Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Czarne chmury nad Rafako. "Katastrofalna wiadomość"

82
Podziel się:

Rafako stoi nad przepaścią, a wraz z nim niespełna tysiąc pracowników, którzy – być może – będą musieli znaleźć nowe miejsce pracy. – W zasadzie można powiedzieć, że w Raciborzu nie ma rodziny, w której ktoś nie pracował kiedyś w Rafako – mówi w rozmowie z money.pl pracownik spółki.

Czarne chmury nad Rafako. "Katastrofalna wiadomość"
Nad Rafako widmo zwolnień grupowych (East News, Andrzej Grygiel)

W ostatnich dniach Rafako zgłosiło zamiar złożenia wniosku o upadłość z powodu niewypłacalności. Wniosek był podyktowany wystosowanym przez Tauronu żądaniem zapłaty 1,3 mld zł kar i odszkodowań za usterki bloku w elektrowni Jaworzno. Przypomnijmy, że Rafako było wykonawcą bloku 910 MW. W spółce obecnie zatrudnionych jest około 940 pracowników, którzy nie wiedzą, czy wkrótce nie stracą pracy.

– Było nas prawie 2000 [pracowników - przyp. red.], przeszliśmy trzy etapy zwolnień grupowych – mówi nam Wiesław Olszewski, szef "S" w Rafako. – Nastroje są kiepskie. Na razie otrzymaliśmy jedynie informację o zamiarze złożenia wniosku o upadłość z powodu braku wypłacalności, jeśli Tauron będzie egzekwował odzyskanie 1,3 mld zł. Jeśli nie uda się tego załatwić polubownie, to jest to dla nas bardzo zła wiadomość, bo wówczas mówimy o utracie pracy – dodał w rozmowie z money.pl.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Impact '24: Michał Stawecki, Dyrektor Marketingu, Mennica Apart

Rynek pracy w Raciborzu

Według stanu na koniec października 2022 roku wysokość stopy bezrobocia w woj. śląskim wyniosła 3,7 proc., jednak niezmiennie utrzymuje się duże zróżnicowanie natężenia bezrobocia w tym regionie. W powiecie raciborskim, gdzie głównym pracodawcą jest Rafako, stopa bezrobocia we wspomnianym okresie wyniosła 4,4 proc. Według stanu na koniec listopada w rejestrze urzędu pracy znajdowało się 1492 bezrobotnych, a wolnych miejsc pracy było zaledwie 384.

Jak mówi nam osoba z Rafako, gdyby firma miała się nagle zamknąć, to zamknęłyby się wszystkie firmy, dla których jest zleceniodawcą, więc wspomniana liczba 1000 pracowników mogłaby się podwoić.

– Jeśli chodzi o rynek pracy, to w województwie największym pracodawcą są Eko Okna, ale Rafako jest na drugim miejscu, a na pierwszym, jeśli chodzi o samo miasto Racibórz. W zasadzie można powiedzieć, że w Raciborzu nie ma rodziny, w której ktoś nie pracował kiedyś w Rafako. Kiedyś funkcjonowała jeszcze szkoła przyzakładowa. Teraz współpracujemy z zawodówką, jej absolwenci większości znajdują u nas zatrudnienie. To oznacza, że na szali znajdzie się również szkolnictwo zawodowe – mówi nam pracownik Rafako.

Z naszych informacji wynika, że następnym krokiem będą zwolnienia grupowe. – Tak się stanie, jeśli wniosek będzie dalej procedowany – dodaje nasz rozmówca.

Zwolnienia grupowe

O potencjalnych zwolnieniach rozmawiamy z przedstawicielem Wojewódzkiego Urzędu Pracy Katowicach.

– Upadek tak dużego przedsiębiorstwa zawsze będzie miał spory wpływ na rynek pracy. Co prawda w województwie śląskim jest on bardzo chłonny, ale jeśli nagle trafiłoby na niego dodatkowe 1000-2000 osób to może być problem, żeby szybko i sprawnie zagospodarować zwolnionych pracowników. Nawet uwzględniając fakt, że w sporej części są to specjaliści z doświadczeniem. Miejmy zatem nadzieję, że uda się uniknąć czarnego scenariusza – mówi nam Arkadiusz Kaczor, rzecznik prasowy WUP w Katowicach.

Jak przekazał nam Powiatowy Urząd Pracy w Raciborzu, Rafako nie przekazało jak dotąd informacji o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.

Do sprawy w rozmowie z money.pl odniósł się również prezes Rafako – Radosław Domagalski-Łabędzki.

Dla rynku pracy w Raciborzu to katastrofalna wiadomość - ale to także katastrofa dla polskiej energetyki. Rafako zatrudnia wielu doskonale wykwalifikowanych specjalistów, których po upadku zakładu z pewnością chętnie zatrudnią zagraniczne firmy, jeśli zechcą wyjechać za granicę. Tego potencjału nie odbudujemy przez lata, a przecież Polska stoi przed wyzwaniami takimi, jak dekarbonizacja czy remonty bloków 200 MW. Kto to zrobi, jak zabraknie Rafako? Większość kotłów w elektrowniach to przecież nasza produkcja – pyta retorycznie prezes spółki.

Działania związków

Pytamy szefa "Solidarności" w Rafako o działania, jakie podejmują związkowcy, aby uchronić miejsca pracy.

– Rozmawiamy z posłami, staramy się poruszyć cały region, składamy pismo do Mateusza Morawieckiego, które podpisało 500 pracowników Rafako, zwracamy się do Ministerstwa Aktywów Państwowych, do Jarosława Kaczyńskiego. Raz udało się otrzymać wsparcie od państwa. Z drugiej strony państwowa firma chce nas pogrążyć, żądając absurdalnej kwoty – mówi nam Wiesław Olszowski.

Jak relacjonuje, związki spotykają się z zarządem spółki cały czas. – Przed tym problemem dobrze nam się również współpracowało z Tauronem. Były rozmowy, dogadaliśmy podwyżki, działa fundusz socjalny. Mieliśmy nadzieję, że dopniemy w tym roku sprawę z inwestorem, ale w tej chwili uderzenie od Tauronu wywróciło nam sytuację do góry nogami – mówi nam Wiesław Olszowski.

I dodaje, że jako związki biorą pod uwagę każdą opcję, dzięki której uda się ochronić pracowników. – Jeśli dopuszczą do upadłości, wejdzie syndyk, to ta współpraca będzie zupełnie inna, niż jest w tej chwili – uzupełnia nasz rozmówca.

W liście skierowanym do premiera i parlamentarzystów wszystkie związki zawodowe oraz pracownicy Rafako i mieszkańcy Raciborza napisali, że możliwość upadku Rafako kładzie na szali los tysięcy śląskich rodzin.

"Doskonale wiemy, że w Ostrołęce pogrzebano 2 miliardy złotych. W Jaworznie – bez Rafako, bo poza nami nikt tego bloku nie będzie umiał serwisować – pogrzebane zostanie dwa razy tyle. Rachunek jest prosty. Równie prosty będzie ten, który Wam Ślązacy z Ziemi Raciborskiej wystawią przy urnach" - czytamy we wspomnianym liście.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Stopzłodziejo...
rok temu
to raczej wygląda na wrogie przejęcie...akcje potaniały można wykupić...
Podczaszy
rok temu
Rafako zostało zatopione przez Pana W. i PBG. Wtopa na Litwie, wtopa w Jaworznie, a jednocześnie wyprowadzanie kasy do PBG. Tam już nie ma czego ratować. Kto miał trochę oleju w głowie to już dawno go nie ma.
kurek
rok temu
zjapali kociol to niech naprawia a nie szantaz emocjonalny uprawiaja jak to sie caly powiait na pis obrazi
gazowiec
rok temu
Rafako nie dotrzymało żadnych terminów oddania Jaworzna. Przy pierwszym uruchomieniu blok popsuł się całkowicie ale ponieważ robiło to Rafako to nie dało się zwalić tego na kogoś innego. Mija czas a ten blok nadal nie działa jak trzeba. Niech tylko Rafako nie bierze się za remonty innych kotłów bo cala energetyka stanie przez tych partaczy.
matju51
rok temu
Jak ktos jest stronnikiem jakiejs partii to fakty sie nie licza . I tak wyglada ,,merytoryczna "" dyskusja . Im dluzszy wpis tym glupszy .
...
Następna strona