Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tarcza antykryzysowa. Pieniądze płyną, ale wolno

Firmom wypłacono już około 45 mld złotych z rządowych programów wsparcia. Zdaniem ekspertów, tempo wypłat jest zbyt wolne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Pieniądze z tarcz antykryzysowych płyną za wolno.

Do tej pory najwięcej pieniędzy wypłacono przedsiębiorcom w ramach programów Polskiego Funduszu Rozwoju. W czwartek łączna kwota przekroczyła 32,7 mld zł. Pieniądze trafiły do 161,4 tys. firm.

PFR zapewnia, że pieniądze wypłaca w 24–48 godzin od złożenia wniosku. Na pomoc na razie mogą jednak liczyć tylko małe i średnie przedsiębiorstwa, bo Fundusz cały czas czeka na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia dla dużych firm.

Z kolei w ramach wsparcia z ZUS i urzędów pracy do firm trafiło 11,3 mln zł.

Bon turystyczny. Minister Emilewicz zdradza szczegóły: 7 mld zł na wakacje Polaków

– Pomoc przyznana przedsiębiorcom z wszystkich tarcz to na dziś niespełna 45 mld zł. A przecież rząd zapowiadał wsparcie gospodarki w ramach tarcz antykryzysowych kwotą 212 mld zł, do tego dołożył 100 mld zł z tarczy finansowej PFR. Proces wydatkowania tych pieniędzy jest więc powolny. I nie dzieje się tak dlatego, że firmy nie mają potrzeb – mówi "Rzeczpospolitej" Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

Jak pisze "Rzeczpospolita", przedsiębiorcy najgorzej oceniają wsparcie płynące z urzędów pracy. Wnioski są rozpatrywane zbyt długo, a pracownicy nie radzą sobie z ich ilością.

- To dowód, że urzędy pracy trzeba scentralizować i skomputeryzować. Błędem było dopuszczenie papierowych wniosków o pomoc. Pełno w nich błędów i braków. To wydłuża proces - ocenia jeden z rozmówców "Rzeczpospolitej"

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus, koronawirus kryzys, tarcza antykryzysowa, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-05-2020

PracodawcaNiepotrzebne byłyby TARCZE, gdyby przez ostatnie 18 lat zajęto się zasiłkiem dla bezrobotnych, kwotą wolną od podatku! Pracy chwilowo nie ma w wielu … Czytaj całość

22-05-2020

dsfsfsdGłosujcie dalej na PIS i Dudę. Sami sobie wybraliście takiego prezydenta i takich posłów to macie.

22-05-2020

kos4017A co z pożyczką 5000 w Warszawie? Dlaczego prezydent Warszawy nie chce wypłacić?

Rozwiń komentarze (13)