Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Adwokat Ewy Błasik pisze list do MAK

0
Podziel się:

Wdowa po generale chce, by z internetu zniknęła dokumentacja sekcji ciała jej męża.

Adwokat Ewy Błasik pisze list do MAK
(PAP/Paweł Supernak)

Usunięcia ze stron internetowych Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego dokumentacji z sekcji zwłok gen. Andrzeja Błasika domaga się w piśmie skierowanym do przewodniczącej MAK Tatiany Anodiny adwokat żony generała Ewy Błasik.

W piśmie mecenas Bartosz Kownacki argumentuje, że zamieszczenie takiej ekspertyzy na stronie MAK jest nie tylko złamaniem reguł wynikających z Konwencji Chicagowskiej o Międzynarodowym Lotnictwie Cywilnym (na podstawie której wyjaśniane są okoliczności katastrofy smoleńskiej), ale też naruszeniem przepisów polskiego prawa.

_ Jestem przekonany, że przepisy Federacji Rosyjskiej równie bezwzględne chronią prywatność i dobra osobiste osób zmarłych i ich rodzin _ - podkreślił Kownacki. Zwrócił też uwagę na fakt, że ekspertyza zawiera szczegółowy opis stanu ciała generała i przeprowadzanych badań.

Przypomniał, że dokument ten - podobnie jak inne materiały z sekcji zwłok ofiar katastrofy - są w związku z toczącym się w Polsce śledztwem, objęte tajemnicą i traktowane jako dokumenty niejawne. Kownacki wyjaśnił, że ma to chronić uczucia bliskich osób, które zginęły.

_ Nie było i nie ma podstaw faktycznych ani prawnych, aby ujawnić tak szczegółowe informacje dotyczące sekcji zwłok. Są one jedynie pożywką dla mediów w Polsce i na świecie oraz przyczyną bólu i cierpienia dla najbliższych śp. generała _ - napisał mecenas. Dodał, że tego typu działania _ uwłaczają godności osoby zmarłej _.

_ Państwo Rosyjskie, którego też Pani jest obywatelem, powinno kierować się szczególną ostrożnością i wyczuciem, zwłaszcza iż polski dowódca wraz z 95 innymi osobami zginął nieopodal na ziemi, która przed 70 latami decyzją władz Związku Radzieckiego - poprzednika prawnego Federacji Rosyjskiej - stała się miejscem kaźni polskich oficerów _ - zwrócił się do Anodiny Kownacki.

_ Wierzę, że powyższy list będzie powodem niezwłocznego usunięcia ekspertyzy sądowo-medycznej ze stron MAK _ - dodał.

W tej samej sprawie 18 stycznia Kownacki zwrócił się do premiera Donalda Tuska, prosząc o natychmiastowe podjęcie _ wszelkich możliwych działań _, zmierzających do usunięcia opinii sekcyjnej gen. Błasika ze stron internetowych MAK.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/131/t128899.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zona;generala;blasika;mowi;o;szkalowaniu,121,0,752761.html) Żona generała Błasika mówi o szkalowaniu Zaprotestowała przeciwko bierności rządu wobec _ hańbiącego _ raportu MAK.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/t20474.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/macierewicz;chce;by;prokuratura;wydala;mu;dokumenty,38,0,672294.html) Macierewicz chce, by prokuratura wydała mu dokumenty Zespół chciałby zbadać sprawę przetargu na remont TU-154.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t95333.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dostalismy;kolejne;dokumenty;w;sprawie;smolenska,194,0,671938.html) Dostaliśmy kolejne dokumenty w sprawie Smoleńska Tym razem są to materiały dotyczące kontrolerów lotów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)