Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Thomas Cook. Były prezes Peter Fankhauser przesłuchiwany

6
Podziel się:

Peter Fankhauser, były prezes najstarszego biura podróży Thomas Cook, stanął przed komisją brytyjskiego parlamentu. Odpowiedział na pytania dotyczące jego zarobków.

Były prezes biura podróży Thomas Cook - Peter Fankhauser.
Były prezes biura podróży Thomas Cook - Peter Fankhauser. (East News, AFP PHOTO / PRU)

Peter Fankhauser jako prezes Thomasa Cooka od końca 2015 r. zarobił 8,3 miliona funtów - informuje Polska Agencja Prasowa. Jego potężne wynagrodzenie nie było powiązane z z wynikami finansowymi biura podróży, które 23 września ogłosiło upadek.

Zadłużenie firmy sięgało 1,7 miliarda funtów, kiedy Thomas Cook nie znalazł potencjalnych inwestorów i ogłosiło niewypłacalność. We wtorek Fankhauser był przesłuchiwany przez brytyjskich posłów.

"Nie będę próbował bronić mojej podstawowej pensji, ponieważ w stosunku do podstawowej pensji normalnych pracowników to ogromna kwota. W pełni rozumiem nastroje społeczne. Jednakże mogę powiedzieć, że niestrudzenie pracowałem na rzecz sukcesu firmy, i jest mi bardzo przykro, że nie udało mi się zawrzeć porozumienia. Ale sprawa nie jest tak jednowymiarowa, że to ja zawiodłem. Było wiele stron, które musiały wnieść swój wkład w porozumienie, do którego ostatecznie nie doszło" - mówił przed komisją cytowany przez PAP były prezes.

W trakcie przesłuchania był wielokrotnie pytany, czy zamierza zwrócić premie otrzymane w ostatnim roku - zwraca uwagę PAP. Były prezes podkreślał, że za 2018 r. nie dostał żadnego bonusu, natomiast z 750 tys. funtów otrzymanych za 2017 r. trzecia część miała postać akcji firmy, które po jej upadku nie przedstawiają żadnej wartości.

"Moje zaangażowanie w firmę było widoczne; nigdy nie sprzedałem ani jednej akcji, ponieważ wierzyłem w firmę" - zapewniał Peter Fankhauser.

Zobacz także: Lubisz zaszaleć na wakacjach? Uważaj na zapisy polisy ubezpieczeniowej!

Przypomnijmy, że Thomas Cook prowadził działalność w 16 krajach. Miliony turystów rocznie wysyłał na wczasy i posiadał własną linię lotniczą. Upadek funkcjonującego na rynku od 178 lat potężnego biura miał swoje skutki niemal na całym świecie.

Do ostatniej chwili trwały negocjacje z wierzycielami i poszukiwanie inwestora strategicznego. Zarząd Thomasa Cooka do końca wierzył, że uda się mu je pozyskać. Tajemnicą poliszynela jest to, że przypływ funduszy miał zrekompensować błędne decyzje dotyczące fuzji i przejęć. Dodatkowym problemem, o którym mówiło się w kuluarach, były utrzymywane od kilku lat - mimo trudnej sytuacji firmy - wysokie uposażenia najwyższej kadry menedżerskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Basic
5 lata temu
Do połowy lat 70 w Niemczech i Wielkiej Brytanii wynagrodzenie kadry zarządzającej nie mogło przekroczyć 30 krotnosci średniego wynagrodzenia zarządzanej instytucji niezależnie od struktury własności, potem przeszedł taczeryzm i reganizm który uwolnił płace managerów. W przypadku TC nie mam wątpliwości że managerowie mieli zgodą na wydarzenie firmy od właścicieli i za to dostawali tak wysokie wynagrodzenia
Bogaty
5 lata temu
Wiecie ze im wiecej sie zarabia to wiecej sie wydaje, troche empati please !
Stary marynar...
5 lata temu
Możliwe, że zarabiał za mało!
Gosc
5 lata temu
Niemiec... i wszystko jasne.
guggi
5 lata temu
To jeden z tych chciwych misiów okradających firmy w których pracują, a nazywają to zarobkami i premiami.