Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Tesla ma problem. Zakaz wycięcia lasu pod Berlinem

15
Podziel się:

Tymczasowy zakaz wycinki drzew pod europejską fabrykę samochodów Tesli może znacznie opóźnić inwestycję. Według planu zakład ma być uruchomiony w lipcu 2021 roku.

Według planu europejski zakład Tesli ma być uruchomiony w lipcu 2021 roku.
Według planu europejski zakład Tesli ma być uruchomiony w lipcu 2021 roku. (Materiały prasowe)

Powstająca w Niemczech fabryka samochodów i baterii to pierwsza inwestycja Tesli w Europie.

Skargę na amerykański koncern wniosła Zielona Liga Brandenburgii, która domaga się zakazu wycinki lasu, na terenie którego ma stanąć zakład.

Wcześniej podobny wniosek odrzucił sąd niższej instancji. 16 lutego sąd okręgowy krajów związkowych Berlin i Brandenburgia nakazał tymczasowe wstrzymanie prac.

Zobacz także: Oglądaj też: Sztuczna inteligencja przejmuje pracę. Amica ma magazyn, gdzie pracuje 1 osoba

Powód jest prozaiczny - na zakończenie wycinki Tesla potrzebuje jeszcze 3 dni. W tym czasie sąd nie jest w stanie rozpatrzyć skargi, którą wnieśli aktywiści.

Żeby inwestycja mogła zostać zakończona zgodnie z planem, Tesla musi zdążyć przygotować grunt pod budowę do połowy marca, zanim rozpocznie się sezon lęgowy zwierząt. Jeśli do tego czasu sąd nie rozpatrzy skargi, planowane uruchomienie fabryki w lipcu 2021 roku wydaje się mało prawdopodobne.

Budowa europejskiej fabryki Gigafactory 4 została zapowiedziana w listopadzie 2019 roku. Miesiąc później Brandenburgia sprzedała amerykańskiemu producentowi 300 hektarów ziemi pod budowę fabryki na wschodzie Niemiec.

Koncern wystąpił wtedy o zgody środowiskowe dla tego projektu. Choć dostał już zgodę na wycinkę 92 ha lasu pod fabrykę, to przygotowuje grunt na własną odpowiedzialność, bo pozwolenia na budowę zakładu jeszcze nie ma.

Ekolodzy protestujący przeciwko inwestycji zwracają uwagę na to, że fabryka ma stanąć w strefie ochronnej ujęcia wody, graniczącej z rezerwatem. Jak wyliczają, zakład będzie potrzebował ok. 371 tys. litrów wody na godzinę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

motoryzacja
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
moi
4 lata temu
elmi uderz się w głowę. Mocno.
logiczny
4 lata temu
A miały być ekologiczne;) To nie na bateryjki będą tylko drewno?;(
Realista
4 lata temu
371 tyś litrów wody na godzinię... przecież ta woda nie zniknie, wróci do obiegu...
Widać jak prz...
4 lata temu
Przecież Pinokio mówił że u nas będzie 1 000 000 elektrycznych samochodów Zapomniał dodać ze za Odrą.swoja droga widać jak inwestorzy widzą kaczy kraj omijają szerokim łukiem kto normalny chciałby ryzykować realne pieniądze
Zwz
4 lata temu
Szybko zabierają się do roboty. Ledwie kupili grunt już tną 94ha. Jak Polska chciała prowadzić inwestycję rządową na Mierzei Wiślanej i potrzeba było wyciąć 25ha lasu to protesty od Brukseli po Moskwę, nadzy ekolodzy w łóżkach a pewna pani której natura mogła dać więcej rozumu sugerowała, że w tym miejscu poprostu nie może być przekopu bo też natura tego nie dokonała.