Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Tarcza 3.0 z propozycjami dla samotnych rodziców. Próg dochodowy dla funduszu alimentacyjnego w górę

26
Podziel się

Podniesienie kwoty kryterium dochodowego oraz wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" – to propozycje tarczy antykryzysowej 3.0 dla samotnych rodziców.

Samotni rodzice od lat apelują o odczuwalne podniesienie progów dochodowych umożliwiających skorzystanie z funduszu alimentacyjnego
Samotni rodzice od lat apelują o odczuwalne podniesienie progów dochodowych umożliwiających skorzystanie z funduszu alimentacyjnego (Pixabay)
bEpPTeRh

Samotni rodzice, którzy nie mogą doprosić się alimentów od byłych partnerów, od lat apelowali o podniesienie progu dochodowego, który umożliwi wypłacanie świadczeń na dzieci z Funduszu Alimentacyjnego. W 2008 r. ustalono go na poziomie 725 zł na osobę w rodzinie. Gdy przyjmowano ten próg, pensja minimalna wynosiła 936 złotych brutto. Dziś wynosi 2600 zł, a próg w tym czasie "drgnął" zaledwie o 75 zł. Warto zresztą dodać, że na podniesienie go o tę symboliczną kwotę rodzice musieli czekać aż 11 lat. W tym czasie wiele dzieci, które już w 2008 r. nie załapały się na pomoc Państwa dorosło – i, mówiąc kolokwialnie, problem się rozwiązał.

Potrzeba było pandemii i poważnych zawirowań na rynku pracy, by Państwo zdecydowało się na kolejną podwyżkę. W projekcie tzw. tarczy antykryzysowej 3.0 znajduje się przepis mówiący o tym, że "świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 900 zł.".

Ponadto jeśli dochód rodziny w przeliczeniu na jej członka przekracza 900 zł, to zastosowanie znajdzie zasada "złotówka za złotówkę" polega na obniżeniu wysokości otrzymywanych świadczeń. Ta reguła z powodzeniem obowiązuje przy przyznawaniu zasiłków rodzinnych, ale ilekroć organizacje zrzeszające samotnych rodziców prosiły o wdrożenie jej do przepisów o alimentach, słyszały, że się nie da, że nie można.

bEpPTeRj

To na razie projekt, którym we wtorek zajmie się Rada Ministrów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpPTeRp
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpPTeRK
KOMENTARZE
(26)
Olga
rok temu
Próg jest wyliczony tak że krzywdzi samotnego rodzica z jednym dzieckiem który uczciwie pracuje na pełen etat za 2600 brutto. Taki rodzic nie otrzyma świadczenia bo nasze państwo uważa że 2600brutto to bogactwo.
Dlaczego nie ...
rok temu
Powinna być dopłata dla wszystkich o niskich dochodach.
AoDŁugoBezrob...
rok temu
Jestem długo bezrobotna z przyczyn zdrowotnych. Niestety trenera mi nie przysługuje, grupę miałam ale lll co nic nie daje. Teraz choć bym chciała znaleść prace to nie chcą zatrudniać. Długi mnie już przerastają czekam kiedy Bank zabierze mieszkanie i pójdę z dzieckiem pod most Żyć nie umierać Wszystko mi już jedno ten Korona wirus i tak życie moje to wegetacja.
bEpPTeRL
BoNieWiem
rok temu
Czy samotnym rodzicem jest ten rodzic, któremu zabrano dzieci (nadal jest rodzicem), czy ten z którym dzieci mieszkają?
u nas
rok temu
Państwo płaci 500+ wszystkim nawet tym co są bogaci a alimenty z funduszu tylko biednych to jakaś schizofrenia zamiast wprowadzić alimenty podstawowe dla wszystkich których dzieci nie dostają od rodziców a resztę niech sobie państwo ściąga od dłużników razem z odsetkami bo samotna matka nie ma takich możliwości.
...
Następna strona