Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Gazoport w Świnoujściu. Umowa na dofinansowanie rozbudowy gazoportu podpisana

60
Podziel się:

Są pieniądze na inwestycję rozbudowy terminalu gazowego w Świnoujściu. - Na realizację udało się pozyskać granty europejskie, 60 proc. będzie realizowane z środków europejskich - mówił prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski
Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz prezes zarządu spółki Polskie LNG Paweł Jakubowski (PAP, PAP/Marcin Bielecki)

- Dziś wszystkie plany prezydenta Lecha Kaczyńskiego są realizowane. Stoimy przy gazoporcie, który nosi jego imię, gazoporcie, który będzie rozbudowywany - mówił podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda.

Gazoport w ciągu roku będzie mógł przyjąć 5 mld m3 gazu, po rozbudowie - 7,5 mld m3 gazu, a docelowo 10 mld m3 gazu. - Wkrótce Polska będzie suwerenna pod kątem gazowym, ale będzie mogła nieść bezpieczeństwo swoim sąsiadom, myślę tu przede wszystkim o Ukrainie - mówił.

Terminal LNG jest jednym z największych przedsięwzięć wspieranych z Funduszy Europejskich w obecnej perspektywie finansowej, podaje Kancelaria Premiera. Terminal w Świnoujściu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego. Wartość projektu, jak podaje kancelaria, to ponad 1 mld zł.

Zobacz także: Obejrzyj także: Lech Kaczyński patronem terminala LNG w Świnoujściu

- Naszej polityce energetycznej przyświecają trzy cele - bezpieczeństwo, suwerenność i efektywność. Wiemy, że kiedy możemy być szantażowani przez jednego dostawcę, cena może być wyższa. Tak było przez wiele lat - mówił podczas uroczystości premier Mateusz Morawiecki. - Ale teraz będziemy mieli z zupełnie nową sytuację. Będziemy mogli być hubem gazowym dla wschodniej Europy. Gazoport wraz z BalticPipe tworzą nową architekturę bezpieczeństwa energetycznego - mówił premier.

- Będziemy mieć niższą cenę dla gospodarstw domowych i dla przemysłu - zapewnił premier.

Premier podziękował ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu, który przyczynił się do powstania tej inwestycji oraz nadzorował jego budowę od strony politycznej. . - To wielkie dzieło prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale też pana, pana ministrze [red.: Brudziński], a także ministra Naimskiego.

Obecny na uroczystości Joachim Brudziński odczytał z kolei list Jarosława Kaczyńskiego przygotowany na ten dzień. Od siebie dodał, że "Brudziński mógłby sobie zabiegać", ale gdyby nie decyzje Jarosława Kaczyńskiego oraz śp. Lecha Kaczyńskiego, gazoportu by nie było". - Władze mieli wtedy ludzie odważni. Opatrzności należy dziękować, że decyzja przez następców nie została zmieniona - dodał.

- To symboliczne, że sto lat po odzyskaniu niepodległości historia zatacza koło - pozwolił sobie na porównanie minister energii Krzysztof Tchórzewski. - Kiedy w okresie międzywojennym Bałtyk i Gdynia stały się dla Polski gospodarczym oknem na świat, tak i teraz, ponownie, niezależność przychodzi od morza - doprecyzował minister.

- To jeden z projektów symboli - powiedział minister infrastruktury Jerzy Kwieciński. - Rozszerzymy możliwości terminala - teraz do 7 mld m3 gazu. Więcej gazu to mniej emisji, bo gaz będzie zastępował inne surowce. To ważny projekt dla społeczeństwa - podkreślił minister.

- Świnoujście i terminal LNG stają się współczesnym symbolem dla niezależności i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kolejnym ważnym elementem będzie Baltic Pipe - mówił minister Tchórzewski. - Wtedy powstanie Energetyczna Brama Północna, która nie tylko uniezależni Polskę od dotychczasowych dostawców gazu, ale także to szansa na większe bezpieczeństwo dla Europy Środkowej, dla Państw Trójmorza.

- Gazoport oraz BalticPipe dają nam bezpieczeństwo - mówił minister Piotr Naimski. - Mamy wizję i tę wizję realizujemy - podkreślił. I dodał, że USA stają się strategicznym partnerem Polski w energetyce.

Naimski dodał, że w Gdańsku ma powstać pływający terminal, dzięki czemu do Polski i przez Polskę ma przepłynąć tyle surowca, by móc przekazać go sąsiadom. - Przestaniemy myśleć o dostawach gazu do Polski jako o problemie - wyraził nadzieję Naimski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(60)
VIDZ
4 lata temu
Tak będzie taniej jak OBIECYWALI 8 tys WOLNE OD PODATKU !!!!!!!!!!!! OSZUSCI !!!!!!!!!
Jamicz
4 lata temu
To od kiedy gaz wreszcie stanieje?
Babcia
4 lata temu
Panie premierze Morawiecki, Gazprom zbudowała Platforma Obywatelska, czy pan o tym wie? To nie jest wasze dzieło.
J@
4 lata temu
Wszyscy wiedzą, że Gazoport zbudowala Platforma Obywatelska. Może świetej pamieci Prezydent profesor kawaler tysiaca jeden pomnikow Lech Kaczynski coś wymyślił, ale prace i pieniądze wlożyła PO i żadne zaklinanie rzeczywistości tego nie zmieni. Pieniądze za PO szły na rozwój, a nie na kiłbasę wyrorczą.
Meeeeeeeeeeee...
4 lata temu
Miłość, miłość z ust tych ludzi , którzy piszą jak poniżej
...
Następna strona