Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Technologia zamiast stenotypistów? Senat chce własnej aplikacji do rozpoznawania mowy

0
Podziel się:

Kancelaria Senatu przeciera szlaki dla nowych technologii w administracji. Ogłoszono konkurs na zaprojektowanie narzędzia, które wspomoże w pracy stenotypistów. Eksperci z branży IT uważają, że będą to pieniądze wyrzucone w błoto.

Aplikacja, która chce zamówić Senat, może kosztować ok. 1 mln zł.
Aplikacja, która chce zamówić Senat, może kosztować ok. 1 mln zł. (PAP, Jacek Turczyk)

Nowa aplikacja miałaby pomóc w identyfikowaniu mówców na podstawie analizy głosu i obrazów video oraz wykona transkrypcję mowy na tekst – napisała na Twitterze kancelaria Senatu.

Konkurs ogłoszono w ramach programu GovTech Polska. Łącznie w tej edycji startupowcy i firmy z sektora MŚP będą mogli zmierzyć się z ok. 20 wyzwaniami w administracji publicznej. Ile będzie kosztować pomysł na aplikację? Wprawdzie informacji o budżecie nie podano, ale eksperci mówią wprost: tanio nie będzie.

- Stworzenie aplikacji będzie wymagać skojarzenia pracy kilku podwykonawców, ponieważ założenia przetargu dotyczą kilku odrębnych dziedzin: zamiany mowy na tekst, identyfikacji mówców na podstawie dźwięku i identyfikacji mówcy na podstawie obrazu. Myślę, że milion złotych to najtaniej – mówi money.pl Paweł Bosky, twórca aplikacji skrybot.pl

Obejrzyj: Jak prowadzić biznes bez swojego biura?

- Na rynku jest wiele niedrogich narzędzi do identyfikacji mowy. Wymyślanie od nowa czegoś, co już istnieje to kosmiczna bzdura - dodaje.

Ze statystyk wynika, że polska administracja jest na bakier z innowacyjnymi rozwiązaniami. Jak policzył Instytut Ekonomiczny, w 2017 roku na ok. 140 tys. przetargów publicznych zaledwie 2 tys. projektów (czyli 1,4 proc. całości) dotyczyło rozwiązań IT. Z kolei na poziomie europejskim szacuje się, że wydatki europejskich instytucji na tzw. GovTech wynoszą dziś 25 mld dolarów i potroją się do 2025 roku.

Tymczasem Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad założeniami do strategii rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. - Chcemy przetestować rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i blockchainie w administracji, żeby to trochę "odczarować". Wiele osób podchodzi bowiem do tych kwestii z nieufnością, tak jak jeszcze niedawno do usług chmurowych, gdy dominowało przekonanie, że jak mam swój serwer to jestem bezpieczny – powiedział Polskiej Agencji Prasowej minister cyfryzacji Marek Zagórski.

- Przypominam, że Pentagon jest właśnie w trakcie rozstrzygania przetargu na usługi chmurowe - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)