Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa 3.0. ZUS będzie zbierał informacje, ile osób w danym zawodzie jest nieobecnych w pracy

79
Podziel się

ZUS będzie wymagał od pracodawców przy zgłoszeniu ich do ubezpieczenia podawania kodu zawodu pracowników. Zakład będzie zbierać dokładniejsze informacje na temat poszczególnych grup zawodowych, kiedy i dlaczego są nieobecni w pracy. Po co mu to?

ZUS zapyta pracodawcę, w jakim pracujesz zawodzie
ZUS zapyta pracodawcę, w jakim pracujesz zawodzie (Shutterstock)
bErrOOJN

Rządowy projekt specustawy, czyli tzw. tarcza antykryzysowa 3.0., który 30 kwietnia 2020 r. trafił do Senatu, daje Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych prawo do zbierania o nas dokładniejszych informacji, a konkretnie wgląd do wykonywanego przez nas zawodu.

Jak napisano w uzasadnieniu do ustawy, wykonywany zawód jest informacją niezbędną do przeprowadzenia analizy przyczyn absencji chorobowych w danej grupie zawodowej oraz wnikliwszej analizy orzekanego stopnia niezdolności do pracy w korelacji z wiekiem i wykonywanym zawodem.

Informacja o poszczególnych zawodach ma też pomóc rządowi w prognozowaniu lub szacowaniu skutków finansowych przyszłych ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych.

bErrOOJP

ZUS twierdzi, że o dane dotyczące wykonywanego przez nas zawodu coraz częściej zwracają się do niego poszczególne ministerstwa czy Główny Urząd Statystyczny.

Zobacz także: Tarcza nie dla pracownika. "Walczy o postojowe od niewypłacalnego pracodawcy"

Po co ZUS-owi nasz zawód?

Już teraz na podstawie numeru NIP pracodawcy, który lekarz obowiązkowo wpisuje na L4, ZUS może ustalić, gdzie pracujemy. Nie wie jednak na jakim stanowisku. Jeśli wejdą w życie nowe przepisy, to pracodawca, zgłaszając pracownika do ubezpieczeń, będzie musiał podać kod jego zawodu.

bErrOOJV

W przypadku przedstawicieli zawodów medycznych czy funkcjonariuszy resortów siłowych, którzy są dla funkcjonowania całego państwa kluczowi, wiedza o liczbie i powodzie nieobecności w pracy jest bardzo przydatna. Zwłaszcza dla rządu. Pokazuje to obecna sytuacja w ochronie zdrowia związana z koronawirusem.

ZUS twierdzi, że na podstawie dostarczanych mu przez lekarzy informacji nie wie, ilu lekarzy, ratowników czy pielęgniarek przebywa aktualnie na zwolnieniach lekarskich i zasiłkach. Wiedzą taką dysponuje za to Główny Inspektorat Sanitarny, który podaje własne dane o tym, ile lekarzy i pielęgniarek przebywa na hospitalizacji oraz przymusowej kwarantannie. Jak ustaliliśmy, dane te na pewno nie pochodzą z ZUS.

Wkraczanie w prywatność?

Rzecznik ministerstwa zdrowia, Wojciech Andrusiewicz zapewnia, że inicjatywa zbierania danych o absencjach w pracy lekarzy czy pielęgniarek nie wyszła z jego resortu.

bErrOOJW

Również rzecznik prasowy GUS twierdzi, że zapis dotyczący obowiązku wpisywania kodu wykonywanego zawodu nie był z nimi konsultowany. - Nie była to inicjatywa GUS, otrzymaliśmy projekt ustawy, który został już przekazany pod obrady rządu. Z naszej strony wyraziliśmy tylko opinię, w trybie roboczym, aby kodowanie zawodów było zgodne z Klasyfikacją Zawodów i Specjalności w celu zachowania spójności badań statystycznych - napisała Karolina Banaszek.

W rozmowie z money.pl Banaszek przyznała, że kiedyś prowadzili z ZUS rozmowy, by Zakład dostarczał im takie dane w celu ułatwienia badania wysokości wynagrodzeń w poszczególnych zawodach, lecz utknęły one w martwym punkcie.

Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnych Związków Zawodowych Pracowników Poczty, uważa, że gdyby ZUS-owi chodziło tylko o oszacowanie nieobecności w danym sektorze gospodarki, mógłby się zwrócić po dokładną informację do kadr w konkretnym miejscu zatrudnienia.

bErrOOJX

- Po co ZUS-owi dane, ilu listonoszy aktualne choruje i na co? - zastanawia się związkowiec i dodaje: - Zbieranie informacji, ilu przedstawicieli danego zawodu jest nieobecnych i z jakiego powodu jest zastanawiające. To może wkraczać w naszą sferę prywatności.

Rzecznik prasowy ZUS, Paweł Żebrowski w rozmowie z money.pl poinformował, że ZUS nie komentuje zapisów, które są w projektach ustaw i mogą się w każdej chwili zmienić.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bErrOOJY

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdzieje się

bErrOOKq
KOMENTARZE
(79)
Branza artyst...
rok temu
Panie ministrze nie mamy juz pieniedzy. Branza artystyczna. Nie chcemy pomocy tylko odmrozenia gospodarki inaczej nie przetrwamy. Mamy 2 dzieci.
Ewa
rok temu
I bardzo dobrze ! Niech Polacy nadal oddają głosy na PiS, niech pozwalają się kupować za marnych kilka złociszy. Jeszcze trochę, to PiS będzie w lodówce, w łóżku, w WC, pod kanapą...wszędzie. To ubezwłasnowolnianie narodu. Ludzie opanujcie się.
Su2
rok temu
ZUS będzie sprawdzał czy aby w obecnej sytuacji gospodarczej zawody związane z turystyką, gastronomią itp. nie ucierpiały nagle na zdrowiu.
bErrOOKr
Turysta
rok temu
ZUS -zakład usług szpiegowskich
Ludzik
rok temu
Wyjdzie na to, że urzędnicy to ludzie o słabym zdrowiu. Bo kto ruszy słabeuszy!
...
Następna strona