Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa dla wybranych. Niewiele ponad połowa firm nie dostała pomocy

15
Podziel się

Ponad połowa przedsiębiorstw nie dostała pomocy z tarczy antykryzysowej, ponieważ żadna forma wsparcia ich nie obejmuje – alarmuje Business Centre Club.

57 proc. ankietowanych przedsiębiorstw nie spełniło wymagań konicznych dla skorzystania z tarczy antykryzysowej,
57 proc. ankietowanych przedsiębiorstw nie spełniło wymagań konicznych dla skorzystania z tarczy antykryzysowej, (Pixabay, Mhouge)
bEpPSqUl

Z badań BCC wynika, że ponad 40 proc. z przedsiębiorców skorzystało z pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej. Zarazem aż prawie 60 proc. ankietowanych zadeklarowało, że żadna forma wsparcia ich nie obejmuje.

- Rządzący uczynili w elementarnym wymiarze to, czego od nich oczekiwaliśmy. Zauważmy, że do 2 tygodni o odpowiedź na pozytywne wnioski oczekuje 40 proc. badanych przez BCC. To często wyrok rynkowej śmierci lub łaski życia dla wielu z nich – powiedział prezes BCC Marek Goliszewski, cytowany przez PAP.

bEpPSqUn

57 proc. ankietowanych przedsiębiorstw nie otrzymało pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej, dlatego, że żadna forma wsparcia ich nie obejmuje, np. ze względu na specyfikę działalności, zatrudnianie zbyt dużej liczby osób albo spadku obrotów w mniejszej skali niż zakładają przepisy – wynika z ankiety BCC.

Zobacz także: Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki, co dalej? "Musimy nauczyć się nowej normalności"

Część firm złożyła wnioski, ale nie otrzymała jeszcze decyzji. Z badań BCC wynika, że przedsiębiorcy oczekują na pozytywne rozpatrzenie wniosku najczęściej do dwóch tygodni (41,8 proc.), część nawet ponad miesiąc (29,1 proc.), a 2 do 4 tygodni co czwarta firma.

bEpPSqUt

Zgodnie z informacją, największą barierą dla przedsiębiorców przy wnioskowaniu o pomoc przewidzianą w Tarczy Antykryzysowej jest niejasność przepisów (88,6 proc.), nadmiar biurokracji (42,9 proc.), niedostateczne wsparcie ze strony urzędników (40 proc.) oraz uznaniowość decyzji (34,3 proc.).

BCC pisze, że ci pracodawcy, którzy zawnioskowali o pomoc korzystają głównie z dwóch rozwiązań: niemal 2/3 ze zwolnienia z opłacania składek ZUS na 3 miesiące, a co piąty - z dopłat do pensji pracowników w wysokości 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia w razie obniżenia wymiaru czasu pracy.

bEpPSqUu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEpPSqUO
przedsiębiorcy
gospodarka
KOMENTARZE
(15)
wawa
rok temu
Ja założyłam działalność jednoosobową pod koniec lutego, czyli jestem tzw. samozatrudnionym. Moja praca polega na bezpośrednim kontakcie z klientem (nieruchomości). Od marca nie mam możliwości nic zarobić, bo jak kazał rząd - moi klienci siedzą w domach i nie gromadzą się, a poza tym wprowadził Tarczą 1.0 przepisy dla najemców mieszkań, które tylko uniemożliwiają mi zarobek (Tarcza 3.0 ma postawić mnie w jeszcze gorszej sytuacji, a najemców mieszkań w jeszcze lepszej). Czyli zaraz zacznie się 3 miesiąc, jak jestem bez pracy i pieniędzy, a rząd nie objął mnie pomocą finansową ani Tarczą 1.0, ani 2.0. Dlatego, że założyłam działalność gospodarczą po dacie 1 luty. To jest ta data graniczna, której nie chcą zmienić. Wszyscy, którzy założyli działalność gospodarczą w lutym i później, mają zdychać z głodu. Jestem rozgoryczona i tym bardziej mi przykro, bo od zawsze na PIS głosowałam. Skoro nie mam od mojego rządu pomocy, to już nigdy więcej mojego głosu nie dostaną
Vs
rok temu
Przepisy są jasne tylko niktóre firmy chciałyby zrobić rząd w bambuko i zarobić na kryzysie.
Kierownik
rok temu
Ja jako przedsiębiorca uważam że państwo powinno pomagać w minimalny sposób a nawet w żaden. Gospodarka sama sobie poradzi, a sterowanie ręczne źle wróży Co najwyżej większy nakład na pomoc pracownikom np dopłaty do zmiany zawodu lub otwarcia własnego interesu
bEpPSqUP
PATRIOTA
rok temu
państwo nie pomaga, więc czas na szarą strefę.... i myślę, że w gdy rządzą nami takie nieudaczniki, które przepierdoliły wszystko na kupowanie głosów, jest to moralnie uzasadnione
Malutka
rok temu
Jak zawsze skorzystają Ci którzy złotówki na podatek nie wpłacili czyli firmy ryczałtowcy bez kas fiskalnych i ciągłych kontroli skarbówki udający przedsiębiorców