Notowania

platforma obywatelska
27.05.2013 17:30

Gowin liczy, że Tusk przedstawi swoją wizję rządów PO

Odnosząc się do listu, który skierował do członków PO, Gowin tłumaczył, że sformułował w nim propozycję debaty programowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Jarosław Gowin powiedział dziś, że ma nadzieję, że premier Donald Tusk przedstawi wkrótce swoją wizję rządów PO na najbliższe dwa lata. Gowin podkreślił, że PO to _ wspaniały projekt polityczny _, który jednak wymaga odnowienia.

Na konferencji prasowej w Krakowie - podczas której towarzyszył mu poseł PO John Godson - Gowin nawoływał do powrotu do korzeni, czyli postulatów, jakie towarzyszyły powstaniu Platformy. Zaliczył do nich usuwanie barier hamujących przedsiębiorczość, _ obywatelski a nie partyjniacki sposób uprawiania polityki _, a także _ zdrowy rozsądek w sprawach wartości _.

Odnosząc się do listu, który skierował do członków PO, Gowin tłumaczył, że sformułował w nim propozycję debaty programowej.

_ Bardzo się cieszę, że premier z taką klasą przyjął propozycję otwarcia debaty programowej. Mam nadzieję, że pan premier też wkrótce przedstawi swoją wizję tego, jak mają wyglądać nasze rządy przez najbliższe dwa lata. Jestem przekonany, że dzięki takiej debacie możemy po pierwsze podnieść jakość polityki, po drugie zaś wspólnie poprowadzić Platformę do zwycięstwa w roku 2015 _ - oświadczył Gowin.

Pytany, czy jego list może w konsekwencji doprowadzić np. do odejścia części posłów z PO i wcześniejszych wyborów, odparł, że nie bierze pod uwagę możliwości odejścia z partii. Natomiast Godson powiedział, że on osobiście nie wyklucza wystąpienia z PO. Podkreślił zarazem, że nie chciałby tego robić, bo czuje się odpowiedzialny za Platformę i chciałby działać dla tej partii. Ale - jak dodał - jeżeli dojdzie do tego, że nie będzie dla niego miejsca w PO, to _ mówi się trudno _.

_ Platforma, którą widzę teraz, jest inna od Platformy, do której wstępowałem. Jest ogromna różnica i wydaje mi się, że zamiast zajmować się problemami zwykłych ludzi w jakiś sposób wdaliśmy się w niepotrzebne dyskusje np. o związkach partnerskich. Trzeba zadać pytania, co to jest Platforma i dokąd my idziemy _ - dodał Godson.

Gowin doprecyzował, że dzisiaj nie bierze pod uwagę możliwości odejścia z PO, bo _ w Platformie jest miejsce dla takich ludzi, jak on pod warunkiem, że ta partia pozostanie taką, jak była u swoich korzeni i pozostanie partią zdecydowanie działającą na rzecz usuwania barier w prowadzeniu działalności gospodarczej, partią oddającą jak najwięcej władzy w ręce samych obywateli _.

_ Dopóki PO zachowa swoje liberalne oblicze w sprawach gospodarczych, obywatelskie oblicze w sprawach polityki i zdrowy rozsądek w kwestiach obyczajowych, kultury, wtedy będzie tam miejsce i dla mnie, i posła Godsona _ - ocenił.

Gowin pytany przez dziennikarzy, czy będzie kandydował w wyborach na przewodniczącego PO odparł, że decyzje w tej sprawie podejmie, gdy przyjęte zostaną ostateczne rozwiązania dotyczące trybu wyłaniania przewodniczącego partii.

Władze PO zdecydowały w ubiegłym tygodniu, że Konwencja Krajowa PO, która ma zmienić statut partii, umożliwiając bezpośrednie wybory jej szefa, odbędzie się 29 czerwca. Nowy szef PO mógłby być znany już w sierpniu, albo we wrześniu - gdyby był wybierany w dwóch turach.

Pierwotnie Konwencja Krajowa Platformy - czyli zgromadzenie przedstawicieli partii ze wszystkich regionów mające m.in. uprawnienia do zmiany statutu - planowana była na wrzesień, a wybory wewnętrzne, na wszystkich szczeblach, miałby odbyć się między październikiem 2013 a lutym 2014.

_ Reguły zostały zmienione w trakcie gry. Dopóki nie ma gwarancji, że te dzisiejsze reguły są regułami ostatecznymi, trudno, żeby ktokolwiek deklarował start w wyborach _ - powiedział Gowin. _ Walczymy o to, żeby Platforma wróciła do korzeni. I wierzę, że dzięki takiej refleksji Platforma powróci do swoich korzeni _ - dodał.

Według Gowina przyspieszenie wyborów na przewodniczącego PO faworyzuje Donalda Tuska, _ polityka, który poprowadził Platformę do sześciu z rzędu zwycięstw _.

_ Ja walczę nie tylko o przywództwo w Platformie, realistycznie oceniam swoje szanse. Ja walczę o tożsamość w Platformie, walczę o jej duszę, o jej program, o to w jaki sposób my, politycy Platformy mamy po raz kolejny przekonać do siebie miliony Polaków _ - mówił Gowin.

Jak ocenił, kampania nie tyle o przywództwo w PO, ale dotycząca oblicza programowego PO _ jest potrzebna i powinna się odbywać nie tylko w zaciszu gabinetów partyjnych, tylko powinna być kampanią prowadzoną w sposób transparentny na oczach wszystkich Polaków _.

_ Przez cały czas wierzę, że dzięki powrotowi do korzeni Platformy, do naszego programu z początków partii, jesteśmy w stanie przekonać nowych, zwłaszcza młodych wyborców _ - podkreślił.

Gowin pytany przez dziennikarzy, czy w ostatnim czasie spotkał się z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim, odpowiedział, że nie było takiego spotkania.

Tagi: platforma obywatelska, gowin, wiadmomości, kraj, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz