Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Terminal LNG w Świnoujściu dostanie dodatkowe pieniądze z UE. Jest zgoda

43
Podziel się:

130 mln euro dostanie termin LNG w Świnoujściu. Pozytywną decyzję podjęła Komisja Europejska. Pieniądze, które będą pochodzić z kończącej się perspektywy finansowej (na lata 2014-2020), zostaną przeznaczone na rozbudowę gazoportu.

Pierwszy transport LNG przybił do Świnoujścia w 2015 roku.
Pierwszy transport LNG przybił do Świnoujścia w 2015 roku. (PAP, Marcin Bielecki)
bECMDEbV

Terminal otrzymał już wsparcie w wysokości 224 mln euro z unijnego budżetu na lata 2007-2013. Teraz zdecydowała o rozszerzeniu finansowania rozbudowy instalacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko z budżetu na 2014 - 2020.

W ramach rozbudowy powstanie m.in. trzeci zbiornik na LNG o pojemności 180 tys. m sześc. który ma zwiększyć możliwości magazynowania, drugie nabrzeże do rozładunku LNG, a także instalacja do napełniania cystern kolejowych.

Terminal LNG jest jednym z największych przedsięwzięć wspieranych z Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie finansowej. Obecna zdolność przeładunkowa terminalu wynosi 5 mld Nm³ rocznie. Na terenie terminalu zlokalizowane są także dwa kriogeniczne zbiorniki do procesowego magazynowania LNG o pojemności 160 000 m³ każdy.

bECMDEbX

Terminal w Świnoujściu jest położony na Wyspie Wolin. Został uruchomiony w 2015 roku a pierwszy gazowiec, Al Nuaman z dostawą 210 tys. metrów sześciennych skroplonego gazu ziemnego z Kataru zawinął 11 grudnia 2015 r. Obecnie ma najwyższy spośród 22 lądowych terminali regazyfikacyjnych w Europie poziom wykorzystania, sięgający około 60 proc. mocy regazyfikacyjnych. W przypadku większości europejskich gazoportów średnia to 30 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj: Zmiany w VAT - co powinien wiedzieć przedsiębiorca
bECMDEcy
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
wojts
2 lata temu
Oj ta przebrzydła unia pieniądze nam daje jak oni tak mogą. Wyjdźmy z unii bo zachód jest bee. Na szczęście tak myślą tylko pisuarzy.
Kołotow
2 lata temu
a Niemcy nadal kumają się z Ruskimi .... dokładnie jak przed II Wojną Światową ..... możliwe że już podpisali tajne pakty .... podobny do paktu Ribbentrop - Mołotow
Oby kwiaty dl...
2 lata temu
były takim samym "pocałunkiem śmierci" jak dla Szydłowej! (PRAWDZIWY CHŁOP KWIATKÓW NIE PIJE"
bECMDEcz
BERLINER
2 lata temu
Tylko że Niemcy Gaz z Rosji za około 180 Dolarów a z USA po około 250 Dolarów
BERLINER
2 lata temu
Tylko że Niemcy Gaz z Rosji za około 180 Dolarów a z USA po około 250 Dolarów
...
Następna strona