Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany? Kościół prawosławny jest przeciw

0
Podziel się:

Niektóre nieruchomości Kościół Prawosławny posiadał jeszcze od czasów Kazimierza Wielkiego. Chcą je z powrotem.

Fundusz Kościelny zostanie zlikwidowany? Kościół prawosławny jest przeciw
(Kirsan at pl.wikipedia/cc/wikipedia)

Strona rządowa zaprosiła przedstawicieli Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej do rozmów na temat komisji regulacyjnych.

Poinformował o tym arcybiskup Jeremiasz przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej. Komisje regulacyjne - podobnie jak to robiła w Kościele Katolickim Komisja Majątkowa - zajmują się zwrotem dóbr utraconych przez Kościoły na rzecz państwa.

_ - Rozmowy się toczą, ale sprawa nie jest prosta z wielu względów: sytuacja każdego Kościoła jest inna, różne są także uwarunkowania historyczne _ - mówi prawosławny arcybiskup Jeremiasz.

- _ W przypadku Kościoła Prawosławnego taką datą kluczową jest 11 listopada 1918 roku. Często chodzi o nieruchomości, które kościół prawosławny posiadał jeszcze od czasów Kazimierza Wielkiego. One przeszły różne koleje losu. Punkt wrażliwy to ten, że właśnie po 1918 roku, majątki kościoła prawosławnego były przekazywane w różny sposób pod zarząd państwowy _- mówi duchowny.

POSŁUCHAJ ARCYBISKUPA JEREMIASZA:

Arcybiskup Jeremiasz dodaje, że według wstępnych obliczeń - Kościoł prawosławny utracił 149 tysięcy hektarów gruntów, które zostały przekazane pod przymusowy zarząd państwowy tylko od 1918 do 1939 roku.

- _ Mamy tutaj do czynienia, również z takim aktem dziejowej sprawiedliwości. Chodzi o to, żeby naprawić, często krzywdy, które zostały wyrządzone każdemu Kościołowi na przestrzeni wieków _ - twierdzi arcybiskup.

POSŁUCHAJ ARCYBISKUPA JEREMIASZA:

Przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej podkreśla, że spektrum problemów, którymi zajmują się komisje regulacyjne jest bardzo szerokie, stąd wiele zależy od pracy mieszanych zespołów rządowo-kościelnych. Zapewnia także, że obie strony są wobec siebie nawzajem życzliwe. _ - To nie jest próba narzucenia przez rząd jakieś rozwiązania, a raczej szukanie takiego, które by satysfakcjonowało obie strony: uwzględniało dany Kościoł i potrzeby państwowe _ - mówi arcybiskup Jeremiasz.

Odnosząc się do zapowiedzi rządu likwidacji Funduszu Kościelnego - przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej wyraził nadzieję, że również w tej sprawie decyzje będą podejmowane na drodze dialogu.

- _ Oczekujemy, że przedstawiciele rządu będą z nami rozmawiali na temat Funduszu Kościelnego. Oczywiście nie będziemy uszczęśliwieni przyjęciem rozwiązania wypracowanego między Kościołem Katolickim a rządem. Tutaj są różne uwarunkowania i potrzebny. Różny jest stan prawny i zakres materialny, także mam nadzieję, że dojdzie do jakiegoś porozumienia i próby szukania kompromisu _ - mówi Arcybiskup Jeremiasz.

POSŁUCHAJ ARCYBISKUPA JEREMIASZA:

Arcybiskup Jeremiasz zwraca jednocześnie uwagę, że sprawy Funduszu Kościelnego nie można sprowadzać wyłącznie do płatności ZUS-u. _ - Z Funduszu finansowanych jest bowiem wiele dzieł prowadzonych przez Kościoły: działalność charytatywna, domy opieki, tzw. sprawy trudne czy opieka nad zabytkowymi nieruchomościami _ - podkreśla hierarcha.

- _ Jeśli Fundusz zostanie zlikwidowany to co dalej? Powstanie pewna luka, jeśli te formy dofinansowania do różnych działalności kościelnych raptem upadną, to z jakich źródeł korzystać dalej? Istnieje ryzyko, że wtedy kościoły będą musiały zaprzestać pewnej działalności potrzebnej społecznie i nie będzie miał kto ich zastąpić. Myślę, że strona rządowa ma tego świadomość. _ - sugeruje duchowny.

POSŁUCHAJ ARCYBISKUPA JEREMIASZA:

Polska Rada Ekumeniczna powstała 15 listopada 1946 roku. W tej chwili zrzesza siedem Kościołów, reprezentujących różne tradycje chrześcijańskie: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny w RP, Kościół Polskokatolicki w RP, Kościół Starokatolicki Mariawitów w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP i Kościół Chrześcijan Baptystów w RP. Poza tym należą do niej członkowie stowarzyszeni - Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie i Towarzystwo Biblijne w Polsce.

Więcej o Funduszu Kościelnym czytaj w Money.pl
Biorą się za duchownych. Co ich teraz czeka? Fundusz Kościelny zmieni sposoby finansowania na "bardziej nowoczesne". Episkopat chce konsultacji i podpisania umowy dot. tej kwestii.
Pieniądze dla Kościoła? "Ale nawet nie ma o czym rozmawiać!" Poseł PO komentuje żądania episkopatu.
Oleksy cieszy się z propozycji Kościoła Jan Dziedziczak i Józef Oleksy uważają, że warto rozważyć propozycję zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem jednego procenta.
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)