Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Te rozwiązania pomogą zmniejszyć rachunki. Polska wyda na nie setki milionów euro

8
Podziel się:

Sejm przyjął w środę ustawę, której celem jest poprawa efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych dla rodzin o niskich i umiarkowanych dochodach. Za ustawą głosowało 431 posłów, 11 było przeciw, nikt się nie wstrzymał.

Te rozwiązania pomogą zmniejszyć rachunki. Polska wyda na nie setki milionów euro
Zgodnie z ustawą 855 mln euro zostanie przeznaczonych na poprawę efektywności energetycznej budynków (Adobe Stock)

Chodzi o ustawę o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, których celem jest poprawa efektywności energetycznej budynków, a także promocja odnawialnych źródeł energii (OZE).

Ustawa realizuje dwa kamienie milowe KPO: "Czyste powietrze i efektywność energetyczna".

Inwestycje w OZE

Na realizację celów, jak podano w uzasadnieniu, przeznaczonych zostanie 855 mln euro. Środki będą przekazywane w ramach grantu na pokrycie 50 proc. kosztów instalacji odnawialnego źródła energii (grant OZE) w budynkach wielorodzinnych. Z rozwiązania skorzystają przede wszystkim wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Zaznaczono, że w przypadku inwestycji towarzystw budownictwa społecznego (TBS) czy społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM) możliwe będzie uzyskanie grantu OZE również na etapie budowy.

Ustawa przewiduje również premie i granty na pokrycie do 90 proc. kosztów remontów zamieszkałych budynków komunalnych – pod warunkiem wymiany źródła ciepła na niskoemisyjne lub podłączenia do sieci ciepłowniczej. Dotyczy to budynków mieszkalnych, które należą do samorządów albo spółek z większościowym udziałem samorządów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dramatyczna sytuacja polskiej emerytki. Innego wyjścia nie będzie miała

Będą pieniądze na budowę nowych mieszkań

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm przepisami gminy zyskają dostęp do wyższego o 15-25 proc. bezzwrotnego wsparcia na pokrycie kosztów budowy nowych mieszkań komunalnych i społecznych mieszkań czynszowych. Inwestycje będą realizowane głównie w ramach TBS oraz SIM.

W przypadku społecznych mieszkań czynszowych maksymalny poziom wsparcia zostanie podniesiony z obecnych 35 proc. na 60 proc. W przypadku mieszkań komunalnych maksymalny poziom wsparcia zostanie podniesiony z obecnych 80 proc. na 95 proc. kosztów inwestycji. Podkreślono, że warunkiem uzyskania wyższego wsparcia będzie spełnianie podwyższonych standardów efektywności energetycznej.

Inwestycje w społeczne mieszkania czynszowe będą mogły uzyskać dodatkowy grant OZE na pokrycie 50 proc. kosztów instalacji odnawialnego źródła energii.

Nowe propozycje legislacyjne wprowadzają także rozwiązania dotyczące premii termomodernizacyjnej i remontowej. Premia termomodernizacyjna wzrośnie z 16 proc. do 26 proc., a premia remontowa wzrośnie z 15 proc. do 25 proc. Zaznaczono, że premia remontowa będzie mogła być przyznawana na remonty budynków mieszkalnych wielorodzinnych oddanych do użytkowania co najmniej 40 lat przed dniem złożenia wniosku o przyznanie premii. Dotychczas do premii kwalifikowały się jedynie budynki oddane do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
oze
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Konfederata
2 lata temu
Momuna i rozdawnictwo.
Jarek
2 lata temu
30%
Czy
2 lata temu
to znaczy że z moich podatków będzie dofinansowanie developerów w kwestii instalacji OZE w budynkach?
Hoko
2 lata temu
PiS marnuje pieniądze a energia to ich wina wszystko było na nie to teraz mamy cyrk
Krzysztof M
2 lata temu
Teraz są niskie zarobki?. Nie pamiętacie jak nie tak dawno ludzie harowali, często bez ubezpieczenia na umowach zleceniach po 4-5 zł za godz?. Jest inflacja i drozyzna, ale pokażcie mi kraje UNI gdzie tego nie ma? I do tego idiotyczne i infantylne porównywanie się do najbogatszych krajów świata, choćby Niemiec.