Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Jadwiga Emilewicz przedstawia szczegóły rozszerzenia programu

Tarcza antykryzysowa urośnie o fundusz dopłat do kredytów, czy mechanizmy usprawniające proces zamówień publicznych - zapowiedziała Jadwiga Emilewicz. Rząd przewiduje również usprawnienie ochrony firm z polskim kapitałem oraz uelastycznienie prawa pracy. - Nasze bezpieczeństwo gospodarcze jest istotne - powiedziała minister rozwoju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Jadwiga Emilewicz przedstawiła szczegóły rozszerzenia tarczy antykryzysowej. (Fot: NurPhoto, Getty Images)

- Staramy się dostarczyć takie rozwiązania, które sprawią, że ludzie utrzymają swoje miejsca pracy - powiedziała Jadwiga Emilewicz na konferencji prasowej. - Robimy wszystko, żebyśmy przebrnęli przez ten kryzys wzmocnieni - dodała.

Minister zapowiedziała, że w aktualizacji tarczy antykryzysowej ma się pojawić fundusz dopłat do oprocentowania kredytów. Odpowiadać za niego będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. Ma to być wsparcie dla przedsiębiorców, którzy utracili płynność finansową lub są tym zagrożeni. Kredytów wspierających biznesmenów udzielać mają banki komercyjne, a oprocentowanie pokryje BGK.

Nowy program jest skierowany dla małych i średnich firm. Na ten cel ma być przeznaczone w tym roku i w następnym łącznie niecałe 600 mln złotych.

Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. Minister tłumaczy, skąd weźmie pieniądze

Kolejnym elementem ma być ochrona firm z polskim kapitałem, by nie zostały przejęte przez przedsiębiorstwa spoza Unii Europejskiej w wyniku spadków wartości. Każdorazowa próba przejęcia największych polskich firm ma być notyfikowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Przyjmiemy podobne rozwiązania, które funkcjonują już w Niemczech - wytłumaczyła Emilewicz. Dodała, że rząd nie chciałby, by "polskie spółki dziś stały się inną, cudzą własnością".

Później wicepremier wskazała o jakie firmy chodzi. Podkreśliła, że chociaż rząd nie "wymienia spółek z nazwy", to ma na myśli te zajmujące się m.in. energetyką, transmisją gazu i sprzedażą ropy, czy też funkcjonujące w farmacji, żywności, czy transporcie.

- Chcemy, aby te firmy były dzisiaj pod naszą szczególną troską i nadzorem - podkreśliła Emilewicz i dodała, że lista firm powstanie we współpracy z ministerstwem aktywów państwowych.

Wybory prezydenckie 2020 a głosowanie korespondencyjne. Wyciekają kolejne szczegóły
Wybory prezydenckie 2020 coraz bliżej. Już od 4 maja spodziewaj się listonosza z "pakietem wyborczym"

Uproszczeniu mają też ulec zamówienia publiczne na budowy, m.in. poprzez ułatwiony proces przetargowy dla wykonawców. Odblokowana ma zostać także Krajowa Izba Odwoławcza, która ma funkcjonować w trybie zastrzeżonym. Oznacza to, że strony nie będą musiały się spotykać.

Czwartym elementem nowych propozycji ma być wsparcie dla samorządów. Według słów wicepremier, poluzowana ma być ich reguła wydatkowa. Ma to poprawić płynność ich budżetów.

Samorządy będą mogły również się zadłużać. Rząd wprowadzi odpowiedni mechanizm, by mogło do tego dojść m.in. poprzez ograniczenie reguły fiskalnej.

- Wszystko dlatego, że ten rok jest wyjątkowy - podkreśliła minister. Do budżetu samorządów szybciej trafią też pieniądze z rat subwencji ogólnej.

Martę Czaplę od trzech lat zaskakuje w Czechach "normalność" warunków prowadzenia biznesu.
Koronawirus może ułatwić decyzję o ucieczce z firmą do Czech. "Nadal zaskakuje tu normalność"

Nowy system przewiduje również zmiany w prawie pracy. Ma ono również być uelastycznione.

Emilewicz zapowiedziała, że pakiet rozszerzający tarczę antykryzysową ma pojawić się szybko w Sejmie. Rząd chce, by posłowie pochylili się nad nim już na najbliższym posiedzeniu. Minister zaapelowała również do wszystkich stron politycznych o współpracę przy procedowaniu noweli.

- Chcemy, by jutro projektem kolejnej pakietowej ustawy, która złoży się na tarczę antykryzysową, zajął się Stały Komitet Rady Ministrów, w przyszłym tygodniu rząd, a następnie - jak najszybciej - Sejm - wyjaśniła wicepremier.

A co dalej z podatkami cukrowym i cyfrowym? Emilewicz przypomniała, że prace nad daniną cukrową są zawieszone do końca roku. Natomiast co do podatku cyfrowego, zdaniem polskiego rządu, jego projekt powinien być przygotowany przez OECD lub Unię Europejską. - Na dzisiaj nie ma prac nad takim podatkiem - podkreśliła minister.

Morawiecki na konferencji prasowej przedstawił status realizacji tarczy antykryzysowej.
Tarcza antykryzysowa. Morawiecki: "Mamy już 1,5 mln wniosków"

Rozszerzenie tarczy antykryzysowej rząd zapowiedział po raz pierwszy we wtorek. - Analizujemy rynek i chcemy, by tętno polskiej gospodarki nie spadło - wyjaśniała Emilewicz.

Minister tłumaczyła wtedy, kiedy uruchomiona będzie tarcza finansowa - inny program pomocowy dla firm. W ciągu trzech tygodni Polski Fundusz Rozwoju ma rozpocząć emisję obligacji. - W tej chwili trwają ostatnie prace organizacyjne, które pozwolą na emisje obligacji przez PFR - wytłumaczyła Emilewicz.

Premier Mateusz Morawiecki o programach społecznych w czasie pandemii
Najbogatsi powinni zrezygnować z 500+? Premier odpowiedział na konferencji

Mateusz Morawiecki mówił z kolei o zmianach w budżetówce.

- To nie jest czas na nagrody, na premie, na bonusy - podkreślił premier i zapowiedział, że rząd zaszczepi w administracji "gen oszczędności". Podkreślił jednocześnie, że nie dotyczy to służb pracujących na pierwszym froncie w walce z pandemią.

Dodał, że zaapeluje o to samo do samorządów, gdyż teraz wszystkie dostępne pieniądze powinny trafić na cel przeciwdziałania skutkom kryzysu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2020

AdMorawiecki o genie oszczędności mówisz?? A na TVP 2 miliardy kto dał? A na Ojca Rydzyka żeby zapewnić sobie głosy kto ciągle z różnych ministerstw … Czytaj całość

23-04-2020

krakusTa pomoc mniej więcej wygląda tak ZUS i Urząd Pracy co chwile żąda dostarczania nowych dokumentów i zaświadczeń a pomocy jak nie było tak dalej nie ma

23-04-2020

Waleriakupie pakiet. kazda ilosc. oferta wazna do 4 maja. place 45 za pakiet facebook

Rozwiń komentarze (278)