Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Test przedsiębiorcy wraca. Inna forma, cel ten sam

168
Podziel się:

Test przedsiębiorcy wcale nie zniknął z rządowych planów, choć takiego sformułowania już nie znajdziemy w rządowych dokumentach. Zamiast tego zmieniona ma zostać jedna z ustawowych definicji.

Teresa Czerwińska i Jadwiga Emilewicz - dwie główne aktorki sporu o test przedsiębiorcy
Teresa Czerwińska i Jadwiga Emilewicz - dwie główne aktorki sporu o test przedsiębiorcy (PAP, Tomasz Gzell)
bECUmBpN

Słowa o teście przedsiębiorcy jako narzędziu służącemu odsianiu przedsiębiorców od osób wybierających samozatrudnienie, by płacić niższy podatek, pojawiły się projekcie Wieloletniego planu finansowego państwa na lata 2019-2022. Po krytyce, także z wewnątrz rządu, Ministerstwo Finansów wycofało się z pomysłu. Nie wycofało się jednak z ideo na nim stojącej.

Jak donosi "Rzeczpospolita", choć z tekstu "Planu" zniknął "test przedsiębiorcy", to nie zmienił się cel działań opisany w dokumencie. Znalazła się w nim bowiem informacja, że ministerstwa przedsiębiorczości i technologii, inwestycji i rozwoju we współpracy z Radą Dialogu Społecznego przygotują przepisy, które pozwolą na weryfikację przedsiębiorców, a zarazem zminimalizują „ingerencję w swobodę wyboru modelu, w którym przedsiębiorcy prowadzą swoją aktywność gospodarczą".

bECUmBpP

Przepisy mają obowiązywać od 2020 r. Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiała „Rzeczpospolita”, takie postawienie sprawy to jedynie "pudrowanie" wcześniejszych zamiarów. W efekcie, jak pisaliśmy przed kilkoma dniami, nawet pół miliona samozatrudnionych nie może byc spokojnych - tyle firm ma bowiem tylko jednego kontrahenta.

Zobacz także: Test przedsiębiorcy. W rządzie jest spór. Minister komentuje

W nowym rozdaniu PiS będzie przestawiał zmodyfikowany pomysł na weryfikację firm jako walkę z patologiami rynku pracy. Będzie zatem więcej mówienia o sprzątaczkach i ochroniarzach zmuszanych do zakładania firmy, a mniej liczenia potencjalnych zysków i wspominania o jakimkolwiek teście, egzaminie, czy kontrolach.

bECUmBpV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECUmBqq
firma
działalność gospodarcza
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(168)
sdfsdf
2 lata temu
Co z tego że upchnęli go gdzieś czy zamietli pod inne przepisy. OBECNY KLIENT - duża międzynarodowa firma WYCOFUJE SIĘ Z KONTRAKTÓW W POLSCE .... powyżej 5 tys osób straci kontrakty (pierwsi właśnie się pożegnali z końcem kwietnia, niespodziewanie dla nich też i dla nas także) bo nie będą już odnawiane a jeszcze 3 tygodnie temu firma pytała kogo jeszcez można by pozyskać, bo ludzi za mało. Kontrakty powędrują do Azji, Afryki albo innego europejskiego kraju ze stabilnym prawem. SERDECZNE PODZIĘKOWANIA DLA DURNI-POMYSŁODAWCÓW !
ttt
2 lata temu
uuu
Nie chcemy dr...
2 lata temu
Tam mają za mało socjalizmu. My chcemy więcej socjalizmu! Kochamy biedę.
bECUmBqr
Zniszczyć pra...
2 lata temu
Dobrobyt nie bierze się z pracy, tylko z dotacji, dopłat i zasiłków. Każdy to wie a dziś, 1 mają nie trzeba nikomu przypominać.
Ben
2 lata temu
A może by tak rząd zaczął od siebie i skontrolował własne spółki gdzie zatrudnia ludzi na zasadzie własnej działalności gospodarczej? A tym gronie wizytówka państwa!
...
Następna strona