Notowania

Niepłacącym alimenty trudniej będzie "wypisać się" z rejestru dłużników

Koniec z usuwaniem z biur informacji gospodarczej danych o dłużnikach alimentacyjnych. Rząd chce, by "alimenciarze" spłacili wcześniej wszystkie zobowiązania wobec Skarbu Państwa. Co do złotówki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Ściągalność alimentów w Polsce nadal nie jest na satysfakcjonującym poziomie

Ministerstwo rodziny chce, by biura informacji gospodarczej nie mogły usuwać informacji o długach dłużników alimentacyjnych wobec Skarbu Państwa, powstałych z tytułu świadczeń wypłaconych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów - dopóki długi te nie zostaną spłacone. Propozycja taka znalazła się w projekcie dotyczącym świadczenia "Dobry Start", który właśnie trafił do opiniowania, czytamy w serwisie prawo.pl.

Wprowadzenie surowych zasad jest konieczne, gdyż zobowiązania dłużników wobec Skarbu Państwa, które tylko z tytułu wypłacanych świadczeń z funduszu alimentacyjnego powiększają się corocznie o prawie 1,5 mld rocznie. Nie przedawniają się, gdyż są to zobowiązania administracyjnoprawne, a nie cywilnoprawne.

Obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, dopóki dziecko - mimo dochowania należytej staranności - nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać.
Do kiedy obowiązują alimenty? Obalamy popularny mit

- W konsekwencji cały czas podlegają egzekucji i należy podejmować wszelkie działania w kierunku ich wyegzekwowania, dlatego cały czas powinny widnieć w rejestrach biur informacji gospodarczej aby wiedza o nich była powszechnie dostępna w obrocie rynkowym, jako sankcja wobec dłużników za brak spłaty tych należności – napisano w uzasadnieniu projektu.

Obejrzyj: Alimenty natychmiastowe. Nawet nie trzeba będzie stawiać się w sądzie

To nie jedyne narzędzie, które ma poprawić egzekwowanie alimentów. Projekt zawiera również modyfikację przepisów dotyczących pracodawców za zatrudnienia "na czarno" lub płacenie "pod stołem" dłużnikowi alimentacyjnemu.

Sporne 500+. Zasądzone alimenty warunkiem świadczenia samotnych rodziców

Wysokość kar pozostanie bez zmian (będą się wahały w przedziale od 5 tys. do 45 tys. zł), ale nowością jest odesłanie do przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: alimenty, alimenciarze, fundusz alimentacyjny, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-05-2019

ZSTo samo powinno spotkać ,,oszustów" którzy nie płacą za fakturę, wykonaną usługę czy zakup towaru.

08-05-2019

antynatalistaAlimenciarze to frajerzy.

09-05-2019

GrzegorzNiech chore państwo zajmie się matkami zabraniajacymi kontaktów ojca z dzieckiem, bo w wielu przypadkach ojciec to "BANKOMAT" dla kochanych … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)