Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Tauron i Rafako z porozumieniem. Wkrótce podpiszą ugodę

23
Podziel się:

Koniec konfliktu między Rafako a Tauronem Wytwarzanie. Spółki od miesięcy spierały się przez problemy w działaniu bloku 910 MW w Jaworznie, którego generalnym wykonawcą było Rafako. Dzisiaj przekazano, że oba przedsiębiorstwa porozumiały się w ramach mediacji.

Tauron i Rafako z porozumieniem. Wkrótce podpiszą ugodę
Tauron Wytwarzanie i Rafako porozumiały się w sprawie roszczeń o naprawę bloku 910 w Jaworznie (Tauron, Jacek Swadzba Photography)

Do 28 lutego Rafako i Tauron Wytwarzanie ustalą ostateczne warunki ugody, którą zamierzają podpisać do 8 marca 2023 roku.

Tauron Wytwarzanie wezwało w styczniu br. Rafako do zapłaty ponad 1,3 mld zł tytułem kar umownych i odszkodowań za usterki i wady bloku. Rafako w odpowiedzi zapowiedziało złożenie wniosku o upadłość i wezwało spółkę o zapłatę 606,5 mln zł, a Tauron Polska Energia o zapłatę 251,1 mln zł. Obie spółki uznają roszczenia drugiej strony za bezzasadne.

– Ostatnie tury negocjacji prowadzonych z udziałem mediatorów Sądu Polubownego przy Prokuratorii Generalnej RP otwierają możliwość wypracowania ugody zawierającej konkretny harmonogram prac strojeniowych i naprawczych. Prace te powinny pozwolić na osiągnięcie przez blok 910 MW parametrów gwarancyjnych, nie później niż do końca 2023 roku. Naprawa usterek i wad jest istotna dla poprawienia sprawności oraz ekonomiki pracy bloku w dłuższej perspektywie czasowej – wyjaśnia Trajan Szuladziński, prezes zarządu Tauron Wytwarzanie.

Koniec wzajemnych roszczeń

We wtorkowym komunikacie Rafako podało, że strony wstrzymują się z dochodzeniem wzajemnych roszczeń do 8 marca.

– Chcemy dalej prowadzić mediacje przed Sądem Polubownym, by z poszanowaniem interesów obu stron zawrzeć ugodę – powiedział Radosław Domagalski-Łabędzki, prezes Rafako. Szef spółki podkreślił w komunikacie, że zdaniem wykonawcy blok nie ma wad projektowych, a usterki, które zdarzały się na początku jego eksploatacji, mogą zostać szybko usunięte. – Byliśmy i jesteśmy gotowi przystosować ten blok do spalania paliwa, jakie w obecnej sytuacji jest dostępne, jednak wciąż musi ono być w granicach parametrów dla bloku nadkrytycznego dużej mocy – dodał prezes Rafako.

"Zawarte porozumienie pozwoli na zweryfikowanie parametrów kontraktowych bloku, co jest warunkiem kluczowym zminimalizowania roszczeń finansowych. Zgodnie z ustaleniami z Rafako zamierzamy to zrobić przy wykorzystaniu certyfikowanej firmy zewnętrznej" - przekazał natomiast prezes Tauron Wytwarzanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Gość
rok temu
Tauron się dowiedział, że błoto pomalowane na czarno się nie pali?
Alina
rok temu
TAURON narobił w portki bo w końcu dotarło do niego że w przypadku drogi sądowej będzie musiał udostępnić biegłym dokumentację techniczną oraz dopuścić do oględzin zarówno kotła jak i tego syfu którym na siłę próbowano w nim palić i że opinia będzie jednoznaczna i podana do publicznej wiadomości i że może więcej ludzi się dowie że próbowali palić błotem, kamieniami i innym syfem z dodatkiem węgla a nie konkretnym węglem
jaruś
rok temu
usterka bo palili po cichu oponami
Musiał
rok temu
interweniować donald bo ci nie potrafili.
Polak
rok temu
I to niby załatwia sprawę pisowskiej wtopy naszych miliardów. Za chwilę wszyscy dostaniemy podwyżkę cen energii na pokrycie tych kosztów.
...
Następna strona