Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Tauron wypowiedział umowę na dostawy węgla od PGG. Negocjacje trwały rok

19
Podziel się:

Polska Grupa Górnicza (PGG) i Tauron nie dogadały się w sprawie ilości i ceny węgla w przyszłych dostawach. Tym samym energetyczna spółka wypowiedziała umowę.

Tauron wypowiedział umowę na dostawy węgla od PGG. Negocjacje trwały rok
Tauron i PGG nie dogadały się w sprawie przyszłych dostaw węgla. (iStock.com, iStock.com)

Największy dystrybutor energii w Polsce, czyli państwowy Tauron, wypowiedział Polskiej Grupie Górniczej (PGG) umowę sprzedaży węgla ze skutkiem na 30 czerwca 2021 roku.

Zarząd tłumaczy tę decyzję trudnymi warunkami gospodarczymi. Odnotował "nadmierne trudności w bieżących odbiorach węgla w skutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wynikającej z sytuacji rynkowej i pogodowej".

Do tego doszedł brak porozumienia pomiędzy Tauronem i PGG w kwestii zmiany warunków współpracy, w szczególności w odniesieniu do cen jednostkowych węgla oraz rocznych ilości dostaw węgla, o które Tauron wnioskował od grudnia 2019 roku.

Zobacz także: Co z cenami żywności w 2021 roku? Ekonomista prognozuje

Komunikat Tauronu zawiera jednak zastrzeżenie, że gdyby 6-miesięczny okres wypowiedzenia okazał się nieskuteczny, ostateczne zakończenie umowy dojdzie do skutku 31 grudnia 2022.

"Działanie wskazane powyżej pozwoli emitentowi na uniknięcie negatywnych skutków finansowych wynikających z dalszej realizacji umowy" - czytamy.

W 2019 roku Tauron zakupił od PGG 2,52 mln ton węgla, co stanowiło 38 proc. wszystkich dostaw.

Czy to oznacza koniec współpracy między Tauronem i PGG? Energetyczny koncern zostawia otwartą furtkę.

"Pomimo wypowiedzenia umowy, Tauron wyraża intencję kontynuowania długoterminowej współpracy z PGG na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do bieżących warunków rynkowych kontraktacji węgla" - czytamy dalej.

Władze Tauronu zapewniają, że wypowiedzenie umowy nie powinno zakłócić działalności operacyjnej. Ewentualne dodatkowe zapotrzebowanie na paliwo węglowe zostanie zaspokojone w szczególności przez produkcję tego surowca przez zakłady górnicze należące do Taurona.

Polska Grupa Górnicza nie uznała za skuteczne wypowiedzenia przez Tauron umowy na dostawy węgla z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia; spółka oczekuje w tym zakresie okresu dwuletniego.

"PGG oczekuje respektowania zapisów umowy i zachowania dwuletniego okresu wypowiedzenia" - oświadczyli przedstawiciele największej górniczej spółki w odpowiedzi na informację o wypowiedzeniu umowy przez Tauron, który w ub. roku kupił od PGG ponad 2,5 mln ton węgla. Jednak w tym roku - według PGG - Tauron odebrał mniej niż jedną trzecią zakontraktowanego surowca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(19)
olo
2 lata temu
spółka PGG za okres 5,5 miesiąca sprzedała w sklepie internetowym 320 tys ton węgla , w tym czasie wyprodukowałą 11 000 tys ton - co się stało 10 680 tys ton węgla ? czyżby pisowcy sprzedali za granicę? tak jak to jest z drzewem?
Lolo
3 lata temu
I mają rację. Ja od 15 lat nie kupuję polskiego węgla, tylko ruski. Bo jest o połowę tańszy, i tak samo dobry. A nasi górnicy niech sobie walczą dalej jak chcą, o swoje 13tki, 14tki, Barbórki, deputaty, itp itd.
ron
3 lata temu
Od samego początku było wiadome, że taki sztuczny twór i w dodatku polski węgiel (najdroższy na rynku) bardzo szybko padnie!!!!!
jaa
3 lata temu
Rządzący boja się górników, bo mogą wyzwieźć ich na taczkach, połączyli kopalnie z firmami energet. Pogrążają te firmy. Tracimy też wszyscy w inny sposób, bo ceny akcji firm energet. poleciały w dół po 70-80% (PGE, Enea, Energa były po ponad 20 zł i spadły na 4-6, Tauron był po ponad 5 zł i spadł do 1). Teraz się podniecają bo odrobiły 10% strat. Wielu z nas ma ich akcje poprzez OFE. Poza tym trwoni się publiczne pieniądze dotując nierentowne spółki. Innym przedsiębiorcom i ich pracownikom nikt nie pomaga. Muszą zamykać firmy i zwalniać ludzi, którzy też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Przeczytajcie ksią.ż kę pt. Emery tura nie jest Ci potzerbna, by umieć samemu zadbać finansowo o siebie.
siwy1954
3 lata temu
Putin już się cieszy