Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Rozlicz albo zwróć. Urzędnicy przypominają

41
Podziel się:

Każdy podmiot, który otrzymał środki na ochronę miejsc pracy w ramach Tarczy Antykryzysowej, musi dokonać rozliczenia z Wojewódzkim Urzędem Pracy – przypomina WUP w Kielcach.

Tarcza antykryzysowa. Rozlicz albo zwróć. Urzędnicy przypominają
Czas na rozliczenie środków z tarczy. Brak działania oznacza konieczność zwrotu środków (KPRM, Krystian Maj, KPRM)

Urzędnicy poinformowali, że wielu przedsiębiorców zapomina o tym obowiązku, co może skutkować koniecznością zwrotu otrzymanego dofinansowania.

Ostateczny termin rozliczenia środków wynosi 30 dni od zakończenia okresu dofinansowania lub 30 dni od dnia otrzymania ostatniej transzy (jeśli ostatnia transza została otrzymana po zakończeniu okresu dofinansowania).

- Jeżeli przedsiębiorca nie wywiąże się z tego terminu – Dyrektor WUP wzywa go do rozliczenia, wyznaczając dodatkowy termin ostateczny. Jego niedotrzymanie wiąże się z koniecznością zwrotu całego dofinansowania wraz z odsetkami – piszą urzędnicy w komunikacie.

Zobacz także: Tarcza finansowa - czas na rozliczenie. Trzeba złożyć wniosek, inaczej pieniądze trzeba będzie oddać. Czas do września

Aby dokonać rozliczenia, należy przedłożyć dokumenty potwierdzające wykorzystanie środków zgodnie z przeznaczeniem, w szczególności dokumenty potwierdzające przekazanie wynagrodzeń pracownikom. "Wojewódzki Urząd Pracy zyskuje tym samym pewność, że środki finansowe, które przedsiębiorca otrzymał tytułem dofinansowania do wynagrodzenia pracownika, trafiły do właściwego odbiorcy" – dodano.

Należy przy tym pamiętać, że korespondencja ze strony Wojewódzkiego Urzędu Pracy często kierowana jest w formie elektronicznej, zatem konieczne jest systematyczne sprawdzanie otrzymywanych wiadomości poprzez portal praca.gov.pl.

Od początku wdrażania Tarczy Antykryzysowej Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach pozytywnie rozpatrzył ponad 4000 wniosków, wypłacając na ochronę miejsc pracy łącznie 312 mln złotych. Środki trafiły do ponad 2,7 tys. przedsiębiorców, co pozwoliło ochronić 82 tys. 523 miejsca pracy.

Najwięcej środków w ramach Tarczy trafiło do podmiotów z branży handlowej, gastronomiczno–hotelarskiej oraz usługowej. Aż 60 proc. z nich stanowiły najmniejsze podmioty, zatrudniające do 10 pracowników; 37 proc. - firmy zatrudniające od 10 do 249 osób; 3 proc. - powyżej 250 pracowników.

Dotychczas obowiązku rozliczenia w wyznaczonym terminie nie wypełniło 30 proc. przedsiębiorców. Czterech pracodawców musi zwrócić pieniądze w całości, a ponad 30 - część otrzymanej kwoty.

- Decyzje o umorzeniu subwencji z tarcz otrzymało już ponad 85 procent firm, więc zbliżamy się do końca procesu rozliczenia całości tarczy finansowej. Proces przebiega sprawnie, łączna kwota subwencji, które zostały umorzone to 53 miliardy złotych, a kwota umorzenia to 31 miliardów złotych - powiedział w programie "Money. To się liczy" Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

- Nie wszyscy przedsiębiorcy złożyli wnioski, więc zapraszam, aby złożyć ten wniosek za pośrednictwem banku. Czas na złożenie wniosku upłynie we wrześniu. Kto nie złoży wniosku, pulę przyznanych środków będzie musiał zwrócić - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Rubby
3 lata temu
Dostałeś to oddawaj z procentem
Wiesia
3 lata temu
Najgorsze jest to,ze pomoc była dawana na pkd a nie na faktyczne straty.Dostali nie ci ,którzy potrzebowali.A były pomysły,zeby każda pomoć była na zasadzie pożyczki i wykazania jaka jest sytuacja finasowa po roku lub 2 ,a nie daliśmy i ok.
KK8
3 lata temu
przy nich to jedyna opcja ,,TRACENIE PIENIĘDZY!!"
Wiesia
3 lata temu
Znowu piszecie o dwóch róznych formach pomocy i różnych formach rozliczania i zwrotu.W wielu przypadkach w ramacg PFR musi być zwrócone co najmniej 35% otrzymanych środków,a dofinasowanie do wynagrodzeń -zwrot tylko w przypadku niewłasciwego wykorzystania lub nierozliczenia.
#luk
3 lata temu
Była juz druga Irlandia, Japonia , Bavaria ,to teraz czas na Turcje 😂😂
...
Następna strona