kraj biedny, ma ok. 2 razy niższą emisję CO₂ niż bogate Niemcy. Póki nie mamy własnej elektrowni jądrowej, korzystajmy z ukraińskich.
jj
3 lata temu
co za barany siedzą w rządzie polskim-niepolskim
adaS
3 lata temu
My kupimy tańszy,Amerykański,przypłynie tankowcami.
...
Następna strona