Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Powrót do szkoły. Klasy 1-3 na pierwszy rzut

10
Podziel się:

Minister edukacji informuje, że uczniowie z klas 1-3 najpewniej wrócą do szkół. Kiedy konkretnie? To zależy od dziennej liczby zakażeń, ale jeśli utrzyma się na obecnym poziomie, to już niebawem.

Powrót do szkoły. Klasy 1-3 na pierwszy rzut
Klasy 1-3 mają wrócić do szkół w pierwszej kolejności (money.pl, Rafał Parczewski)

Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek w Programie I Polskiego Radia poinformował, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to powrót do szkół klas 1-3.

- Po pierwsze dlatego, że sytuacja pandemii koronawirusa, jeśli by się utrzymywała na poziomie ok. 10 tys. zakażeń dziennie, to pewnie byłyby to okoliczności, w których możemy zadecydować o powrocie do szkół klas 1-3 - powiedział.

Ocenił, że nauka zdalna w najmłodszych klasach jest najmniej efektywna. Dodał, że powrót uczniów z tych klas do szkół jest możliwy w szczególnym reżimie sanitarnym.

- W taki sposób, żeby dzieci z tych klas i nauczyciele nie spotykali się w szkole. Szkoły są dość duże, niekiedy bardzo duże, więc jest możliwość rozmieszczenia tych zajęć tak, żeby nie było kontaktu pomiędzy poszczególnymi grupami, co zmniejsza prawdopodobieństwo transmisji koronawirusa - stwierdził minister.

Zobacz także: „Ryzyko, czyli na co się przygotować, żeby zarobić?” Webinar mBank odc. 3

- Liczę na to, że sytuacja pandemiczna, dzięki odpowiedzialnej postawie całego społeczeństwa, ustabilizuje się na tyle, że będzie możliwość jakiegoś hybrydowego powrotu również starszych klas. W pierwszej kolejności klas 8., maturalnych, najwyższych programowo klas szkół zawodowych, bo przecież to jest młodzież, która dzisiaj potrzebuje również tego bezpośredniego kontaktu z nauczycielami z uwagi na egzaminy, które ich czekają - dodał Czarnek.

Minister Czarnek zapowiedział, że "przygotowywany jest też wariant badania przesiewowego" tych nauczycieli, którzy będą wracali do nauczania w szkole.

Podkreślił, że nauczyciele będą jedną z pierwszych grup, którym zaproponowane będzie szczepienie. - Szczepienia jak wiemy będą dobrowolne, nie będziemy w żaden sposób nakładać jakiegokolwiek obowiązku - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że między innymi dzięki szczepieniom będzie możliwy powrót do szkół "na skalę masową".

Minister zaznaczył, że "nie należy się spodziewać, ażeby one (szczepienia - przyp.) były wykonalne przed powrotem do szkół 18 stycznia dla wszystkich nauczycieli, którzy wracają do szkół".

- Dlatego przygotowujemy również wariant badania przesiewowego nauczycieli, rozmawiamy o tym ze związkowcami, nauczycielami, po to żeby jeszcze przed powrotem ta grupa nauczycieli, która by wracała do szkoły, była poddana badaniom na obecność koronawirusa, tak żeby również nauczyciele sami byli pewni co do swojego zdrowia i co do tego, że w tym środowisku nauczycielskim nie będą się wzajemnie zarażać - powiedział.

Szef MEN mówił również o feriach, które w tym roku we wszystkich województwach mają być w jednym terminie. Czarnek przypomniał, że tegoroczne ferie uczniowie powinni spędzać w domach, aby ograniczyć transmisję koronawirusa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Ola
3 lata temu
Widać,chcą całkowicie wykończyć i zniszczyć psychikę małych dzieci,a wiadomo że chodzi tylko o kasę,która dają na zasiłki.Widac w tym kraju pieniądze są ważniejsze od dzieci i wszystko jasne.Jesli o mnie chodzi mogą sobie te nędzne grosze zostawić,ale niech przestaną narażać i męczyć małe dzieci.Czy ktoś z tych mądrych pomyślał jak ta chora sytuacja wpływa na psychikę dzieci, które nie mogą się ze sobą normalnie bawić na przerwie nic od nikogo pożyczyć niczym się podzielić,widać nie Może załóżmy dzieciom kombinezon kosmonautów i ich wyślij my do szkoły oczywiście dla ich dobra.Ci ludzie się chyba nie słyszą.
ABC
3 lata temu
Szczepienia chcą, to szkoły otwierają. Niemcy nie chcę, to zamykają. Logicznie teraz
Lodzia
3 lata temu
Klasy 1-3 maja wrócić do szkół na pierwszy rzut? Ok., klasy na przerwach są podzielone, w klasach maluchy siedzą w maseczkach, ale na wychowaniu fizycznym ćwiczą dwie klasy i i dotykają różne przedmioty bez dezynfekcji, wszyscy są bez maseczek łącznie z nauczycielem! Więc po co męczyć dzieci zamaskowane, ledwie dychające przez kilka godzin w klasie jak na wf hulaj dusza, wirusa nie ma! Jaki to ma sens!? To jakieś nieporozumienia ! Niech dyrektorzy szkół sięgną po rozum do głowy !!!
Matilda
3 lata temu
Pierwszy rzut... Przedszkola nie były zamknięte podczas drugiej fali. Większość osób pracujących w przedszkolach już jest po zakażeniu, albo właśnie je przechodzi, podobnie jak rodziny dzieci przedszkolnych. Teraz czas na klasy 1-3. I tak stopniowo przechorujemy.
nieszanujanas
3 lata temu
Chcę zobaczyć jak ci co reklamują szczepionkę sami się poddają szczepieniu, inaczej nie mają o czym gadać.