Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

To będzie najwyższa podwyżka składek ZUS w historii. Nowe stawki od 2023 r.

744
Podziel się:

Przed nami najwyższy wzrost składek ZUS w historii. Przedsiębiorcy w 2023 roku będą zostawiać w ZUS co miesiąc ponad 1400 zł. Obecnie jest to ponad 1200 zł - pisze serwis internetowy PulsHR. Więcej zapłacą również ci, którzy w początkach działalności gospodarczej korzystają z preferencyjnego ZUS-u.

To będzie najwyższa podwyżka składek ZUS w historii. Nowe stawki od 2023 r.
To będzie rekordowa podwyżka składek ZUS (East News, Bartosz Krupa)

W projekcie budżetu na 2023 r. założono, że wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce rynkowej wyniesie 6935 zł brutto. "To przełoży się na rekordowo wysoki wzrost składek ZUS dla przedsiębiorców. Podstawę ich wymiaru stanowi 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Dla prognoz na 2023 rok będzie to kwota 4161 zł" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobrowolny ZUS w Polsce to tylko marzenie. Jak to wygląda w innych krajach Europy?

A to oznacza, że składki do Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych wyniosą (bez składki zdrowotnej) 1418,48 zł miesięcznie, czyli o 207,2 zł więcej niż obecnie. - Tym samym będzie to najwyższy w historii wzrost składki - wylicza Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.pl, cytowany przez serwis.

Nazwa składki

Wysokość w 2022 r.

Wysokość w 2023 r.

Składka emerytalna

693,58 zł

812,23 zł

Składka rentowa

284,26 zł

332,88 zł

Składka chorobowa

87,05 zł

101,94 zł

Składka wypadkowa

59,34 zł

69,49 zł

Fundusz pracy

87,05 zł

101,94 zł

SUMA

1211,28 zł

Do powyższych kwot należy doliczyć składkę zdrowotną, której wysokość uzależniona jest od wybranej formy opodatkowania. Źródło danych: infakt.pl

Preferencyjny ZUS w górę

Podwyżki będą odczuwalne także dla tych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. - Preferencyjny ZUS liczony jest od minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 3010 zł. Jednak w roku 2023 minimalne wynagrodzenie ma wzrosnąć aż dwa razy. Pierwszy raz od 1 stycznia 2023 r. do kwoty 3383 zł. Drugi raz od 1 lipca 2023 roku do kwoty 3450 zł - dodaje Juszczyk.

I przypomina, że podstawę składek w przypadku preferencyjnego ZUS-u stanowi 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. - Obecnie podstawa ta wynosi 903 zł. Składki liczone od tej podstawy wynoszą 285,71 zł miesięcznie - wylicza ekspert. I przypomina, że kwota ta nie uwzględnia składki zdrowotnej. Od nowego roku podstawa wzrośnie najpierw do 1014,9 zł, a potem do 1035 zł. W drugiej połowie roku składki ZUS wyniosą zatem 327,47 zł, czyli o 41,76 zł więcej co miesiąc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(744)
precz z komun...
2 miesiące temu
Ci w pisie są tak niekumaci ekonomicznie, że nawet elementarnego pojęcia krzywej LAffera nie znają? Może to i lepiej - poczują co to znaczy zetknąć się z żywym organizmem społecznym, nie z teoretyczną PARODIĄ społeczeństwa, w którą wierzą jak w fatamorganę. Oni grają na przegranie wyborów? A kto tę STAJNIĘ AUGIASZA po pisie posprząta? No chba tylko Korwin mógłby, ale już za stary. Nie widzę mozliwości wyjścia Polski na prostą po 30 latach znęcania się okrągłostołowców nad ekonomią. PRL już był bardziej wydajny, bo coś produkował, nie tylko pożyczał i przeżerał. Nikt tam nikomu kasy nie dawał np. za robienie dzieci i nie degenerował moralnie, ale też nie upadlał ludzi umowami śmieciowymi, przez co od lat jest niż demograficzny m.in. Ale skąd by to teoretykom życiowym zwanym politykami mogło przyjść do głów.
precz z komun...
2 miesiące temu
Dlaczego ZUS dla jednoosobowych liczony jest od średniej nie od najniższej? Bo co?! Dlaczego statystyka w liczeniu średniej bierze pod uwagę firmy zatrudniające min. 9 osób w ogóle nie są brane pod uwagę mniejsze firmy, ale płacić to już muszą jak większe? Jak to nazwać?
przerażona
2 miesiące temu
Oj, to już podcinają ci z z tego czegoś gałąź, na której się siedzą. Bardzo dobrze, może wreszcie tego czegoś nawet nie da się uratować wiecznymi pożyczkami z budżetu! Niech padnie jak najprędzej i DA LUDZIOM ŻYĆ! Tym, którzy bez tego doskonale rozwijaliby swoje biznesy. RUINA PLUS! Brak słów na to wszystko. PRL przy tym to była krynica rozsądku ekonomicznego. Najlepiej ludzie zmuszeni do tyrania na umówciach o dziełko... Ciekawe z czego zapłacą "dobrowolną" zdrowotną! Podczas, gdy różni uprzywilejowani nie płacą jej wcale a dostęp do usług medycznych mają albo płacą mniej - np. składka na etacie jest dużo niższa! Nie da się już pracować w tym państwie. To jest już przepaść, w którą wszyscy spadamy. O co w tym wszystkim od dwóch lat chodzi?
Edi
2 miesiące temu
Pis tak po to stworzył Nowy ŁAD (Wał) by jak najwiecej dodawac podatków,podwyzek Zus ITD. Oni niszczą tylko Polskę dbają aktualnie o swoich ukochanym Ukraińców a nam dowalaja podatków . Oni muszą przegrać wybory inaczej zniszczą wszystko .
Olo
2 miesiące temu
Jaki problem mija godzina robocza się po prostu podniesie.
...
Następna strona