Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afganistan: Polscy żołnierze uratowali noworodka

0
Podziel się:

Zgodnie z obowiązującymi w Afganistanie procedurami pakunek sprawdzili saperzy. Okazało się wówczas, że jest to noworodek zawinięty w ręcznik.

Afganistan: Polscy żołnierze uratowali noworodka
(www.isaf.wp.mil.pl)
bEIFoDud

Polscy żołnierze patrolujący drogę Kabul-Kandahar znaleźli na poboczu noworodka. Dziewczynka trafiła do szpitala, była zdrowa - poinformował rzecznik Dowództwa Operacyjnego Sił Zbrojnych ppłk Mirosław Ochyra.

W środę, około godz. 11 czasu lokalnego (około 8.30 czasu polskiego) na zawiniątko porzucone przy drodze Highway-1 natknął się patrol Zgrupowania Bojowego Alfa, stacjonujący na co dzień w bazie Waghez. Zgodnie z obowiązującymi w Afganistanie procedurami pakunek sprawdzili saperzy. Okazało się wówczas, że jest to noworodek zawinięty w ręcznik.

Dziewczynka została przebadana przez ratownika medycznego, a następnie przewieziona do bazy Waghez, a stamtąd do polskiego szpitala w bazie Ghazni. Tam okazało się, że jest zdrowa. Lekarze stwierdzili, że dziecko zostało urodzone w terminie, prawdopodobnie ok. dwa dni przed odnalezieniem. Personel szpitala nadał dziewczynce imię Pola.

bEIFoDuf

Żołnierze, którzy znaleźli dziewczynkę, mówią, że w promieniu co najmniej dwóch kilometrów nie było żadnych cywilów, ani zabudowań. - _ Dziecko miało wielkie szczęście, że przeżyło _ - skomentował ppłk Ochyra.

Spod opieki polskich lekarzy dziewczynka trafiła na oddział pediatryczny afgańskiego szpitala w Ghazni. Władze prowincji szukają dla niej rodziny zastępczej. Żołnierze starają się ustalić, kto mógł zostawić dziecko, ale jedyną wskazówką jest ręcznik, w który maluch był zawinięty.

Polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie jest obecnie w trakcie rotacji. Do kraju stopniowo wracają żołnierze XI zmiany, która liczyła ok. 2500 żołnierzy. Następna zmiana ma być o około 700 osób mniejsza. We wtorek rząd ma wystąpić z wnioskiem do prezydenta o przedłużenie okresu użycia PKW o kolejne pół roku. Od 2007 r. w Afganistanie życie straciło 36 żołnierzy i jeden pracujący dla wojska cywil.

Czytaj więcej w Money.pl
Policjanci zastrzelili żołnierzy? Jest śledztwo Dowództwo sił ISAF wszczęło dochodzenie w celu wyjaśnienia okoliczności incydentu, który był już drugim tego rodzaju w ciągu ostatnich 12 godzin.
Zabił żołnierzy, został skazany na śmierć Ma zaledwie 21 lat, ale to on 20 stycznia w prowincji Kapisa zastrzelił czterech francuskich żołnierzy. Teraz został skazany na śmierć.
Sukces akcji polskich żołnierzy w Afganistanie Zatrzymani trzej podejrzani, skonfiskowana amunicja i środki do produkcji ładunków wybuchowych - to efekt wspólnej akcji polskich żołnierzy i afgańskich policjantów.
bEIFoDuG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)