Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

Technologia zmieniła rynek mediów. Tak szukają nowych sposobów dotarcia do odbiorców i zarabiania na treści

6
Podziel się:

Jak zmienił się rynek medialno-rozrywkowy? Czy widz jest gotowy jednocześnie płacić za dostęp i oglądać reklamy? Jak tradycyjne dziennikarstwo odnajduje się w zmieniającej się rzeczywistości? Odpowiedzi na te pytania w podcaście technologicznym Polityka Insight dają Piotr Mieśnik, redaktor naczelny Wirtualnej Polski i Marcin Sidelnik, partner w PwC Polska.

Technologia zmieniła rynek mediów. Tak szukają nowych sposobów dotarcia do odbiorców i zarabiania na treści
Jak zmienia się model zarabiania na treściach w internecie i co nas czeka w najbliższej przyszłości. (AdobeStock, DeshaCAM)

Zmienia się rynek medialno-rozrywkowy. Wraz z rozwojem technologicznym, a zwłaszcza za sprawą szeroko dostępnego i szybkiego internetu, użytkownicy, widzowie i czytelnicy w dużej mierze przenoszą się do sieci. To wyzwanie dla mediów, które muszą dostosowywać się do zmieniających się trendów i sposobów konsumowania treści.

W podcaście technologicznym "Polityka Insight" Piotr Mieśnik, redaktor naczelny Wirtualnej Polski i Marcin Sidelnik, partner w PwC Polska wyjaśniają, co te zmiany znaczą dla rynku medialnego.

W jaki sposób duże grupy medialne walczą o uwagę użytkowników, zwiększanie liczby odbiorców, jak również o przychody? Marcin Sidelnik, partner w PwC Polska wskazuje, jak zmienia się model zarabiania na treściach w internecie i co nas czeka w najbliższej przyszłości.

- Coraz więcej serwisów udostępnia swoje treści za opłatą, ale również ten model się przekształca. Coraz więcej płatnych treści wspieranych jest również przez reklamy. Największe platformy streamingowe, jak HBO czy Netflix, już zaczynają oferować tańsze abonamenty, ale za to opatrzone reklamą. W ten sposób szuka się nowych sposób zwiększania dynamiki rozwoju, jak i przychodów - wyjaśnia Marcin Sidelnik, partner w PwC Polska.

Czy ma to wpływ na sposób tworzenia mediów, ich kondycję mediów i jak ma wyglądać praca dziennikarza za kilka lat? Na te pytania odpowiada Piotr Mieśnik, redaktor naczelny Wirtualnej Polski.

- O kondycję stale trzeba dbać i ciągle nad nią pracować. Ostatnie dwa-trzy lata były jednak dla nas dziennikarzy bardzo istotne. Udowodniły, że nie jest tak, że ten zawód dziennikarza się kończy, że na rynku pozostaną jedynie influencerzy. Pandemia oraz napaść na Ukrainę wskazały, że to dziennikarze byli tym głosem rozsądku, a media były miejscem, gdzie walczono z fake newsami i hejtem - wylicza. Jak dodaje, również bohaterstwo polskich dziennikarzy, którzy relacjonują wojnę i obnażają rosyjską propagandę, dowiodło, że zawód ten jest wciąż bardzo potrzebny.

Jednak i on się przeobraża, a duży wpływ mają media społecznościowe i sposób konsumpcji treści przez czytelników.

- Media społecznościowe potrzebują mediów tradycyjnych, tak jak i media tradycyjne potrzebują mediów społecznościowych. Ważne jest to, aby w miejscu, gdzie istotna jest ta weryfikacja informacji, to dziennikarze byli kotwicą, która gwarantuje przekazywanie prawdy - zaznacza redaktor naczelny Wirtualnej Polski.

Więcej o tym, jak technologia zmienia dziennikarstwo, czy krzykliwe chwytliwe tytuły są wadą, czy zaletą współczesnych mediów posłuchacie w podcaście "Gdzie media szukają zysków" dostępnym pod tym linkiem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
Yogi.
rok temu
Którzy to ci bohaterscy dziennikarze ? Durczok czy Olejnik?
Znafca
rok temu
Netflix 7czy historii na faktach autentycznych . Np to że byli wikingowie afroamerykanie kobiety przywódcy .
👤👤👤👤
rok temu
Jakie dziennikarstwo!
set
rok temu
"Coraz więcej serwisów udostępnia swoje treści za opłatą" --- Właśnie zauważyłem, że mi money jeszcze nie płaci z możliwość prezentowania treści w internecie.
set
rok temu
"Jak dodaje, również bohaterstwo polskich dziennikarzy" - a najbardziej bohaterscy to byli Durczok, Kraśko, Lis. Byle więcej takich bohaterów.