Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Zwolnienie z ZUS nie takie znów pewne

59
Podziel się:

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości zwolnienia z ZUS i masowo składają wnioski. Kłopot w tym, że urzędnicy zweryfikują je dopiero w czerwcu i jeśli komuś odrzucą wniosek, będzie trzeba zapłacić wyrównanie z trzech miesiące wraz z odsetkami.

Przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości zwolnienia z ZUS i masowo składają wnioski.
Przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości zwolnienia z ZUS i masowo składają wnioski. (money.pl)
bEUdKGid

Do ZUS wpłynęło już ponad 1,5 mln wniosków o zwolnienie z płacenia składek na ubezpieczenia społeczne. To, jak szacuje "Rzeczpospolita", ok 75 proc. uprawnionych przedsiębiorstw.

Firmy chętnie korzystają z tego elementu tzw. tarczy antykryzysowej wprowadzonej przez rząd w ramach ratowania gospodarki przed skutkami epidemii koronawirusa. Mimo duże zainteresowania tą formą pomocy, przedsiębiorcy obawiają się potencjalnej konieczności zwrotu.

bEUdKGif

Aby uzyskać zwolnienie, wystarczy tylko wypełnić wniosek i nie płacić na ZUS comiesięcznych składek. Jednak kłopot bowiem w tym, że urzędnicy zweryfikują zgłoszenia dopiero w czerwcu i jeśli komuś odrzucą wniosek, będzie trzeba zapłacić wyrównanie z 3 miesiące wraz z odsetkami - pisze "Rz".

– Rzeczywiście lepiej byłoby, gdyby ZUS sprawdzał wnioski na bieżąco, tak by każdy od razu miał pewność, że ma prawo do niepłacenia składek – stwierdza na łamach dziennika Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich. Podkreśla jednak, że procent wniosków odrzuconych przez ZUS nie powinien być duży.

Zobacz także: Strajk przedsiębiorców. Paweł Tanajno zatrzymany

Inną kwestią, jak zaznacza dziennik, jest celowość przyznania tej ulgi. Część przedsiębiorców skorzystała z okazji i możliwości, choć realnie nie była w potrzebie. Jak podkreśla w rozmowie z "Rz" Arkadiusz Pączka, ekspert Pracodawców RP, pierwsze interpretacje ministrów i urzędników były takie, że z tej firmy pomocy mogą korzystać prawie wszyscy.

bEUdKGil

- Mam nadzieję, że w czerwcu nie zmieni się to podejście. (...) Liczmy jednak na probiznesowe podejście, dziś priorytetem jest wsparcie rynku i ochrona miejsc pracy – dodał Pączka.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUdKGiG
KOMENTARZE
(59)
gaja
2 lata temu
Sprawdźcie czy należy wam się subwencja z PFR, ponieważ to właśnie tam macie możliwość otrzymania bardzo sporych pieniędzy, ja skorzystałam, bo jeśli utrzymam pracowników 12 miesięcy to około 75% subwencji zostanie umorzonych :)
Tak3mać
2 lata temu
Brawo PIS o taką Polskę walczyłem.
Ziutek
2 lata temu
To jest nieprawda. Zlozylem taki wniosek do ZUS i niedawno otrzymalem informacje, ze za miesiac marzec skladki moja firma ma umorzone. Takie same informacje dostalo wiekszosc osob prowadzacych male firmy jakie znam... Jezeli ktos byl uczciwy i placil skladki na ZUS i nie mial zaleglosci to ZUS mu nie odrzuci wniosku. Wystarczy poczytac informacje opublikowane prze ZUS na swoich stronach
bEUdKGiH
Bitek
2 lata temu
wejdźcie na ulicę.trzeba protestować
patriota
2 lata temu
brawo PIS, wykończmy polskie firmy, jest okazja
...
Następna strona