Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

To kluczowy termin dla milionów Polaków. Minister przypomina

10
Podziel się:

Od środy 1 lutego będzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń - przypomina minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do końca kwietnia, ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca.

To kluczowy termin dla milionów Polaków. Minister przypomina
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg (Licencjodawca, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Od lutego rusza nabór wniosków o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. - Przypominam, że już od najbliższej środy można składać wnioski o przyznanie świadczenia 500 plus na nowy okres rozliczeniowy. Zachęcam wszystkich rodziców, żeby nie odkładali tego na ostatnią chwilę. Złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczeń - podkreśliła minister Marlena Maląg.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Starzejemy się, jest nas coraz mniej. "Źródłem dramatu jest sposób myślenia polityków"

Wnioski o 500 plus. 1 lutego ZUS uruchomi przyjęcia

Rodzice mają do dyspozycji trzy kanały wnioskowania: portal Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, bankowość elektroniczną i PUE ZUS. Wnioski będzie można złożyć także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS.

- Program Rodzina 500 Plus obchodzi w tym roku swoje siódme urodziny. Każdego miesiąca świadczenie obejmuje blisko 7 mln dzieci. Od początku funkcjonowania programu do rodzin trafiło już ponad 220 mld zł. To potężne wsparcie finansowe - zaznaczyła minister.

Jak wskazała, rząd systemowo wspiera rodziny, kontynuując nie tylko dotychczas realizowane programy takie jak 500 plus czy Dobry Start, ale wprowadza też nowe narzędzia pomocowe.

- W ubiegłym roku ruszył Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, a kilka dni temu ogłosiliśmy nową odsłonę programu "Maluch Plus" z dużo większym budżetem - 5,5 mld zł. W odróżnieniu do naszych poprzedników troszczymy się o wszystkie rodziny w Polsce - dodała minister Maląg.

Dla kogo 500 plus?

500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

O świadczenie mogą się starać zamieszkali w Polsce obywatele UE, a także pozostali cudzoziemcy, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. kartę pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".

Świadczenie przysługuje również Ukraińcom, którzy przybyli do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Norma idzie
2 miesiące temu
11 mld PLN na to musi mieć w tym roku Ala rządzący, ciekawe jakie podatki jeszcze w tym roku nam zafunduje cię?? ALE WYBOROW NIE WYGRACIE.
Mieszkaniec O...
2 miesiące temu
Ostrów Wielkopolski za tą kobietę się wstydzi!!!!
Jujuju
2 miesiące temu
Ta kobieta to kolejny pisowiec do dymisji.
zgrzyt
2 miesiące temu
ta osobistość nie ma w sobie za grosz empatii dla kariery i kasy zrobi wszystko .... to jej trzeba współczuć bo ? rządy się skończą i przyjdzie czas ROZLICZENIA
Rzeszów
2 miesiące temu
Malągowa nie przypominaj , kto nie złoży tym lepiej, widać mu za dobrze, że już mu się wraca od nadmiaru kasy, Przestań wreszcie rozdawać nasze pieniądze zwłaszcza na patologię, bo wyrośnie roszczeniowe pokolenie i nie myśl,że oni będą na nas pracować. Mało ,że nie będą to jeszcze po socjal też łapy będą wyciągać. Jak dawać, to bogatym, na bezmyślnym socjalu jeszcze żadne państwo nie zbudowało gospodarki.Przecież już się wszystko sypie, bo nierobom dajecie na wódę.Wiem, bo tacy mieszkają nade mną w bloku. DNO. Stosujecie nieetyczne łapówkarstwo dla swojego twardego patologicznego elektoratu, bo wiecie, że im tylko zależy na 500+ i za te pieniądze pójdą na was głosować. A mnie PODATNIKOWI zależy na Polsce, a wy swoją polityką tę Polskę NISZCZYCIE.