Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Tarcza gazowa również w 2023 r. Kogo obejmie?

29
Podziel się:

Rząd na najbliższym posiedzeniu w połowie listopada może zająć się tarczą gazową, która ma zamrozić ceny gazu na kolejny rok. "To główny cel projektu ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu" - pisze "Dziennika Gazeta Prawna". Kto miałby otrzymać wsparcie?

Tarcza gazowa również w 2023 r. Kogo obejmie?
Tarcza gazowa ma obowiązywać również w 2023 r. (Adobe Stock, Volodymyr Shevchuk)

O tym, że tarcza gazowa na 2023 r. może zostać przyjęta przez rząd na posiedzeniu w połowie listopada, mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa 2 listopada w Polsat News.

Projekt jest gotowy, szczegółów na razie nie zdradzam. Na pewno będziemy wydłużać mrożenie cen gazu na określonym poziomie na cały kolejny rok dla tej samej grupy, która została objęta w tym roku, czyli wszystkie gospodarstwa domowe, szkoły, szpitale, żłobki, podmioty wrażliwe, świadczące usługi wrażliwe, organizacje pozarządowe, kościoły, związki wyznaniowe - powiedziała minister Moskwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zamrażanie cen gazu. "Stare metody rządu. Bez analizy, bo łatwiej sięgnąć po kasę z budżetu"

Zamrożenie cen gazu w 2023 r. Kogo obejmie tarcza gazowa

Jak pisze "Dziennika Gazeta Prawna", zagwarantowanie maksymalnej ceny gazu dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych to główny cel projektu ustawy o szczególnej ochronie odbiorców paliw gazowych w 2023 r., którego założenia przedstawił resort klimatu i środowiska. "Podobnie jak w tym roku, sprzedawcy paliw otrzymają rekompensaty" - wskazuje "DGP".

MKiŚ na razie nie podaje, na jakim poziomie ceny zostaną zamrożone. W tym roku cena maksymalna została ustalona na poziomie 200,17 zł za 1 MWh. "Ustawa ma także określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, które przysługiwać będą przedsiębiorstwom energetycznym sprzedającym gaz uprawnionym podmiotom po cenie maksymalnej. Odpowiedzialny za wypłatę rekompensat będzie Zarządca Rozliczeń S.A." - pisze "DGP".

Rekompensaty dla sprzedawców gazu

W grudniu 2021 r. Sejm uchwalił nowelę Prawa energetycznego, której celem było zapobieganie skokowym podwyżkom cen gazu w 2022 r. Sprzedawcy gazu, których taryfy zatwierdza prezes URE, mogli do 30 czerwca 2022 r. przedłożyć do zatwierdzenia taryfę uwzględniającą koszty zakupu gazu planowane w czasie jej obowiązywania. Jeżeli w tym czasie koszty zakupu gazu wzrosłyby ponad te zaplanowane, sprzedawca mógł je odzyskać w kolejnych taryfach, obowiązujących od początku 2023 r.

Podwyżka w kolejnej taryfie ustalonej na podstawie tych przepisów w okresie 12 miesięcy następujących po okresie stosowania taryfy, do której wprowadzono korektę z tytułu wzrostu cen zakupu gazu, nie może przekroczyć 25 proc. poziomu średniej ceny, która zostałaby ustalona bez rozliczania tej korekty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(29)
Jan
4 miesiące temu
No... Ażeby pis mógł wstać z kolan, obywatel musi runąć gębą w błoto. "Zimno jest zdrajcy. Prawdziwy patriota odczuwa ciepło wynikające z dumy".
Tryb
4 miesiące temu
Będzie rząd dopłacał jeszcze długo. Załatwili nas ci na wschodzie. Z tego kierunku jeszcze nic dobrego nie przyszło.
aXSX
5 miesięcy temu
wpierw podniesli 300% a teraz ofer uja tarcze hahaahh
FRAUMER
5 miesięcy temu
Te tarcze to śmiechu warte, powinni byli ścigać marże i dogadać stałe stawki na lata. to jest paranoja, Ile wydadzą na tarcze? na ile ona starczy??? w następnym roku będą ceny 2-3x wyższe niż teraz bo nic nie zrobili z źródłem problemu, zrobią porządek to wszyscy będą mieli aby dać tym firmą kasę i zarazem będą mieli na opłaty i podatki... Na ŻYCIE, będą robili wnioski, czy formularze do tarczy ale no właśnie nie potrzebny wydatek...
Eddie
5 miesięcy temu
Gdyby polityk był własnym wyborcom frekwencja wynosiła by ZERO i na stanowiska trzeba by było powoływać pod przymusem więzienia.
...
Następna strona