Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Cudzoziemcy w Polsce nie mają lekko

0
Podziel się:

- Polska powinna złagodzić przepisy o łączeniu rodzin cudzoziemców - tak oceniają eksperci w dziedzinie nauk społecznych.

Cudzoziemcy w Polsce nie mają lekko
(Polaris/East News)

- Polska powinna złagodzić przepisy o łączeniu rodzin cudzoziemców - tak oceniają eksperci w dziedzinie nauk społecznych. W opinii uczestników spotkania w Instytucie Spraw Publicznych polskie prawo stawia cudzoziemcom nierealistyczne wymagania.

Jak mówi prawniczka Stowarzyszenia Interwencji Prawnej Patrycja Mickiewicz - w efekcie dla wielu imigrantów połączenie z bliskimi jest trudne lub niemożliwe.

Cudzoziemiec starający się o sprowadzenie do Polski rodziny musi wykazać się prawem do lokalu, czyli musi go wynająć, co jest i drogie trudne do przeprowadzenia, bo wynajmujący właściciele nie chcą podpisywać umów z cudzoziemcami. Imigrant powinien też mieć dochód co najmniej 456 złotych na osobę w rodzinie, w przypadku rodzin wielodzietnych jest to kwestia problemowa - mówi prawniczka.

Socjolog z Polskiej Akademii Nauk Hanna Bojar zaznacza, że dla państwa goszczącego imigrantów łączenie rodzin ma szereg zalet społecznych, bo osoba z rodziną łatwiej się integruje ze społeczeństwem. Ze względu na dzieci wymusza to choćby konieczność kontaktów ze szkołą, służbą zdrowia. _ - Z jednej strony jest to większym wyzwaniem dla państwa, ale z drugiej imigrant jest bardziej osadzony w realiach państwa w którym mieszka _ powiedziała doktor Hanna Bojar.

Ksenia Naranovich z Fundacji Rozwoju _ Oprócz Granic _ zaznacza, że w polskich regulacjach prawnych jest jeszcze wiele do dopracowania, bo nie uwzględniają one w pełni zapisów europejskich przepisów odnoszących się do obcokrajowców, którzy chcieliby zamieszkać razem ze swoimi rodzicami albo partnerami życiowymi, którzy nie są małżonkami.

Eksperci mają nadzieję, że nowa ustawa o cudzoziemcach będzie zawierać łatwiejsze do spełnienia warunki łączenia rodzin imigrantów w Polsce. W 2011 roku z procedur łączenia z rodzinami skorzystało około 2 tysięcy imigrantów.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef policji tłumaczy się w sprawie krzyży Komendant radomskiej policji Karol Szwalbe oświadczył, że nikogo nie namawiał do usuwania krzyży i nie zniechęcał funkcjonariuszy do udziału w pielgrzymce na Jasną Górę.
Będą zmiany w urlopach wychowawczych Senat nie wniósł poprawek do nowelizacji Kodeksu pracy, który przewiduje, że jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic.
Polscy posłowie mają nowe hobby W polskim Sejmie coraz bardziej popularne są zespoły parlamentarne. W poprzedniej kadencji parlamentu było ich 61, w obecnej są już 124.
prawo
kraj
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)