Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Niepłacącym alimenty trudniej będzie "wypisać się" z rejestru dłużników

19
Podziel się:

Koniec z usuwaniem z biur informacji gospodarczej danych o dłużnikach alimentacyjnych. Rząd chce, by "alimenciarze" spłacili wcześniej wszystkie zobowiązania wobec Skarbu Państwa. Co do złotówki.

Ściągalność alimentów w Polsce nadal nie jest na satysfakcjonującym poziomie
Ściągalność alimentów w Polsce nadal nie jest na satysfakcjonującym poziomie (Fotolia)

Ministerstwo rodziny chce, by biura informacji gospodarczej nie mogły usuwać informacji o długach dłużników alimentacyjnych wobec Skarbu Państwa, powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów - dopóki długi te nie zostaną spłacone. Propozycja taka znalazła się w projekcie dotyczącym świadczenia "Dobry Start", który właśnie trafił do opiniowania, czytamy w serwisie prawo.pl.

Wprowadzenie surowych zasad jest konieczne, gdyż zobowiązania dłużników wobec Skarbu Państwa, które tylko z tytułu wypłacanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego powiększają się corocznie o prawie 1,5 mld rocznie. Nie przedawniają się, gdyż są to zobowiązania administracyjnoprawne, a nie cywilnoprawne.

- W konsekwencji cały czas podlegają egzekucji i należy podejmować wszelkie działania w kierunku ich wyegzekwowania, dlatego cały czas powinny widnieć w rejestrach biur informacji gospodarczej aby wiedza o nich była powszechnie dostępna w obrocie rynkowym, jako sankcja wobec dłużników za brak spłaty tych należności – napisano w uzasadnieniu projektu.

Zobacz także: Obejrzyj: Alimenty natychmiastowe. Nawet nie trzeba będzie stawiać się w sądzie

To nie jedyne narzędzie, które ma poprawić egzekwowanie alimentów. Projekt zawiera również modyfikację przepisów dotyczących pracodawców za zatrudnienia "na czarno" lub płacenie "pod stołem" dłużnikowi alimentacyjnemu.

Wysokość kar pozostanie bez zmian (będą się wahały w przedziale od 5 tys. do 45 tys. zł), ale nowością jest odesłanie do przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(19)
Ale ubaw haha
5 lata temu
Radość 😂 z tego żadna, jak alimenciarz nie podejmie legalnej pracy to żaden ziro mu nie podskoczy, żeby nawet doktorat skończył
Stop z hejtem...
5 lata temu
W Polsce z ojcow babskie sądy rodzinne robią TATOMATów a feministyczna redakcja wp.de nazywa ich alimenciarzami. Unikaj małżeństwa i dzieci z polkami. Zawsze z prezerwatywą którą wyrzucaj do WC. Nie pozwól im zniszczyć Twoje życie. Skonsultuj się z prawnikiem praktykiem lub rozwiedzionym ojcem a zrozumiesz. Nie czytaj na forach tylko wydaj 200zł na konsultacje a zrozumiesz co oznacza prawo rodzinne z 1964 r. Ojciec ma jedno prawa - płacic ile była chce.
GO MGTOW
5 lata temu
Sfeminizowane wp.de i kobieca redakcja (Pani Kośka) jakoś nie pisze o ALIMENCIARACH które żyją z krzywdy odizolowanych ojców, robiąc z nich TATOMATY. 90% sedziów w sadach rodzinnych to Panie (połowa to rozwódki), które przyklepują wszystkie żądania matek. Darmowy botoks u kolegi dermatologa? Wystarczy że wystawi fakture na dziecko i odizolowany ojciec za to zapłaci. Unikaj ślubu i dziecko z polkami chłopie! Nie wchodź w to bagno, albo zapytaj rozwiedzionego ojca lub prawnika praktyka. Nie graj w tą rosyjską ruletkę! Połowa małżeństw kończy się rozwodem a w 97% spraw dziecko zawsze zostaje przy matce i teściowej.
MGTOW
5 lata temu
W Polsce alimenty ustala się arbitralnie w 97% płacą je odizolowani ojcowie. Wysokość alimentów ustala się w sposób dobrowolny. W praktyce osoba która zarabia 10,000 zł musi płacić 3000-3500 zł alimentów. Są osoby które płacą po 10,000 zł. W Danii i innych krajach rozwiniętych jest tabela alimentacyjna. Ojciec płaci 10-15% dochodów prawnikom i dlatego nie ma długów alimentacyjnych. Obecny system w Polsce jest stworzony po to żeby zrobić z ojców TATOMATY. Jeżeli sądzisz że Ciebie to nie dotyczy, to jesteś w błędzie. Nie warto mnie dzieci w Polsce z Polkami, zwłaszcza jeżeli jesteś dobrze zarabiający na etacie. Ryzyko finansowe podejmuje wyłącznie ojciec a po rozstaniu z matką obowiązek pokrycia WSZYSTKICH kosztów leży po stronie ojca (łącznie z utrzymaniem matki)
kijowski
5 lata temu
...nie zgadzam się