Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Energa podnosi ceny prądu. Zapewnienia premiera to "informacje medialne"

722
Podziel się:

Energa rozsyła przedsiębiorcom nowe taryfy za prąd, ceny rosną nawet o 40 proc. Szef jednej z firm powołał się na obietnice premiera, spółka odpowiada: "są to wyłącznie informacje medialne".

Energa podnosi taryfy za prąd dla przedsiębiorców
Energa podnosi taryfy za prąd dla przedsiębiorców (mat. Energi)

Trwa chaos związany z cenami prądu w 2019 r., zarówno dla odbiorców indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Dla tych pierwszych taryfy zatwierdza Urząd Regulacji Energetyki (URE). Cztery największe polskie spółki energetyczne: PGE, Energa, Tauron oraz Enea zawnioskowały do URE o podwyżki dla gospodarstw domowych o średnio ponad 30 proc.

Rząd zapewnia, że ceny prądu nie wzrosną. Padła propozycja rekompensat oraz próba wymuszenia na spółkach niższych taryf. URE czeka na uzupełnienie wniosków, a to oznacza, że nowe ceny nie będą obowiązywały od początku stycznia.

Cena energii elektrycznej dla innych odbiorów nie jest jednak określana przez URE. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", przedsiębiorcy i samorządy otrzymali już podwyżki jednego ze składników rachunku o 40-60 proc. Na przykład miasto Olsztyn i jego ponad 330 partnerów podpisało umowę na zbiorowy zakup energii w 2018 r. za cenę wyższą o 60 proc., co przełoży się na dodatkowy wydatek 700 tys. zł.

Zobacz także: Zobacz też: Rekompensaty za drogi prąd. "To wyższy poziom zaklinania rzeczywistości"

Jeden z przedsiębiorców z Gdańska przesłał "Gazecie Wyborczej" również swoją korespondencję z Energą. Od końca grudnia 2019 r. koncern chce sprzedawać mu energię elektryczną po cenie wyższej o 43 proc. Firma tłumaczy podwyżkę intensywnymi wzrostami cen na rynku energii elektrycznej.

Przedsiębiorca odpisał spółce, że premier Mateusz Morawiecki obiecał w Sejmie, że "nie będzie podwyżek cen energii".

Przedstawiciel Energii odpowiedział w e-mailu: Na ten moment informacje, na które się Pan powołuje, są wyłącznie informacjami medialnymi. Prace nad ustawą trwają na szczeblu rządowym i jaki będzie ich końcowy charakter, obecnie nie wiadomo”.

Energa przyznała też, że do spółki nie dotarły informacje na temat ewentualnych rekompensat.

W listopadzie na pytanie o powody podwyżki cen energii elektrycznej Andrzej Dunajski, dyrektor biura prasowego Grupy Energa, odpowiedział: "Wzrost cen węgla i uprawnień do emisji CO2 oraz wzrost cen produkcji energii to trend widoczny nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej. Energa Obrót SA, prowadząc działalność w zakresie sprzedaży energii dla przedsiębiorców, funkcjonuje na rynku konkurencyjnym i dokłada wszelkich starań, aby wzrost kosztów, o którym mowa wyżej, w możliwie najmniejszym stopniu przekładał się na podniesienie cen w ofertach składanych przedsiębiorcom".

Oprac. Paweł Orlikowski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(722)
Andrzej 701
4 lata temu
Dziś dostałem Cennik "Gaz dla Biznesu" Nr 3 - Taryfa PGNiG Obrót Detaliczny spółka z. o. o. Jestem osobą fizyczną mieszkającą w domu wielorodzinnym. Zobaczcie co się dzieje z obietnicami premiera, rządu. Można powiedzieć śmiało "wszyscy" zwariowali !!!. Nikt nie wie co robi, a płacić trzeba, telefony na infolinie milczą, no powtarza się muzyka na czekanie, ja czekałem 50 minut, bez odzewu !!. Co dalej z CENAMI DO PŁACENIA ???.
Ender
4 lata temu
Nic nowego. "Informacją medialną" było już to, że PiS nie dopuści Samoobrony do władzy czy że Kaczyńscy nie będą jednocześnie premierem i prezydentem. Wyborcy świadomie (?) głosują na kłamców (PO, PiS, SLD).
Ht11
4 lata temu
Po pierwsze niech zabiorą przywilej pracownikom energetyki dotyczący darmowej energii elektrycznej. A później niech wprowadzają podwyżki.
Przemek
4 lata temu
Tauron zrobił to samo,podnosi rachunki nawet mimo to że nie mają podstawy [np. nadpłaty]. Ale cóż dobra zmiana działa i trzeba teraz ściągać haracz bo za dużo się obiecało i rozdało.
qe5t
4 lata temu
I co "ciemny ludku" , znowu się okaże , że to wina PO i Tuska . Komuna wraca , znowu nie -rząd będzie ustalał ceny prądu , gazu , wody , nacjonalizacja ,wszystkiego , bo oczywiście wszystko co państwowe jest lepsze , wie to kulawy z Żoliborza , bo to przesiąknięty komuną mściwy i kłamliwy pokurcz .
...
Następna strona