Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Kiedy wypłaty świadczeń postojowych?

187
Podziel się:

Osoby prowadzące działalność gospodarczą i zatrudnione na umowach cywilnoprawnych, w przypadku utraty przychodów spowodowanych pandemią koronawirusa, mogą liczyć na dofinansowanie. Świadczenie wypłacane jest w ramach tarczy antykryzysowej.

Wysokość świadczenia to 80 proc. pensji minimalnej, czyli 2080 zł. Wsparcie jest nieopodatkowane i nieoskładkowane, dlatego cała kwota trafi bezpośrednio do wnioskodawcy.
Wysokość świadczenia to 80 proc. pensji minimalnej, czyli 2080 zł. Wsparcie jest nieopodatkowane i nieoskładkowane, dlatego cała kwota trafi bezpośrednio do wnioskodawcy. (Pixabay)
bEEoEPyt

Na początku kwietnia polski rząd wprowadził tarczę antykryzysową. To pakiet rozwiązań wspomagający pracowników i przedsiębiorców w przypadku spadku obrotów, będący następstwem COVID-19. Wśród form wsparcia widnieje świadczenie postojowe, z którego mogą skorzystać osoby samozatrudnione bądź wykonujące umowy cywilnoprawne.

Wysokość świadczenia to 80 proc. pensji minimalnej, czyli 2080 zł. Wsparcie jest nieopodatkowane i nieoskładkowane, dlatego cała kwota trafi bezpośrednio do wnioskodawcy. Postojowe wypłacane jest przez ZUS po złożeniu odpowiedniego wniosku, który można wypełnić przez internet. Świadczenie może być wypłacane przez trzy miesiące.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEEoEPyv

Postojowe dla samozatrudnionych – 2080 zł przez 3 miesiące dla przedsiębiorcy, który:

 • wykaże, że utrata przychodów wynika z przestoju wywołanego pandemią koronawirusa,
 • rozpoczął działalność przed dniem 1 lutego 2020 r., nie zawiesił jej, a przychód uzyskany w miesiącu przed złożeniem wniosku był co najmniej 15 proc. niższy od przychodu w miesiącu poprzednim, a jednocześnie nie był wyższy niż 15 tys. 681 zł (300 proc. aktualnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia),
 • zawiesił działalność po 31 stycznia 2020 r., a przychód uzyskany w miesiącu przed złożeniem wniosku nie był wyższy niż 15 tys. 681 zł,
 • nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych,
 • jest mieszkańcem i obywatelem Polski lub posiada prawo czasowego/stałego pobytu na terytorium Polski.

Postojowe dla samozatrudnionych – 1300 zł przez 3 miesiące dla przedsiębiorcy, który:

bEEoEPyB
 • wykaże, że utrata przychodów wynika z przestoju wywołanego pandemią koronawirusa,
 • nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych,
 • jest mieszkańcem i obywatelem Polski lub posiada prawo czasowego/stałego pobytu na terytorium Polski,
 • Rozlicza podatek kartą podatkową i jest zwolniony z opłacania podatku VAT.

Postojowe na umowie cywilnoprawnej – 2800 zł przez 3 miesiące dla osoby, której:

 • umowa nie doszła do skutku lub została ograniczona przez pandemię COVID-19,
 • umowa została zawarta przed dniem 1 lutego 2020 r.,
 • przychód uzyskany w miesiącu przed złożeniem wniosku nie był wyższy niż 15 tys. 681 zł,
 • nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych,
 • jest mieszkańcem i obywatelem Polski lub posiada prawo czasowego/stałego pobytu na terytorium Polski.

Należy zaznaczyć, że w przypadku gdy suma wszystkich umów cywilnoprawnych w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku nie jest wyższa niż 1299,99 zł, wysokość świadczenia jest równa sumie wynagrodzeń z tych umów.

bEEoEPyC

Kiedy wypłaty postojowego?

Tarcza antykryzysowa weszła w życie na początku kwietnia. Pierwsze świadczenia zostały wypłacone w środę, 15 kwietnia. - Kolejne pieniądze będą trafiały do przedsiębiorców na bieżąco – zapewnia minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEEoEPyW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(187)
Pipin
rok temu
Wniosek zlozylem 14.04, do tej pory nie dostalem zadnego swiadczenia na konto, drugi wniosek trafil miesiac temu, rowniez 0 odpowiedzi. Gdzie isc i co zrobic aby dostac pieniazki ???
kolo
rok temu
firma złożyła na postojowe wniosek8 kwietnia w piątek otrzymały 3osoby a 15 czeka błąd systemu wewnętrzny zusu tak usłyszeliśmy .opieszałość urzędasów !!najedzony głodnego nie zrozumie !!ile można poprawiać błędy
foto
rok temu
Wniosek złożony 22.04 pierwszy, do dziś nie ma żadnego przelewu. Byłem tydzień temu w Zusie to Pani powiedziała że wniosek jest zatwierdzony no i trzeba czekać na pieniądze ona nie wie kiedy będą... ehh to ma być pomoc? Szkoda słów.
bEEoEPyX
wawa,
rok temu
zus nie są winne , Trzaskowski blokuje napewno zakazał po cichu wypłat zusowi , pieniądze wziął i jeździ po polsce ,w pracy go niema , zaraz znów będzie chciał od rządu kasę bo powie że mu niw starczyło ,on powinien się zwolnić i uciekać bo wstyd robi dla polski, nie chcę zeby ktoś taki reprezentował polke , Będę głosować na Dudę , głosuję na Dudę bo pomaga cały czas i wcześniej pomagał
tt
rok temu
Dzwoniłem na infolinie zusu - Pani poinformowała, ze zasada jest taka, ze pieniądze wypłacane są do 30 dni od daty ostatniej poprawki wniosku.
...
Następna strona