Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Doradca sekretarza stanu USA komplementuje Polskę

0
Podziel się:

Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny na rzecz Demokracji jest rzeczywiście wyjątkowy, ponieważ jedynie z Polską formalnie stworzyliśmy taką grupę.

Doradca sekretarza stanu USA komplementuje Polskę
(U.S. Department of State)

Polska przejęła w regionie przywódczą rolę w zakresie promowania demokracji, przekazując innym krajom doświadczenia ze swej ponad 20-letniej transformacji ustrojowej - ocenił Tomicah Tillemann, doradca sekretarza stanu USA podczas wizyty w Warszawie.

_ Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny na rzecz Demokracji jest rzeczywiście wyjątkowy, ponieważ jedynie z Polską formalnie stworzyliśmy taką grupę _ - podkreślił doradca sekretarza stanu USA ds. społeczeństwa obywatelskiego i wschodzących demokracji w środę wieczorem podczas przyjęcia u ambasadora USA w Warszawie.

Za kluczowe uznał to, aby takie kraje jak Polska, _ której z powodzeniem udało się przejść przez transformację, dzieliły się własnymi doświadczeniami _.

_ - Stany Zjednoczone nie mogą budować demokracji nigdzie indziej niż w samych Stanach. Polska tak samo. To, co możemy zrobić, to zaoferować nasze doświadczenia, zaprezentować odniesione korzyści, żeby wesprzeć społeczeństwa obywatelskie, które chcą zbudować silniejsze państwa i zapewnić lepszą przyszłość dla swych obywateli _ - dodał.

Pytany o praktyczny wymiar dwuletniej współpracy w ramach Dialogu Tillemann odpowiedział, że chodzi o _ szeroki wachlarz inicjatyw, w tym m.in. współfinansowanie przez Polskę i USA kilku projektów, jak np. projekt na rzecz promocji lokalnych rządów w Mołdawii oraz dwa wspaniałe projekty dla białoruskiej opozycji, w tym medialny _. Dyplomata nie chciał jednak ujawnić żadnych szczegółów. Dodał, że wszystkie te inicjatywy są finansowane przez USA i Polskę po połowie.

W czwartek Tillemann ma spotkać się m.in. z podsekretarzem stanu w polskim MSZ Jerzym Pomianowskim w ramach trzeciej rundy Dialogu na rzecz Demokracji. Jak podkreślił dyplomata w rozmowie z dziennikarzami, ta dwustronna inicjatywa _ daje USA i Polsce możliwość uzgodnienia wysiłków na rzecz wspierania demokracji na świecie _. Celem cyklicznych konsultacji jest współpraca i koordynacja projektów na rzecz promocji demokracji oraz wymiana opinii z organizacjami pozarządowymi na temat sytuacji w krajach, w których jest ona zagrożona. Dialog przyczynia się też do lepszej koordynacji współpracy między UE a USA w tym zakresie.

Tillemann powiedział, że w czwartek odbędzie z wiceministrem Pomianowskim obszerne rozmowy na temat wschodniego i południowego sąsiedztwa. - _ Będziemy poruszać także sytuację w takich krajach jak Kirgistan czy Birma. Omówimy też mechanizmy, jakie stosujemy zarówno w relacjach dwustronnych, jak i wielostronnych w celu zwiększenia demokracji w świecie _ - dodał.

Jako przykład kraju, który uczynił ostatnio największy postęp w demokratyzowaniu się, Amerykanin podał Mołdawię, z której przedstawicielami organizatorzy Dialogu rozmawiali już w środę. Tillemann zwrócił uwagę, że _ ustanawianie nowej demokracji, a mamy od 1989 r. ok. 40 takich przypadków, to jedno z najtrudniejszych zadań _.

Dyplomata odniósł się też do sytuacji na Białorusi, która według niego jest trudna. _ - Wciąż wzywamy tamtejszy rząd do zwolnienia więźniów politycznych, respektowania podstawowych praw człowieka, pozostawienia przestrzeni dla społeczeństwa obywatelskiego, dla niezależnych dziennikarzy. Uważamy, że kiedy ten czas nadejdzie, będziemy mogli mówić o znaczącym postępie na Białorusi. Niestety, na razie, za rządów obecnego reżimu, na to się nie zanosi _ - ocenił.

Tillemann zapewnił ponadto, że _ USA wraz z Polską i innymi partnerami z sąsiedztwa są zaangażowane w pomoc Ukrainie. _

Pytany o postęp procesu demokratyzacji w krajach arabskiej wiosny - Tunezji, Libii i Egipcie - odparł, że_ dochodzenie do demokracji może być jak wyboista droga, a najlepszym tego przykładem są bardzo ciężkie transformacje dokonane przez ostatnie 20 lat w krajach Europy Środkowej i Wschodniej _. Doradca amerykańskiego sekretarza stanu dodał, że podczas rozmów, które przeprowadził w środę w Warszawie, przedstawiono mu informacje o projektach polskich organizacji pozarządowych w Egipcie, Tunezji oraz Birmie.

Tillemann przypomniał, że w niektórych krajach Afryki Północnej w ograniczonym stopniu mieliśmy do czynienia ze społeczeństwem obywatelskim oraz strukturami instytucjonalnymi, z którymi można by zacząć przemiany.

Współpraca między Polską a Stanami Zjednoczonymi w zakresie wspierania demokracji trwa intensywnie od kilku lat i stanowi jeden ze strategicznych filarów relacji dwustronnych. Polsko-Amerykański Dialog Strategiczny na rzecz Demokracji został zainicjowany 3 marca 2011 r. przez szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego podczas spotkania w Waszyngtonie z ówczesną sekretarz stanu USA Hillary Clinton. Pierwsza sesja rozmów odbyła się 22 marca 2011 r. w Warszawie, zaś druga - 8 maja ub.r. w Waszyngtonie.

Czytaj więcej w Money.pl
Do USA bez wiz? Ambasador zaskakuje Stephen Mull: _ jest plan zmiany prawa w Kongresie, by Polska mogła wziąć udział w programie bezwizowym _.
Polska prawie jak Izrael i Ameryka Polacy stali się ekspertami od samolotów bezzałogowych. Budują bezpieczne i skuteczne maszyny.
Ułatwienie dla Polaków w USA. Co zyskają? Wiceminister finansów wyjaśnia, że Polacy, którzy pracowali w Stanach Zjednoczonych będą łatwiej rozliczali się z fiskusem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)