Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dramat szpitala w Dziekanowie Leśnym. Co z dziećmi z padaczką?

0
Podziel się:

Jeśli do końca roku nie znajdą się pieniądze na tomograf komputerowy, dzieci chore na padaczkę pozostaną bez opieki medycznej.

Dramat szpitala w Dziekanowie Leśnym. Co z dziećmi z padaczką?
(thelinke/iStockphoto)

Dramatyczna sytuacja oddziału neurologicznego szpitala w Dziekanowie Leśnym pod Warszawą. Jeśli do końca roku nie znajdą się pieniądze na tomograf komputerowy, dzieci chore na padaczkę pozostaną bez opieki medycznej.

Szpital przez brak urządzenia już w tym roku nie otrzymał kontraktu z NFZ i stał się pododdziałem pediatrycznym ale leczenie neurologiczne cały czas jest utrzymywane. To jednak nie może trwać w w nieskończoność - mówi dyrektor szpitala Barbara Kulis. _ - Ten odział powinien być zamknięty z początkiem roku 2013, ponieważ już wtedy szpital nie miał kontraktu. Natomiast zdecydowałam o przyjmowaniu dzieci i rozliczaniu ich jako pacjentów pediatrycznych bo jest ogromny w Polsce problem z dziecięcymi oddziałami neurologicznymi _ - powiedziała w rozmowie dyrektor szpitala.

W tej chwili w Warszawie są dwa takie oddziały: w Instytucie Matki i Dziecka i w Centrum Zdrowia Dziecka. - _ To jednak zdecydowanie za mało _ - twierdzi Iwona Sierant, prezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci Chorych na Padaczkę. Jej zdaniem pacjenci oczekują w kolejkach powyżej 6 miesięcy. Na badania specjalistyczne czeka się jeszcze dłużej - dodaje. _ - Do końca roku ani jeden ani drugi oddział nie przyjmie nowych pacjentów. Oczywiście przyjmują ale tylko nagłe zagrażające życiu przypadki i tak naprawdę nie mam pojęcia co się stanie z tymi pacjentami. To sytuacja dramatyczna - _ przekonuje Iwona Sierant._ _

Rocznie na oddziale neurologicznym szpitala dziecięcego w Dziekanowie Leśnym leczonych jest ponad 400-tu małych pacjentów z całej Polski. Na padaczkę w choruje 400 tysięcy osób. Z czego połowa to dzieci. Pomóc szpitalowi w uzyskaniu kontraktu może tylko tomograf, bo to wymóg ustawowy. _ _

Problem w tym, że na sprzęt i wyposażenie pomieszczenia potrzeba około 300-tu tysięcy złotych. Urząd Marszałkowski województwa mazowieckiego twierdzi, że nie dołoży bo nie ma z czego, dlatego dyrektor szpitala liczy już jedynie na dobrą wolę darczyńców ale i to nie takie proste. Jest to trudne, bo teraz każdy grosz wpływający na konto szpitala staje się środkiem publicznym. - _ Dlatego chcemy utworzyć fundację, która zajmie się zbieraniem pieniędzy na konkretny cel - tomograf _ - podsumowuje dyrektor placówki.

Jeśli uda się zebrać wymaganą kwotę być może oddział neurologiczny uda się uratować. Na razie każdy kto chce pomóc proszony jest o kontakt z dyrekcją szpitala. Informacja o powołaniu fundacji pojawi się wkrótce na stronie internetowej szpitala.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m250237.jpg ) ] (http://tech.money.pl/medycyna/artykul/zakazenia-w-szpitalach-jest-na-to-prosty-sposob,141,0,1387661.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zakażenia w szpitalach. Jest na to prosty sposób
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m85811.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;sluzba;zdrowia;w;szpitalu;w;augustowie;beda;zwolnienia,26,0,1378074.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szpital bankrutuje. Będą zwolnienia?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/58/m255546.jpg ) ] (http://tech.money.pl/medycyna/artykul/refundacja-lekow-nic-dla-pacjentow-z-rakiem-prostaty,200,0,1369288.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Resort zdrowia zapomniał o chorych na raka?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/125/m250237.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/zarzadzanie/artykul/czy;mozna;dobrze;zarzadzac;szpitalem,212,0,1366228.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Czy można dobrze zarządzać szpitalem?
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)