Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Tauron wypowiedział umowę na dostawy węgla od PGG. Negocjacje trwały rok

18
Podziel się

Polska Grupa Górnicza (PGG) i Tauron nie dogadały się w sprawie ilości i ceny węgla w przyszłych dostawach. Tym samym energetyczna spółka wypowiedziała umowę.

Tauron wypowiedział umowę na dostawy węgla od PGG. Negocjacje trwały rok
Tauron i PGG nie dogadały się w sprawie przyszłych dostaw węgla. (iStock.com, iStock.com)
bDUEHGmZ

Największy dystrybutor energii w Polsce, czyli państwowy Tauron, wypowiedział Polskiej Grupie Górniczej (PGG) umowę sprzedaży węgla ze skutkiem na 30 czerwca 2021 roku.

Zarząd tłumaczy tę decyzję trudnymi warunkami gospodarczymi. Odnotował "nadmierne trudności w bieżących odbiorach węgla w skutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wynikającej z sytuacji rynkowej i pogodowej".

bDUEHGnb

Do tego doszedł brak porozumienia pomiędzy Tauronem i PGG w kwestii zmiany warunków współpracy, w szczególności w odniesieniu do cen jednostkowych węgla oraz rocznych ilości dostaw węgla, o które Tauron wnioskował od grudnia 2019 roku.

Zobacz także: Co z cenami żywności w 2021 roku? Ekonomista prognozuje

Komunikat Tauronu zawiera jednak zastrzeżenie, że gdyby 6-miesięczny okres wypowiedzenia okazał się nieskuteczny, ostateczne zakończenie umowy dojdzie do skutku 31 grudnia 2022.

bDUEHGnh

"Działanie wskazane powyżej pozwoli emitentowi na uniknięcie negatywnych skutków finansowych wynikających z dalszej realizacji umowy" - czytamy.

W 2019 roku Tauron zakupił od PGG 2,52 mln ton węgla, co stanowiło 38 proc. wszystkich dostaw.

Czy to oznacza koniec współpracy między Tauronem i PGG? Energetyczny koncern zostawia otwartą furtkę.

bDUEHGni

"Pomimo wypowiedzenia umowy, Tauron wyraża intencję kontynuowania długoterminowej współpracy z PGG na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do bieżących warunków rynkowych kontraktacji węgla" - czytamy dalej.

Władze Tauronu zapewniają, że wypowiedzenie umowy nie powinno zakłócić działalności operacyjnej. Ewentualne dodatkowe zapotrzebowanie na paliwo węglowe zostanie zaspokojone w szczególności przez produkcję tego surowca przez zakłady górnicze należące do Taurona.

Polska Grupa Górnicza nie uznała za skuteczne wypowiedzenia przez Tauron umowy na dostawy węgla z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia; spółka oczekuje w tym zakresie okresu dwuletniego.

bDUEHGnj

"PGG oczekuje respektowania zapisów umowy i zachowania dwuletniego okresu wypowiedzenia" - oświadczyli przedstawiciele największej górniczej spółki w odpowiedzi na informację o wypowiedzeniu umowy przez Tauron, który w ub. roku kupił od PGG ponad 2,5 mln ton węgla. Jednak w tym roku - według PGG - Tauron odebrał mniej niż jedną trzecią zakontraktowanego surowca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDUEHGnC
gospodarka
wiadomości
energetyka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(18)
gość
4 miesiące temu
No i bardzo dobrze.Górnictwo,to pijawka,do której trzeba ciągle dokładać oczywiście z naszych pieniędzy.
zxx
4 miesiące temu
Kto kontroluje te spółki ??? PIS !!!~! więc po co tye szopki ????? Pewno będą chcieli podnieść ceny prądu i muszą to jakość uzasadnić !!!!!
Cóś nie gra
4 miesiące temu
Górnictwo razem z następującymi po sobie rządami okradają nas i trują, wpędzają dzieci w choroby a starszych zabijają poprzez swą politykę zagazowania polski. Mamy najdroższy węgiel, przez to energię i ciepło, mało tego żyjemy kilka lat krócej dzięki węglowi. To zbrodnia na narodzie.
bDUEHGnD
Rob
4 miesiące temu
Zamiast dokładać do górnictwa i elektrowni węglowych, szybko z tych pieniędzy trzeba wybudować elektrownie atomową + OZE i będzie ok.
bbshe
4 miesiące temu
Prad podniosa,bo ludzie uciekaja w fotowoltaike,dlatego musza zarobic na tych ktorych niestac,tak samo jest z autami elektrycznymi nie spalaja ropy tylko jak wiadomo prad wiec odbije sie to na cenie ropy i pradu,ten z fotowoltaika bedzie mial najlepiej,proste tylko trzeba pomyslec odbije sie na biedniejszych.
...
Następna strona