Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Taryfy za ścieki i wodę. Prezes Wód Polskich: nie pozwolimy na sztuczną podwyżkę

57
Podziel się:

Miażdżąca większość wniosków wpływających do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie dotyczy podwyżki taryf za ścieki i wodę - przyznaje prezes Przemysław Daca. - Na razie średnio w skali Polski są to podwyżki rzędu 20 proc. - dodaje.

Taryfy za ścieki i wodę. Prezes Wód Polskich: nie pozwolimy na sztuczną podwyżkę
Taryfy za ścieki i wodę. Prezes Wód Polskich Przemysław Daca opowiada, jakich podwyżek można się spodziewać. (PAP, Szymon Łabiński)

94 proc. wniosków, które wpłynęły do Wód Polskich, dotyczy podwyżki taryf - poinformował prezes PGW Wody Polskie Przemysław Daca w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

W niektórych wnioskach zakładają, że taryfa wzrośnie o 40, a nawet o 100 proc. Średni wzrost natomiast ma wynieść 20 proc. - podał Daca. Wody Polskie, które są regulatorem rynku, analizują obecnie propozycję stawek taryfowych za wodę i ścieki, jakie będziemy płacić przez najbliższe trzy lata.

Obecnie propozycje opłat za wodę i ścieki spływają do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. Jak podaje prezes, dotarło ich już ok. 70 proc.

Zobacz także: Długi rosną. Pandemia odbija się na finansach Polaków

- W taryfach są uwzględnione koszty stałe, inflacja, wzrost kosztów za energię, wynagrodzenia. Kiedy to policzyliśmy, to widzimy, że absolutnie nie są to koszty rzędu 20 proc., jest to absolutnie za dużo - ocenił Przemysław Daca, cytowany przez "Nasz Dziennik".

- Zdarzało się, że niektóre samorządy traktowały opłaty za wodę i ścieki, jako dodatkowy podatek. Niektóre z nich próbowały i próbują zyskać dodatkowe pieniądze poprzez wzrost opłat za wykorzystywanie infrastruktury przesyłowej, tzw. opłaty dzierżawnej, jak również podatki. Zdarzało się, że samorządy poprzez dywidendy zarabiały na tym procesie setki milionów złotych - powiedział Daca.

- Nie ma naszej zgody na takie praktyki. Opłaty za wodę nie powinny być sposobem na ratowanie budżetu samorządowego, nawet jeśli jest on nadwątlony pandemią i kryzysem. Dlatego przypominamy, że dostęp do słodkiej wody jest jednym z podstawowych praw człowieka według ONZ, a poza tym w dobie koronawirusa woda ma ogromne znaczenie dla higieny (mycie rąk, pranie ubrań). Powinna być dostępna dla każdego, nie może stać się towarem luksusowym - zapewnił.

- Nie będziemy się godzić na drastyczne podwyżki, a jeśli trzeba - sprawy będą kierowane do sądu - podkreślił w wywiadzie prezes PGW Wody Polskie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
nnx
3 lata temu
Wody Polskie - czyli już nie polskie ...
Historyk
3 lata temu
Tanio już było... Teraz jest PiS
Iga
3 lata temu
A w Irlandii za zimna wode nie placi sie wcale. Byla oplata, to Irole tak strajkowali, ze wywalczyli zniesienie tej oplaty. Mozna? Mozna!
Gość
3 lata temu
Gonić monopolistów.
A ja czekam
3 lata temu
Kiedy odejdą wody . I wszystkie inne wymysły tego komicznego ustroju PiS
...
Następna strona