Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Firmy łamiące ograniczenia epidemiczne bez wsparcia

16
Podziel się:

Rząd już kręci bat na firmy, które nie zastosują się do obostrzeń związanych z pandemią. Zapowiada, że zakręci kurek i pozbawi ochrony tarczy. Eskperci obawiają się skutków tych zapisiów.

Tarcza antykryzysowa. Firmy łamiące ograniczenia epidemiczne bez wsparcia
(Policja)

Choć kolejna wersja tarczy antykryzysowej czeka na podpis prezydenta, to już wiadomo, że w nowym pakiecie pomocowym znajdą się również obostrzenia dotyczące firm, które nie stosują się do wytycznych epidemiologicznych.

Jak zaznacza "Rzeczpospolita", kluczowy będzie tu art. 22 tzw. kolejnej wersji tarczy, który w takim przypadku pozbawi przedsiębiorcę pomocy finansowej np. w postaci postojowego czy ulgi w składkach ZUS.

"Naruszenie przez przedsiębiorcę ograniczeń, nakazów i zakazów w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii (...) stanowi podstawę odmowy udzielenia pomocy publicznej, w szczególności wsparcia finansowego(...)" - wynika z przepisu.

Jak podkreśla dziennik, zapisy te niepokoją przedsiębiorców. Nieścisłość może prowadzić do tego, że art. 22 będzie mógł np. służyć do ukarania np. niepokornych samozatrudnionych uczestniczących w ulicznych protestach.

Ale również większe firmy mają zastrzeżenia, bowiem sankcja ta może je dotknąć np. na skutek jednorazowego, zachowania klientów czy zatrudnionych u nich osób - wylicza dziennik.

Zobacz także: Lepszy lockdown ostry niż pełzający. Ekspert komentuje

Jakub Bińkowski, dyrektor departamentu Prawa i Legislacji w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców zaznacza, na łamach "Rz", że przepis ten niepotrzebnie generuje niepewność prawną po stronie przedsiębiorców, którzy i tak funkcjonują w szczególnie niesprzyjających warunkach z uwagi na szalejącą epidemię.

A Łukasz Bernatowicz, wiceprezes BCC zauważa, że uniknięcie ryzyka zdarzeń, o jakich mowa w nowych przepisach, będzie niezmiernie trudne, zwłaszcza w przypadku dużych przedsiębiorców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
05:49 17
2 lata temu
...
Lok
2 lata temu
Sami to sobie robimy...bezprawnie wprowadzane bzdury, bez jakichkolwiek podstaw prawnych tylkobi wylacznie pokazuja jak mozna nami manipulowac. A jak sie daje to sie kraje. Do dzis nie zmienilo sie nic w prawie co mogloby nakladac obowiazek noszenia namordnikow. A tu ciach.. wyszedl klamca na mownice, postraszyl i nie dosc ze wszyscy nosza maseczki to jeszcze nie poszli na groby bliskich SAMI TO SOBIE ROBIMY!!!
Taxi
2 lata temu
Taksówki nie mają już kogo wozić.Zwolnijcie choć z zusu
Katr
2 lata temu
Już nawet disco polo z Martyniukiem nie pomogą ,!
Kanik
2 lata temu
I coz najwiecej zakazen w sluzbie zdrowia i pomocy spolecznej oraz przedszkolach karac karac jeszcze raz karac