Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Będziemy mięli pierwszego polskiego satelitę na orbicie

0
Podziel się:

Niedługo satelita zostanie wystrzelony na orbitę. Sprawdź do czego będzie służył.

Będziemy mięli pierwszego polskiego satelitę na orbicie
(PAP/DPA)

13 lutego wystartuje rakieta Vega z pierwszym polskim satelitą PW-Sat, który został w całości zbudowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Studentów wspierali naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Głównym celem misji jest przetestowanie nowatorskiego systemu, gwarantującego kontrolowane zejście z orbity zużytych satelitów, które mogą zagrażać innym obiektom lub Międzynarodowej Stacji Kosmicznej - podkreśla koordynator projektu Maciej Urbanowicz.

- _ Satelita na orbicie, będzie pełnił przede wszystkim misję deorbitacyjną, czyli będzie testował system deorbitacji satelitów, czyli usunięcia satelity z orbity. Chodzi o syulację misji kosmicznej, która polega na tym, że satelita kończy swoje życie i swoją misję, już nie jest używany. Wtedy chcemy go usunąć z orbity i właśnie taką misję satelita będzie symulował _ - tłumaczy naukowiec.

POSŁUCHAJ MACIEJA URBANOWICZA:

Jeśli misja się powiedzie, system może okazać się dużym sukcesem komercyjnym. W przyszłości będzie mógł być również instalowany na innych satelitach. Do tej pory nie opracowano bowiem żadnej skutecznej metody bezpiecznego sprowadzania starych satelitów na ziemię.

_ - Polski satelita PW-Sat będzie najmniejszym instrumentem, jaki kiedykolwiek wyniesiono na orbitę - _ mówi Grzegorz Woźniak z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie. - _ Satelita jest wielkości kostki o boku 10 centymetrów, więc jest on bardzo mały. Właściwie jest to jeden z najmniejszych satelitów, które są w tej chwili używane. Jego waga to około jednego kilograma _ - wyjaśnia Woźniak.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA WOŹNIAKA:

Polska dołączy tym samym do krajów, którym udało się umieścić na orbicie samodzielnie zbudowanego satelitę. Koszt budowy PW-Sat to pół miliona złotych.

W projekt zaangażowanych było kilkadziesiąt osób z dwóch kół naukowych, działających na Politechnice Warszawskiej: Studenckiego Koła Astronautycznego oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej.

Więcej o tym, co lata po ziemskiej orbicie czytaj w Money.pl
Satelita spadł na Ziemię. Gdzie są szczątki? Szczątki sześciotonowego starego amerykańskiego satelity spadły na Ziemię dziś rano i prawdopodobnie pojawiły się w Kanadzie
Śmieci dryfują z prędkością 28,6 tys. km/h Liczba śmieci orbitujących wokół Ziemi osiągnęła _ krytyczny punkt _ i grozi masą kolizji.
Polscy studenci chcą wystrzelić satelitę Adepci Politechniki Warszawskiej kończą prace nad małym satelitą do testowania destrukcji kosmicznych śmieci.
kosmos
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)