Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Jakie są limity przychodu firmy, uprawniające do wsparcia?

51
Podziel się:

Tarcza antykryzysowa ściśle określa, którzy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o wsparcie ze strony państwa. Najważniejszym warunkiem jest udowodnienie spadku obrotów, które jest efektem pandemii COVID-19.

W ramach tarczy antykryzysowej wprowadzone zostały ogólne formy wsparcia dla firm, które są zależne od wielkości prowadzonego bizesu.
W ramach tarczy antykryzysowej wprowadzone zostały ogólne formy wsparcia dla firm, które są zależne od wielkości prowadzonego bizesu. (Shutterstock)
bEDAYqkB

Pakiety pomocowe wprowadzone w tarczy antykryzysowej mają pomóc w funkcjonowaniu wszystkich przedsiębiorstw i utrzymaniu pracy oraz wynagrodzenia przez pracowników. Ma również doprowadzić do jak najmniejszych strat w polskiej gospodarce.

Kto może ubiegać się o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej?

  • samozatrudnieni,
  • mikro-, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa,
  • organizacje pozarządowe,
  • spółdzielnie socjalne.

W ramach tarczy antykryzysowej wprowadzone zostały ogólne formy wsparcia dla firm, które są zależne od ich wielkości. Część rozwiązań przeznaczonych jest tylko dla poszczególnych branż, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii koronawirusa.

bEDAYqkD
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jakie są limity przychodu firmy?

Wsparcie nie jest przyznawane automatyczne – aby je otrzymać, należy najpierw wypełnić odpowiedni wniosek. Każdy z nich można wypełnić internetowo. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o przyznanie świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników w przypadku przestoju ekonomicznego bądź obniżonego wymiaru czasu pracy, gdy zanotowały spadek obrotów gospodarczych:

  • nie mniejszy niż o 15 proc., obliczany jako stosunek łącznych obrotów z dwóch kolejnych miesięcy po 1 stycznia 2020 r. do łącznych obrotów z analogicznych miesięcy z roku poprzedniego,
  • nie mniejszy niż o 25 proc., obliczany jako stosunek obrotów w dowolnym miesiącu po 1 stycznia 2020 r. z porównaniem do obrotów z poprzedniego miesiąca.
bEDAYqkJ

Dofinansowanie do wynagrodzeń

Dofinansowanie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wynagrodzeń dla pracowników jest zależne od ich pensji. Nie zostanie ono wypłacone, jeśli wynagrodzenie w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku wynosiło więcej niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 15 681 zł.

Ulgi w opłacaniu składek ZUS

Limity występują również w przypadku zwolnień z opłacania ZUS-u przez samozatrudnionych lub mikroprzedsiębiorstw. Aby uzyskać ulgę, przychód z działalności za pierwszy miesiąc, za który składany jest wniosek, nie może przekraczać 15 681 zł.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bEDAYqkK

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEDAYqle
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Precz do zbie...
rok temu
Dorobkowicze do pracy się weźcie !!!Anie tylko daj,daj,daj!!!!!Januszę biznesu1!!Jak wam mało to
borysek
rok temu
Jak zwykle na wszystko są pieniądze tylko niewielu będzie spełniać kryteria aby je otrzymać
giga
rok temu
W czasie pandemii kasa płynie szerokim strumieniem? – „Prezes OncoArendi jest bratem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. W czasie koronawirusa mogła umknąć informacja, że spółka OncoArendi dostanie z NCBR ok. 22 mln zł dofinansowania” –sobie dają i to duże
bEDAYqlf
matiz 21 lat
rok temu
Ja po opłaceniu wszystkiego mam ok. 1 tysiąca zł na przeżycie i muszę jakoś żyć i nie narzekam. A któryś pisze że 3 tysia stratny jest. To ile ty zarabiasz - na chleb nie msz? Chętnie ci kromkę chleba odstąpię.
RoB
rok temu
Wystarczy, że firma miała na koniec 2019 roku kilka złotych zaległości w ZUS, a nie dostanie wsparcia. Takich firm jest mnóstwo, bo w pierwszej kolejności trzeba płacić pensje i czynsze a nie najwyższy w Europie ZUS. Więc, tym ktorzy mieli już wczesniej problemy, nikt nie pomoże.
...
Następna strona