Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. RKE
|
aktualizacja

Zasiłek pogrzebowy do zmiany. KO podała kwotę. Branża oczekuje więcej

237
Podziel się:

"Podniesiemy zasiłek pogrzebowy do 150 proc. płacy minimalnej - czyli od lipca 2024 będzie to 6450 zł" - obiecuje Platforma Obywatelska na stronie opisującej 100 pilnych spraw, którymi zajmie się nowy rząd. Przedstawiciele branży funeralnej chcą jednak większego wzrostu kwoty wypłacanej rodzinom.

Zasiłek pogrzebowy do zmiany. KO podała kwotę. Branża oczekuje więcej
Zasiłek pogrzebowy ma wzrosnąć (Adobe Stock, ©Christian Rothe - stock.adobe.com)

Zasiłek pogrzebowy wynosi dziś 4000 zł. Kwota w wielu przypadkach nie wystarcza na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pochówkiem. Dlatego od lat pojawia się postulat zwiększenia poziomu wsparcia. Istnieje szansa, że zasiłek znacząco wzrośnie?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głośne "nie" dla atomu. Powód? Bo za drogi. "Myśliwce też kosztują, ale dają bezpieczeństwo"

Zasiłek pogrzebowy do zmiany. Ma znacznie wzrosnąć

Problem jest dość istotny dla Koalicji Obywatelskiej, która wraz z Trzecią Drogą i Lewicą ma spore szanse na utworzenie w Polsce nowego rządu. Kwestia wsparcia dla rodzin, które muszą pożegnać bliskich, jest na liście 100 konkretów, które KO obiecuje uchwalić w 100 dni po przejęciu rządów.

Podniesiemy zasiłek pogrzebowy do 150 proc. płacy minimalnej - czyli od lipca 2024 będzie to 6450 zł. Obecnie to 4000 zł - czytamy na stronie partii Donalda Tuska.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że 13 lat temu rząd Platformy Obywatelskiej i PSL zdecydował o obniżeniu tego zasiłku z ok. 6800 zł do 4000 zł. Politycy PO tłumaczyli wówczas, że "dochodziło do patologii", a rozwiązanie "zamiast służyć rodzinie, w większym stopniu służyło firmom pogrzebowym".

Branża funeralna chce większego wzrostu

Plan podniesienia kwoty zasiłku jest zgodny z oczekiwaniem przedsiębiorców specjalizujących się w tego typu usługach. - Uwzględniając obecne okoliczności, a więc m.in. wciąż dwucyfrową inflację, a także konieczność zapewnienia pochówku na właściwym poziomie, stoimy na stanowisku, że, aby kwota zasiłku wystarczyła na sfinansowanie wszystkich czynności pogrzebowych, należałoby zagwarantować podwyższenie jej do co najmniej 8 tysięcy - argumentował w czerwcu tego roku Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej [red. w czerwcu 2023 roku inflacja wyniosła 11,5 proc.].

- Jeszcze przed wybuchem pandemii sygnalizowaliśmy, że kwota zasiłku w najbliższej perspektywie okazać się może zbyt niska do zorganizowania godnej uroczystości pogrzebowej. Słuszność tych przewidywań bardzo szybko potwierdziła się po pandemii, gdy nadszedł kolejny kryzys spowodowany konfliktem na Ukrainie, a sytuacja polskich rodzin w związku z szalejącą inflacją zaczęła pogarszać się w niepokojącym tempie - dodał w rozmowie z Prawo.pl.

Zasiłek pogrzebowy wypłacany jest w związku ze śmiercią bliskiej osoby. W teorii ma być zwrotem kosztów pogrzebu, w praktyce często pokrywa jedynie część wydatków, które trzeba w takiej sytuacji ponieść. Wypłaca go Zakład Ubezpieczeń Społecznych, KRUS lub MSWiA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(237)
Twój nick
4 miesiące temu
A teraz pytanie za 100 punktów, bo nigdzie nikt tego nie napisał. Czy w przypadku gdy śmierć nastąpiła przed wprowadzeniem zmiany kwoty, a wniosek o zasiłek zostanie złożony po wprowadzeniu zmiany, jaką kwotę otrzymamy.
Wesoły Reform...
5 miesięcy temu
A ja w ramach eksperymentu podniósłbym zasilek pogrzebowy do conajmniej 30 000 zł. Nazwałbym ten program PROGRAM MIESZKANIOWY SENIOR PLUS. "Przy takiej kasie część seniorów na pewno zdecydowałaby się zrobić prezent wnuczkowi i bez żalu spokojnie by odeszla z poczuciem spełnienia". A ile korzyści dla państwa i budżetu by było to cho cho. ZUS już nie musiałby wypłacać dalej emerytur czyli oszczędności, system opieki zdrowotnej nie byłby tak obciążony i też oszczędności, no i nagle zostało by sporo pustych mieszkań, ceny nieruchomości by spadły, ceny najmu by spadły itd. Normalnie same korzyści. Pomysł jest tak prosty że aż genialny.
Tuskw 2011 za...
5 miesięcy temu
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę okołobudżetową, która m.in. od marca 2011 r. obniża zasiłek pogrzebowy z obecnych 6 tys. 395,7 zł do 4 tys.
XxxX
5 miesięcy temu
Przecież czy śluby czy pogrzeby ktoś to musi zrobić i nie znacie kosztów jakie przedsiębiorca ponosi czemu ze ślubami nie mieścinie się w jakimś zasiłku od państwa to nie patologia ze przedsiębiorca liczy jego Zaklad chcecie żeby był czynny 7 dni 24 H bo jak inaczej w godzinach pracy ma ktoś leżeć na ulicy , domu, itp. pewnie było by taniej wiec normalnie 24podziel na 8 i dobie policzcie ze co my robimy powinno kosztować razy 3 i bez względu kto dopłaca ZUS , krus , ubezpieczenie to są liczone godziny pracy nie mówię tu o szkodliwych warunkach. Jak rak dobrze to bierz i otwieraj niby mamy tak taksówki dla was do wynajęcia za grosze s płacimy miliony bo przecież na wozie Sasiad nie zawiezie!!! Ale od tego musimy wystawić fakturę bo na podstawie kosztów wypłaca ale to zasiłek pogrzebowy a nie kościelny, a są parafie które biorą zasiłek z miejscem razy 2 i jakie są powiedzcie mi ich koszty wasz cmentarz wasz kościół przecież parafii wy utrzymujecie to czemu jesteście głupcami i dajecie w kieszeń bez kwitów dalej was zaniosą dalej niż za bramę… jeszcze musicie podwieźć swoimi brykami bo nic wam Nie dadzą a z was wszystko ściągną to tak jak niby bezdomny pod marketem w godzinach kancelarii przecież służba Bogu nie ma wyznaczonych godzin. Tutaj powinny isc zmiany. Są przedsiębiorcy i księża ludźmi ale za nimi są i szydercy jak w każdym biznesie. Prawo wyboru firmy mamy a księdza na własnej parafi czy usłudze dlaczego to jest narzucone!!!
K.O.
7 miesięcy temu
Przecież to Tusk z PSLem obcięli zasiłek pogrzebowy !
...
Następna strona