Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
haki
10.01.2011 17:04

Dorn: Premier Kaczyński nie zbierał haków

Nigdy nie spotkałem się z taką sytuacją - zapewnia były wicepremier i szef MSWiA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Nigdy nie spotkałem się z sytuacją, by Jarosław Kaczyński jako premier zbierał lub namawiał do zbierania materiałów kompromitujących konkurencję polityczną albo żeby namawiał do takich działań organa ścigania - zeznał w sądzie Ludwik Dorn.

Dorn - w czasach rządu J. Kaczyńskiego wicepremier, szef MSWiA, a potem marszałek Sejmu - był świadkiem w cywilnym procesie o ochronę dóbr osobistych wytoczonym przez Kaczyńskiego Romanowi Giertychowi. Sąd Okręgowy w Warszawie kontynuował dziś tę rozprawę.

Kaczyński zarzuca w nim Giertychowi kłamstwo, gdy b. lider LPR, b. wicepremier (obecnie adwokat) powiedział w zeszłym roku, że jednym z powodów, dla których wyszedł z rządu PiS-Samoobrona-LPR, było to, że Kaczyński _ zbierał haki _ na konkurencyjnych polityków.

Ujawnił on, że co najmniej dwa razy na naradach rządowych J. Kaczyński miał wręcz uczulać przedstawicieli organów ścigania, policji i innych służb państwowych, aby w sprawach _ mających wyjście na świat polityki dowody były więcej niż stuprocentowe _. _ Rozumiałem to jako przestrogę przed nadgorliwością _ - powiedział Dorn.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byli;szefowie;sluzb;bronia;kaczynskiego,183,0,747191.html) Byli szefowie służb bronią Kaczyńskiego
Przyznał zarazem, że między nim a ówczesnym ministrem sprawiedliwości _ był spór, a nawet konflikt _, którego efekt był taki, że premier Kaczyński - w wyniku sugestii Ziobry - tracił zaufanie do Dorna, co skończyło się jego odejściem z rządu w maju 2007 r.

Jak zeznał Dorn, gdy w 2007 r. był już marszałkiem Sejmu, w gorącym okresie przed przyśpieszonymi wyborami parlamentarnymi dwukrotnie spotkał się z zarzutem politycznych działań przeciw opozycji ze strony służb państwowych. _ Mówię o tym, co mówiono mi prywatnie, a nie tym, co politycy mówią oficjalnie czy w mediach _ - zastrzegł.

Pierwsza sprawa to rozmowa Dorna z ówczesnym liderem opozycyjnej PO Donaldem Tuskiem. - _ On wyraził zdenerwowanie po konferencji prasowej CBA o sprawie posłanki Sawickiej i mówił, że to było zagranie polityczne. A ja uważam, że nie byłoby tej konferencji, gdyby ówczesny szef sejmowej komisji ds. służb Paweł Graś umożliwił szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu przedstawienie informacji o sprawie na forum tej komisji. To dlatego Kamiński na konferencji prasowej dał odpór pomówieniom _ - mówił Dorn.

Według niego druga sprawa, w której przedstawiciel opozycji mówił mu o politycznym działaniu, wynikła z jego rozmowy w tym samym okresie z ówczesnym wicemarszałkiem Sejmu Bronisławem Komorowskim.

_ - Ja byłem właśnie po lekturze opowieści b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka na temat rządów PiS, jakie wygłosił na zamkniętym posiedzeniu speckomisji. Była przerwa w obradach Sejmu, Komorowski wpada do saloniku marszałkowskiego - ja mu mówię: Bronek, czytałem te zeznania Kaczmarka, to jedno wielkie g..., bo tak oceniałem wartość tych słów. A on mi na to: nareszcie, Ludwik, widzę, że zrozumiałeś, w jakim szambie tkwimy. Widziałem, że był bardzo rozemocjonowany, więc nawet nie próbowałem mu wytłumaczyć, że źle mnie zrozumiał _ - opowiadał Dorn.

Według Giertycha, Kaczyński m.in. miał na głos zastanawiać się, jak zareaguje Grzegorz Schetyna, gdyby aresztować jego żonę. daniem b. wicepremiera forma _ zbierania haków _ na Donalda Tuska _ była obrzydliwa _, a dane te dotyczyły spraw _ bardzo odległych, z przeszłości _. Według niego wszyscy politycy PO mieli założone teczki przez PiS.

Kaczyński uznał to za kłamstwo i pozwał Giertycha do sądu. Równolegle inny sędzia tego samego sądu prowadzi lustrzany proces - z powództwa Giertycha przeciw Kaczyńskiemu. Adwersarze żądają od siebie nawzajem przeprosin w mediach.

Proces odroczono do 12 stycznia, gdy ma zeznawać Grzegorz Ocieczek - były prokurator i wiceszef ABW, obecnie adwokat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/byli;szefowie;sluzb;bronia;kaczynskiego,183,0,747191.html) Byli szefowie służb bronią Kaczyńskiego Premier nie zbierał _ haków _ na polityków - zeznali były szef CBA i były szef ABW.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t95537.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/proces;o;haki;kaczynskiego;sad;nad;pis-em,227,0,703459.html) Proces o haki Kaczyńskiego Sąd nad PiS-em? Były premier pozwał swojego byłego koalicjanta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/97/t95329.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nalecz;prezydent;nie;chcial;manifestacji;wszyscy;przeciw;pis,112,0,698480.html) Nałęcz: Prezydent nie chciał manifestacji "wszyscy przeciw PiS" Intencją Komorowskiego było wspólne potępienie zabójstwa - tłumaczy doradca.
Tagi: haki, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz