Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Te spółki będą sprzedawały taniej węgiel, ale tylko samorządom

6
Podziel się:

Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, a także LW Bogdanka będą sprzedawać węgiel samorządom w ramach ustawy o preferencyjnym zakupie tego paliwa - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez resort aktywów państwowych.

Te spółki będą sprzedawały taniej węgiel, ale tylko  samorządom
Samorządom będą sprzedawały taniej węgiel po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł. (Adobe Stock, Atur Nyk)

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano w środę dwa projekty rozporządzeń ministra aktywów państwowych do ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe.

W jednym z nich określono ilość węgla dostępnego dla jednego gospodarstwa domowego w ramach preferencyjnego zakupu. W sumie będą to 3 tony - 1500 kg do 31 grudnia 2022 r. i 1500 kg od 1 stycznia 2023 r.

W drugim projekcie resort określił uprawnione podmioty, które sprzedawać będą węgiel gminom z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych. Tymi spółkami mają być: Polska Grupa Górnicza (PGG); PGE Paliwa; Węglokoks; Węglokoks Kraj; Tauron Wydobycie; Lubelski Węgiel "Bogdanka".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Mówi wprost: to desperacja rządu. "Węgla albo nie ma, albo się nie pali"

Samorządy będą sprzedawać węgiel - zasady

Obecnie ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe jest procedowana w Senacie. Umożliwia ona samorządom sprzedaż węgla po preferencyjnej cenie nieprzekraczającej 2 tys. zł. Wcześniej gminy, spółki gminne i związki gminne będą mogły kupować węgiel od importerów po 1,5 tys. zł za tonę. Gospodarstwo domowe będzie mogło kupić po preferencyjnej cenie 1,5 tony węgla w tym roku i kolejne 1,5 tony po 1 stycznia 2023 r. Aby dokonać takiego zakupu mieszkańcy, uprawnieni do dodatku węglowego, muszą złożyć do gminy wniosek o zakup preferencyjny. Ponadto m.in. gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie tych przepisów, będą mogły wnosić o zwrot różnicy w cenie.

Ustawa przewiduje również, że do 30 kwietnia 2023 r. określone w rozporządzeniu podmioty wprowadzające do obrotu, będą mogły sprzedawać gminom węgiel, z przeznaczeniem dla gospodarstw domowych.

Ustawa dot. preferencyjnego zakupu węgla wraz z ustawą dot. maksymalnych cen energii mają być głosowane przez Senat w czwartek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Marek1
8 miesięcy temu
Czemu nie podaje się że do tych dwóch tysięcy tysięcy dolicza się 23 procent podatku wat+stówka za transport.
dvdsv
11 miesięcy temu
Żeby przetrwać i żeby było taniej teraz będziemy siedzieć w domu w kurtkach przy świeczkach, palić starymi szmatami i butami, piec chleb, zbierać mlecz, pokrzywy i chrust. Nikt nie będzie się nudził po pracy. Jedyne wakacje to te kredytowe. Trzeba się jakoś przed tym bronić poprzez inwestowanie… ale zawsze jest ryzyko straty. Zwłaszcza na akcjach czy krypto. Złoto też potrafiło spaść 40% i więcej. Można jednak stworzyć portfel z ograniczonym ryzykiem. Przeczytajcie sobie ksiazkę Pt. „Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęśliwy”. Świetnie opisuje zasady działania inflacji, jak np. inwestować w obligacje skarbowe na 10-15%, w nieruchomości, złoto, daje podstawy bezpiecznego tworzenia majątku i wolności finansowej, by nie musieć pracować do końca życia – na rzecz Państwa i nierobów
dj_
11 miesięcy temu
Co to za nowe plakaty: droga energia jest również jego bronią. Kolory czerwony i czarny kojarzą mi się jednoznacznie, ale mówili w telewizji, że to nasi bracia.
Eeeeeeeeee
11 miesięcy temu
Nikt nie porusza tematu certyfikatu na sprzedawany węgiel, a to może być węgiel niepalny :) Poza tym gmina nie będzie miała możliwości składania reklamacji wrazie wyrobu węglo-podobnego.
Aaaaa
11 miesięcy temu
To sa perfekcyjne ceny 2000tys ? Jak wegiel byl po 700-800zl? I po 3tony? Jak wiele gospodarst potrzebuje od 5 do 10ton zeby zime przetrzymac to jakies jaja