Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tauron przyszłość widzi zieloną

1
Podziel się:

Grupa energetyczna łapie wiatr w żagle w segmencie czystej energii. Jak? Inwestując w farmy wiatrowe, prowadząc projekty fotowoltaiczne oraz przygotowując się na wejście w morską energetykę wiatrową. Ponadto katowicki koncern rozwija projekty związane z elektromobilnością.

Tauron przyszłość widzi zieloną
(Shutterstock.com)

Podwaliny Zielonego Zwrotu Taurona to aktualizowane wiosną kierunki strategicznego rozwoju, zakładające m.in. stopniową transformację mocy wytwórczych spółki w kierunku energetyki odnawialnej (OZE).

- Nowe kierunki strategiczne opierają się na rozwoju czystej energii, która będzie podstawą budowy wartości Grupy. Do 2025 r. planowane są więc inwestycje w farmy wiatrowe na lądzie, farmy fotowoltaiczne oraz budowę morskich farm wiatrowych – podkreśla Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju.

Te plany to odpowiedź na nadchodzące, strukturalne zmiany w otoczeniu rynkowym i regulacyjnym Grupy. Należą do nich m.in. powstanie w Polsce dwutowarowego rynku energii, wejście w życie konkluzji BAT, ograniczenie wsparcia dla energetyki konwencjonalnej po 2025 r. oraz wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

- Zmierzamy do zwiększenia udziału źródeł nisko- i zeroemisyjnych w strukturze wytwórczej Grupy do blisko 30 proc. w 2025 r. i ponad 65 proc. w 2030 r. Dla części planowanych projektów zakładamy pozyskanie partnerów finansowych i realizację inwestycji z ok. 20 proc. udziałem kapitałowym Grupy Tauron oraz możliwość zarządzania tymi aktywami przez Grupę – zaznacza Jarosław Broda.

Energia na przejęcia

Dowodem na to, że Tauron nabrał nowej dynamiki w rozwoju jest choćby wrześniowa inwestycja w przejęcie pięciu farm wiatrowych w północnej Polsce. Dzięki temu, Grupa niemal podwoiła swoje moce zainstalowane w technologii wiatrowej. Jednocześnie, po tej transakcji Tauron znalazł się na drugim miejscu wśród polskich grup energetycznych pod względem zainstalowanej mocy wytwórczej z wiatraków. Po przejęciu farm, łączna moc zainstalowana w technologii wiatrowej wyniesie ponad 380 MW, a całkowita moc zainstalowana z OZE zwiększy do poziomu 619 MW.

- Planowane inwestycje w odnawialne źródła energii o łącznej mocy 1200 MW, oraz zastąpienie wyeksploatowanych bloków przez oddanie do użytku bloku o mocy 910 MW w Jaworznie pozwolą na obniżenie emisyjności Grupy o ponad 20 procent do 2025 r. oraz o ponad 50 procent do roku 2030 r. wobec 2018 r. – tłumaczy Broda.

Zielony Zwrot Taurona oznacza także aktywność w sferze wdrażania zielonych innowacji w sferę konsumencką i biznesową. Spółki z Grupy wdrażają więc inteligentny system zarządzania energią elektryczną od Taurona, generujący znaczne oszczędności w przypadku budynków wielokubaturowych. Koncern rozwija też - testowane już we Wrocławiu - rozwiązania smart city oraz usługi z obszaru elektromobilności. Te projekty obejmują m.in. sieć 150 stacji ładowania aut elektrycznych oraz kompletny system do zarządzania e-mobilnością, które mają być gotowe już do końca przyszłego roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Skuter
5 lata temu
Tak pracują ze na licznik dwukierunkowy czekam już 45 dni bravo ty