Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Tańsze rachunki za prąd. Trzeba złożyć wniosek. Zostało mało czasu

24
Podziel się:

30 czerwca mija termin składania wniosków o podniesienie limitu zużycia prądu po zamrożonej cenie. Podstawowy limit to 2 MWh, dla uprawnionych odbiorców może wzrosnąć do 2,6 lub 3 MWh.

Tańsze rachunki za prąd. Trzeba złożyć wniosek. Zostało mało czasu
30 czerwca mija termin wnioskowania o wyższy limit zużycia prądu po zamrożonej cenie (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

Z podwyższonego limitu mogą skorzystać rodziny wielodzietne, gospodarstwa domowe z osobami niepełnosprawnymi oraz rolnicy. Wniosek z odpowiednim oświadczeniem można wysłać listownie, złożyć w punkcie obsługi klienta sprzedawcy energii, a także elektronicznie: przez platformę ePAUP, stronę internetową sprzedawcy lub oferowaną przez niego aplikację. Oświadczenie jest także dostępne w aplikacji mObywatel.

Tańszy prąd. Oto, jakie warunki trzeba spełnić

Zgodnie z ustawą o ochronie odbiorców, w 2023 r. wszystkie gospodarstwa domowe, do zużycia 2 MWh, korzystają z zamrożonych cen energii elektrycznej, takich samych jak w 2022 r. Po przekroczeniu tego progu obowiązują wyższe stawki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Ustawa definiuje jednak tzw. odbiorców uprawnionych, którzy mogą wnioskować o podniesienie limitu. Dla gospodarstw, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, można starać się o podniesienie progu do 2,6 MWh, a posiadacze Karty Dużej Rodziny oraz rolnicy - do 3 MWh.

Rolnicy powinni dołączyć do wniosku kopię decyzji o podatku rolnym. Z kolei rodziny wielodzietne mogą zostać poproszone o przedstawienie Karty Dużej Rodziny, a osoby z niepełnosprawnością – o przedłożenie dokumentu potwierdzającego swój status. W dwóch ostatnich przypadkach wprowadzenie takiego wymogu zależy od sprzedawcy.

Odbiorcy, którzy mają odrębne umowy na sprzedaż i dystrybucję energii elektrycznej, muszą złożyć odrębne oświadczenia - sprzedawcy i dystrybutorowi. Zamrożenie cen prądu nie obejmuje gospodarstw domowych, które mają ze sprzedawcą umowę terminową z gwarancją stałej ceny. W takim przypadku odbiorcę obowiązują ceny gwarantowane w umowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
WIKTOR
11 miesięcy temu
Ja za dwa miesiące zużyłem 18 kw.a rachunek 92 zł.Czyli 5 zł za 1 kw.To jest ten najtańszy prąd w Europie.Dodam że 1kwh to ok. 20 groszy.
kolonista
11 miesięcy temu
prąd i gaz to niebotyczne rachunki dziś prognozowany rachunek za gaz otrzymany za dwa miesiące to 1700z kawałkiem za prąd ostatni był 385 za czynsze i wodę ścieki i śmieci i człek bankrut a ci z pis twierdzą ile to robią dla obywateli biorąc coraz to wyższe apanaże i kombinują jaki tu przekręt zrobić by być milionerem i mieć jak najwięcej a reszta ich nie obchodzi ludzie czas zrobić porządek to obywatele pracują by kraj funkcjonował oni tylko łupią i napełniają sobie kieszenie jak ekonomi kraj traktują jak swój prywatny folwark a obywateli za parobków czas myśleć i pokazać czerwoną kartkę a z przekupywaniem i sypaniem resztek mówić dość -podatek goni podatek i coraz większa dyktatura
maruda
11 miesięcy temu
Zapytajcie na co idzie kasa z podatków płaconych przez ludzi pracujących a wtedy będziecie mieć wykładnię dlaczego tak drogo (oczywiście bez tych dodrukowanych, bez pokrycia).
santi
11 miesięcy temu
dostałem rozliczenie za prąd i prognozę na przyszły rok. i tu szok od stycznia opłata rośnie o 100% - pytam za co ?
regsf
11 miesięcy temu
Jak inflacja ciut spadła, to nasi spece podają jej kroplówkę by znów wzrosła - podnoszą płace minimalne, podwyżka na 800+. Brawo. Sukces murowany. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Inflacja u nas 16%. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Władzy i finansistom zależy żeby obywatel był ciemny finansowo, zadłużony po uszy. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, budowaniu majątku. Można uniezależnić się finansowo i wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
...
Następna strona