Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Energa podnosi ceny prądu. Zapewnienia premiera to "informacje medialne"

722
Podziel się

Energa rozsyła przedsiębiorcom nowe taryfy za prąd, ceny rosną nawet o 40 proc. Szef jednej z firm powołał się na obietnice premiera, spółka odpowiada: "są to wyłącznie informacje medialne".

Energa podnosi taryfy za prąd dla przedsiębiorców
Energa podnosi taryfy za prąd dla przedsiębiorców (mat. Energi)
bDJBUcKt

Trwa chaos związany z cenami prądu w 2019 r., zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Dla tych pierwszych taryfy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki (URE). Cztery największe polskie spółki energetyczne: PGE, Energa, Tauron oraz Enea zawnioskowały do URE o podwyżki dla gospodarstw domowych o średnio ponad 30 proc.

Rząd zapewnia, że ceny prądu nie wzrosną. Padła propozycja rekompensat oraz próba wymuszenia na spółkach niższych taryf. URE czeka na uzupełnienie wniosków, a to oznacza, że nowe ceny nie będą obowiązywały od początku stycznia.

bDJBUcKv

Cena energii elektrycznej dla innych odbiorów nie jest jednak określana przez URE. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", przedsiębiorcy i samorządy otrzymali już podwyżki jednego ze składników rachunku o 40-60 proc. Na przykład miasto Olsztyn i jego ponad 330 partnerów podpisało umowę na zbiorowy zakup energii w 2018 r. za cenę wyższą o 60 proc., co przełoży się na dodatkowy wydatek 700 tys. zł.

Zobacz także: Zobacz też: Rekompensaty za drogi prąd. "To wyższy poziom zaklinania rzeczywistości"

Jeden z przedsiębiorców z Gdańska przesłał "Gazecie Wyborczej" również swoją korespondencję z Energą. Od końca grudnia 2019 r. koncern chce sprzedawać mu energię elektryczną po cenie wyższej o 43 proc. Firma tłumaczy podwyżkę intensywnymi wzrostami cen na rynku energii elektrycznej.

bDJBUcKB

Przedsiębiorca odpisał spółce, że premier Mateusz Morawiecki obiecał w Sejmie, że "nie będzie podwyżek cen energii".

Przedstawiciel Energii odpowiedział w e-mailu: Na ten moment informacje, na które się Pan powołuje, są wyłącznie informacjami medialnymi. Prace nad ustawą trwają na szczeblu rządowym i jaki będzie ich końcowy charakter, obecnie nie wiadomo”.

Energa przyznała też, że do spółki nie dotarły informacje na temat ewentualnych rekompensat.

bDJBUcKC

W listopadzie na pytanie o powody podwyżki cen energii elektrycznej Andrzej Dunajski, dyrektor biura prasowego Grupy Energa, odpowiedział: "Wzrost cen węgla i uprawnień do emisji CO2 oraz wzrost cen produkcji energii to trend widoczny nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej. Energa Obrót SA, prowadząc działalność w zakresie sprzedaży energii dla przedsiębiorców, funkcjonuje na rynku konkurencyjnym i dokłada wszelkich starań, aby wzrost kosztów, o którym mowa wyżej, w możliwie najmniejszym stopniu przekładał się na podniesienie cen w ofertach składanych przedsiębiorcom".

Oprac. Paweł Orlikowski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJBUcKW
KOMENTARZE
(722)
JZM
2 lata temu
Polacy, gdzie wasze żółte kamizelki?Łoją was na każdym kroku, a wy siedzicie cicho jak króliki na rzeź. Nawet jak rząd da na rok rekompensaty, to co dalej? Dalej będzie jeszcze gorzej bo rekompensat nie będzie, bo rząd nic o tym nie mówi.
emeryt
2 lata temu
ENERGA to najgorsza firma jaką znam ,,, ma najgorszy poziom obsługi klienta ,,, jej strona internetowa od kilku lat (!) stale kuleje i jest wiecznie nieczynna ,, prąd jest drogi a stale coś grzebią w sieci maja wiecznie przerwy w dostawie prądu ,,, do tego rachunki przychodzą kiedy chcą albo wcale nie przychodzą ,,,,
max
2 lata temu
chyba cos przesadzili 40 procent chyba sie zagalopowali
bDJBUcKX
Pytanie retor...
2 lata temu
Dlaczego zawsze szary obywatel ponosi koszty durnych rządów?!
Doberj zmiany...
2 lata temu
Kolejne kłamstwo Morawieckiego. Ile jeszcze ich będzie. Jak długo suweren to wytrzyma.
...
Następna strona