Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tani prąd z Ukrainy. Oferta szczególnie kierowana do Polski

82
Podziel się

Most Energetyczny Ukraina-UE miałby dostarczać prąd z elektrowni atomowej do Polski i na Węgry. Polski rząd nie dostrzegł jednak szansy na tanią energię.

 Polska jest kluczowym adresatem ukraińskiej oferty budowy Mostu Energetycznego.
Polska jest kluczowym adresatem ukraińskiej oferty budowy Mostu Energetycznego. (East News)
bDTGAvfp

Przetarg dla firm, które chciałby wziąć udział w projekcie ukraińskie ministerstwo ogłosiło pod koniec ubiegłego tygodnia – pisze Rzeczpospolita. Dziennik zapytał o polską odpowiedź w tej sprawie resort energii.

"Ministerstwo Energii nie posiada informacji na temat wskazanego (…) przetargu na wybór zagranicznego partnera do udziału o projekcie Mostu Energetycznego UE-Ukraina. Kwestia ta nie była przedmiotem rozmów na szczeblu właściwych ministerstw. Nie mamy informacji na temat ewentualnego zainteresowania polskich prywatnych podmiotów uczestnictwem w tym przetargu" – informuje Rzeczpospolitą biuro prasowe ME.

bDTGAvfr
Zobacz także: Piechociński o opłakanych skutkach zabaw z cenami prądu

Tymczasem, jak wskazuje dziennik, Polska jest kluczowym adresatem ukraińskiej oferty budowy Mostu Energetycznego. Mało tego, według nieoficjalnych doniesień, Ukraina proponuje nam dostęp do taniej energii, co w kontekście rosnących cen w kraju mogło być istotne dla rządu.

bDTGAvfx

Kijów chce zawiązać się energetycznie z UE i stopniowo odciąć się od Rosji. Partner projektu miałby zająć się remontem i modernizacją linii przesyłu energii z chmielnickiej elektrowni do Rzeszowa, która przed laty została wyłączona z eksploatacji – informuje "Rz".

Ukraińska storna chce również długoterminowe gwarancje eksportu energii z ukraińskiej elektrowni do UE. Opłaty za to miały posłużyć do dokończenie dwóch kolejnych bloków elektrowni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTGAvfS
KOMENTARZE
(82)
Wojcieh
2 lata temu
"Most Energetyczny Ukraina-UE miałby dostarczać prąd z elektrowni atomowej do Polski i na Węgry. Polski rząd nie dostrzegł jednak szansy na tanią energię." Natomiast ten pisowski rząd dostrzegł szanse by sprowadzać węgiel kamienny - już ok 17milionów ton rocznie z Rosji i może Donbasu i ograniczać wydobycie węgla w Polsce i podwyższać cenę energii elektrycznej.I to w ramach tzw polityki antyputinowskiej i nie tylko
dsdsd
2 lata temu
Dobrej zmianie nie chodzi o dobro Polaków, tylko jak ich upodlić żeby byli pokorni i uzależnieni od rządu. Wtedy mogliby kraść d woli.
Patriota
2 lata temu
Naszego Rzadu niee interesuje propozycja Ukrainy bo nie byloby podwyzek pradu ale i paliwa zywnosci wody i innych no i gdzie mozna by znow zrobic mala afere
bDTGAvfT
358
2 lata temu
W Polsce nie ma rzondu to jest osmiornica dbająca o koryto dla swoich.u rydzyka tańczą abba ojcze
AALMIRANTE
2 lata temu
Ale czy ten prąd z Ukrainy będzie naprawdę tani.Jestem technikiem elektrykiem i wiem ze w wyniku przesyłu na duże odległości zmniejsza się napięcie i powstają straty energii elektrycznej.
...
Następna strona