Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Timmermans odpowiada na zarzuty premiera. Zadaje też ważne pytanie

627
Podziel się:

Rosnące ceny energii są bezpośrednim skutkiem wzrostu cen gazu. A dokładnie: gaz ma osiem razy większy wpływ na ceny energii niż ETS — powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Timmermans odpowiada na zarzuty premiera. Zadaje też ważne pytanie
Bardzo wierzę w system handlu emisjami ETS, bo pozwala nam przejść na odnawialne źródła energii – powiedział "Rzeczpospolitej" Frans Timmermans (East News, AP, Dita Alangkara)

"Wzrost cen wynika w dużym stopniu z handlu i spekulacji ETS. Unijny system handlu uprawnieniami do emisji CO2 wprowadzono w 2005 roku, a jego celem jest wprowadzenie opłaty za zanieczyszczanie atmosfery" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.

Jak ocenił, "ETS działa więc jak podatek klimatyczny Unii Europejskiej na wszystkie towary i usługi, ponieważ poprzez cenę gazu, energii elektrycznej i paliwa przekłada się bezpośrednio na inflację".

Frans Timmermans o cenach energii

W rozmowie z "Rz" Timmermans wskazał, że rosnące ceny energii są bezpośrednim skutkiem wzrostu cen gazu.

A dokładnie: gaz ma osiem razy większy wpływ na ceny energii niż ETS. Ponieważ w Polsce wytwarzaniu energii towarzyszy największy ślad węglowy w Europie, to ten wpływ ETS na ceny będzie wyższy niż w innych państwach, bo w elektrowniach na węgiel ten wpływ jest dwa razy wyższy niż w elektrowniach na gaz. Ale to ciągle będzie wpływ ograniczony

- mówił.

- Wiem, że polski rząd od dawna krytykował ETS. Ale bardzo wierzę w ten system, bo on pozwala nam przejść na odnawialne źródła energii i generuje całkiem duże strumienie dochodów dla budżetów państw członkowskich. Z tych pieniędzy mogą one finansować transformację energetyczną czy też wypłacać kompensaty gospodarstwom domowym. W latach 2013–2020 Polska zarobiła na tym 8,5 mld euro. Tylko w tym roku ze sprzedaży certyfikatów na emisję CO2 dostanie ponad 5,5 mld euro - zauważył.

Timmermans podkreślił, że jedyną metodą na obniżenie rachunków za energię i zmniejszenie zależności od importu jest przyspieszenie przejścia na źródła odnawialne.

Ludzie to rozumieją, proszę zobaczyć, ilu Polaków kupuje panele słoneczne. To niewiarygodne. Do tego w Polsce mamy rocznie 50 tys. przedwczesnych zgonów spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza. A w ten sposób inwestujemy też w krajową produkcję, jak instalacje paneli słonecznych czy farm wiatrowych, zamiast dostarczać zyski zagranicznym dostawcom energii. Spowolnienie transformacji tylko problemy przedłuży, nie rozwiąże

- ocenił wiceszef KE.

- Zabijanie ETS z powodu inflacji nie obniży inflacji, ale poważnie spowolni nasze przejście w kierunku OZE. Dyskusja na pewno będzie trudna. Ale na początku, gdy po raz pierwszy przedstawiliśmy tę propozycję, stosunek państw członkowskich do niej był dużo bardziej negatywny niż obecnie — mówił.

- Pytam Polskę i innych przeciwników: skoro nie chcecie nowego ETS, jak zamierzacie inaczej obniżać emisję CO2? Do dziś nie przedstawili oni wiarygodnej alternatywy doprowadzenia do redukcji CO2 o 55 proc. do 2030 r. - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(627)
Polak
2 lata temu
Timmermans nie ośmieszaj narodu Polskiego. Może posmiejemy się z Holendrów
Pegi
2 lata temu
Polsko i Polacy wyjdźcie z tej złodziejskiej Unii
Polak z Gdans...
2 lata temu
Polska ma najlepszy rząd od 40 lat. Wreszcie prawo i praworządność jest przestrzegana. Łamią prawo Platforma Obywatelska, Lewica i wasz Tusk wraz z Unią. Nie podoba się wam nasz rząd legalnie wybrany przez naród Polski. Jest to rząd pro ludzki i sprawiedliwy. Timmermans co zrobiliście z naszymi pieniędzmi na odbudowę złodzieje unijni. Kiedy nam oddacie, bo wy złodzieje już wzięliście, darmozjady
Patriota
2 lata temu
Polacy mają prośbę zabierz Tuska z Polski. To jest wasz odpad z Brukseli. Działa z wami na niekorzyść Polski. My go nie chcemy i tej PO.
Niemiec z Ber...
2 lata temu
Panie Morawiecki zgadzam się z panem. Timmermans nie ma racji. Kłamstwa szybko wychodzą jemu z ust
...
Następna strona