Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. OPM
|
aktualizacja

Tarcza 6.0. Jest podpis prezydenta

28
Podziel się:

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. pomocy branżowej, tzw. tarczę 6.0. To wsparcie dla firm z ok. 40 branż, ma wspomóc 270 tys. podmiotów.

Tarcza 6.0. Jest podpis prezydenta
Andrzej Duda podpisał ustawę o tarczy 6.0 (KPRP)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę ws. wsparcia dla przedsiębiorców działających w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z COVID-19, tzw. tarczę 6.0 - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Pomoc trafi do firm z ok. 40 branż. Narzędzia pomocowe, jakie zaproponowano w ustawie, to zwolnienia ze składek ZUS, świadczenia postojowe (ok. 2 tys. zł miesięcznie), tzw. małe dotacje w wysokości 5 tys. zł czy dofinansowanie miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w kwocie 2 tys. zł.

Obejmują one zarówno osoby zatrudniane na podstawie umowy o pracę, jak i osoby zatrudniane na podstawie umowy zlecenia, ale takie, od których płacone są składki na ubezpieczenia społeczne. Tarcza przewiduje również rekompensaty dla gmin w związku z utraconymi dochodami z tytułu opłaty targowej.

Zobacz także: Rekompensat za prąd nie będzie. Minister musiał gryźć się w język

Pierwotnie tarcza 6.0 przewidywała udzielenie wsparcia finansowego ok. 30 branżom. Senat w swoich poprawkach rekomendował poszerzenie grona beneficjentów o kolejne kilkadziesiąt branż.

Ostatecznie Sejm zgodził się na rozszerzenie pomocy dla kolejnych branż, m.in. firm działających w kateringu, transporcie, kulturze, handlu. Łącznie narzędzia pomocowe trafią do ok. 40 branż - m.in. do branży gastronomicznej, turystycznej, kulturalno-rozrywkowej, sportowej, edukacyjnej.

W komunikacie na stronie Kancelarii Prezydenta RP zaznaczono, że celem ustawy jest udzielenie wsparcia przedsiębiorcom działającym w branżach, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z wprowadzonymi obecnie zasadami bezpieczeństwa, mającymi zapobiegać rozprzestrzenianiu się COVID-19.

"Ustawa wprowadza do porządku prawnego dalsze, szczególne rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom gospodarczym i utrzymanie miejsc pracy" - wskazano.

O wsparcie będą mogły ubiegać się firmy reprezentujące branże: gastronomiczną, kulturalno-rozrywkową (estradową, targową, fotograficzną, filmową, muzealną), sportową (fitness, siłownie, rekreacja, baseny, aquaparki, uzdrowiska), sprzedaży detalicznej (targowiska, bazary), turystyczną (organizatorzy turystyki, hotele i podobne obiekty zakwaterowania, przewodnicy górscy, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni, rezerwacja biletów), transportową (firmy autokarowe, taksówkarze), edukacyjną, cateringową, usług pralniczych.

Resort szacuje, że z instrumentów przewidzianych w tarczy 6.0 skorzysta 270 tys. firm.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
ilona
3 lata temu
Wiadomo że sytuacja jest bardzo trudna ale gdybym nie złożyła wniosku i nie dostała wsparcia to mogłabym już dawno zamknąć firmę, kto może powinien się starać o to wsparcie i tyle
Piotr N
4 lata temu
Tarcza objeła organizatorów turystyki , a gdzie pomoc branży turystycznej nie bedącej organizatorami ????????
Mariusz.
4 lata temu
"No właśnie ! Tez czekam ! Listopad to 0 zł. przychodu a nie załapujesz się , bo nie możesz wykazać spadku rok do roku ! Przecież nawet jak w listopadzie 2019 roku miałbym 1 grosz przychodu a teraz zero to spadek jest 100%!! Z kolei z dopłat dla pracowników można skorzystać porównując miesiąc z miesiącem poprzednim ?! Jaka w tym logika ? ( autor XXX )" - najlepiej, żeby wcale nie wypłacić.
cac69
4 lata temu
Przykład z życia: firma założona 10 lat temu kod PKD produkcja odzieży wierzchniej - przeważająca działalność , dalej sprzedaż detaliczna, sprzedaż detaliczna na targowiskach, naprawy odzieży - mała firma, która nie zajmuje się produkcją od kilku lat tylko sprzedażą detaliczną i usługami krawieckimi - BEZ POMOCY, inna firma założona 10 lat temu przeważająca działalność gastronomia, pozostała handel samochodami, chemią - mała firma od kilku lat nie prowadzi działalności w gastronomi - POMOC DOSTANIE - Bez komentarzy !!!!
jac
4 lata temu
jako agencja seo obsługujemy większość tych branż, ale nam już się nie należy, a przecież klienci z tych branż pozrywali umowy .....
...
Następna strona