Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Ten proces będzie postępował. Ważny głos z NBP ws. inflacji

28
Podziel się:

Proces dezinflacji będzie postępował i inflacja będzie się szybko obniżać - mówił we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia członek zarządu NBP Paweł Mucha, snując prognozy na 2023 rok. Jak dodał, możemy spodziewać się również spowolnienia wzrostu gospodarczego, spadku realnych płac i utrzymania się niskiego poziomu bezrobocia.

Ten proces będzie postępował. Ważny głos z NBP ws. inflacji
Jesteśmy w okresie, gdy w I kw. 2023 można się spodziewać wzrostu inflacji, ale aktualna projekcja NBP przewiduje stopniowy spadek inflacji - mówi członek zarządu NBP Paweł Mucha (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)

- Jesteśmy w okresie, gdy w pierwszym kwartale 2023 roku można się spodziewać wzrostu inflacji, ale aktualna projekcja NBP przewiduje stopniowy spadek inflacji. Proces dezinflacji będzie postępował i inflacja będzie się szybko obniżać. Przyszły rok to będzie taki rok, kiedy będziemy mówić o znaczącym spadku inflacji i zbliżaniu się inflacji przez rok 2023 i 2024 do celu inflacyjnego - powiedział członek zarządu Narodowego Banku Polskiego Paweł Mucha we wtorek w Programie 1 Polskiego Radia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Robisz zakupy z listą? "Mam sposób na oszczędzanie mojej babci. To ma sens"

Inflacja w Polsce w 2023 r. Paweł Mucha: jednocyfrowy wskaźnik w czwartym kwartale

Według Muchy można się spodziewać spowolnienia wzrostu gospodarczego i spadku płac realnych, ale bezrobocie pozostanie na niskim poziomie. Wyraził również nadzieję, że w czwartym kwartale 2023 r. inflacja spadnie do poziomu jednocyfrowego.

- Proces walki z inflacją jest tak prowadzony, aby mieć na uwadze spowolnienie gospodarcze, ale bez recesji, i kwestie związane z bezrobociem, bo inflacja dotyka najbardziej osoby najmniej zamożne - powiedział Paweł Mucha. W jego opinii nie ma problemu spirali płacowo-cenowej, bo w roku 2023 będziemy mieli do czynienia ze spadkiem płac realnych. Powtórzył, że proces obniżania inflacji jest tak prowadzony, że udaje się zachować stabilną sytuację gospodarczą.

- Rok 2023 w polskim przypadku to spowolnienie wzrostu, a w innych krajach recesja - podkreślił członek zarządu NBP. Na pytanie o to, kiedy zacznie obniżać się oprocentowanie kredytów, odpowiedział, że będzie to zależeć od poziomu stóp procentowych i aktualnej sytuacji.

- Apogeum wysokości wskaźnika WIBOR, jakie było, to był październik i listopad, teraz są nieco niższe wartości. Jak to się będzie kształtowało, zależy od sytuacji w przyszłym roku. Stopy będą tak długo wysokie, jak będzie to niezbędne dla utrzymania inflacji w ryzach - stwierdził Paweł Mucha.

Dodał, że NBP liczy na wypłacenie środków z KPO, które "powinny trafić do Polski". Zaznaczył, że środki unijne w pierwszym roku zwykle nie są tak duże, aby znacząco wpłynąć na kwestie inflacji.

Polska w strefie euro

- W ostatnich tygodniach i według dzisiejszych danych mamy informacje o umacnianiu się złotego i to są dobre informacje, kurs złotego jest uwarunkowany sytuacją globalną, wojną na Ukrainie, awersją do ryzyka, szoki związane z nośnikami paliw, natomiast obserwowane ostatnio umocnienie złotego jest spójne z fundamentami polskiej gospodarki - ocenił członek zarządu NBP.

Dodał, że obecne uwarunkowania nie pokazują, żeby "przyjęcie euro było dla nas korzystne". - Bieżące zadania realizujemy, koncentrujemy się na kwestiach ryzyka utrwalenia się inflacji, ale perspektywa przyjmowania euro nie jest perspektywą obecnych warunków gospodarczych, z punktu widzenia polskiej gospodarki to nie byłaby racjonalna decyzja - ocenił Mucha.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
🤬🤬🤬🤬
3 miesiące temu
😂😂😂😂😡😡😡😡
Robert
3 miesiące temu
to co się obecnie dzieje to jakiś żart, ja przez to wszystko prawie zamknąłem biznes. Traciłem płynność bo klienci mieli problemy z płatnościami za faktury. Na szczęście w pore zainteresowałem się faktoringiem od finea
nawet jesli
3 miesiące temu
nawet jesli sie uda to ceny NIE COFNA SIE. debata polega na tym na jakim poziomie zatrzyma sie ich wzrost. trzymajcie sie za gacie
Kolobolo
3 miesiące temu
Inflacja bedzie spadac ??. Liczymy maslo 7 zl przy inflacji 20% to 8.40 zl.. rok 2022. W 2023 cena bazowa dla masla to 8.40 zl i przy inflacji 10% bedzie kosztowac 9.24 zl..... najwazniejsza jest cena wyjsciowa.
Tweez
3 miesiące temu
Czy ktoś im jeszcze wierzy?
...
Następna strona